Střet zájmů? Pardubice mají memorandum s firmou pod taktovkou ANO

Střet zájmů? Pardubice mají memorandum s firmou pod taktovkou ANO

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Třebaže vicepremiér Andrej Babiš hned po vyhlášení výsledků krajských voleb prohlašoval, že se jeho hnutí ANO bude snažit o co nejtransparentnější hospodaření v krajích, na úrovni městských zastupitelstev to zatím tak nevypadá. Naznačuje to aspoň případ z Pardubic.

Tady město, v jejímž čele stojí koalice ANO, ČSSD, TOP 09 a Koalice pro Pardubice, uzavřelo memorandum o spolupráci se společností, kterou zakládal a vedl člen hnutí ANO.

V únoru letošního roku podepsalo město Pardubice během návštěvy ministra dopravy Dana Ťoka v kraji deklaraci o spolupráci na přípravě a následné realizaci konceptu chytrého města (Smart city) s pardubickou společností Smart City Point. Na tom by nebylo nic zvláštního, pokud by za Pardubice nepodepisoval dokument primátor Martin Charvát (ANO) a za společnost její ředitel Tomáš Krátký, tehdejší předseda Mladého ANO, spolku mladých aktivních sympatizantů hnutí ANO do 35 let.

„Je to jasný střet zájmů a je to pofidérní. Podle mě to jde tím směrem, že přes firmu Smart City Point budou procházet netransparentně peníze. Budou si tam moct dělat i neúčelné a zbytečně drahé věci,“ řekl k tomu Filip Sedlák, zastupitel zvolený v městském obvodu Pardubice I – střed za HnutíFairPlay.cz a Naše Pardubice, pro Echo24.cz.

Jeho kolega Karel Haas (ODS), který úřaduje přímo na pardubické radnici, uvedl, že informací o memorandu disponuje, ale neověřoval si ji. „Střet zájmů ale kritizuju dlouhodobě, proto, pokud je to pravda, mám na tuto záležitost stejný názor, jako když se hlasovalo o daru pro nadační fond Naše nemocnice,“ řekl pro Echo24.cz.

Haas je profesí právník, proto současně upozorňuje, že český právní řád tuto situaci nezakazuje. „Není to protiprávní. Nadšený z toho nejsem, ale v tom je nedostatek českého právního řádu,“ uvedl a vysvětlil, že osoba, která je v případném střetu zájmů, pouze na střet musí před hlasováním upozornit.

Uzavření memoranda schválilo všech 11 členů rady města 15. února. „Dle zápisu z jednání se do diskuze k tomuto bodu nikdo nepřihlásil,“ řekl k tomu Radim Jelínek, vedoucí kanceláře primátora. Město se k oficiální spolupráci se společností přihlásilo následující den během návštěvy ministra Ťoka. V rámci spolupráce má probíhat příprava koncepce inteligentního města, která má obyvatelům zajistit, aby jejich město fungovalo co nejvíce za použití moderních technologií, aby bylo co nejjednodušší, ekologicky šetrné a energeticky úsporné.

Na řádné schůzi 4. dubna pak byla odsouhlasena nominace primátora Charváta a jeho náměstka Jana Řehounka (oba ANO) do Správní rady Smart City Point. Pro tento návrh zvedlo ruku deset z deseti přítomných členů rady. „Pan primátor byl členem Správní rady SCP v období od 4.4. do 1.6., náměstek Řehounek od 4.4. do 23.6.,“ dodal Jelínek.

Jelínek také upozornil, že z memoranda nevyplývá povinnost následně uzavřít smlouvu. „Vzhledem k tomu, že memorandum neobsahuje žádné finanční plnění, nebylo třeba ani vyhlašovat soutěž. Memorandum se uzavřelo na základě prezentace společnosti Smart City Point,“ řekl. Na otázku, zda město Pardubice dostalo na projekt smart city nějaký grant, odpověděl, že dosud nikoliv.

Společnost podporuje i Andrej Babiš

Ve Veřejném rejstříku ministerstva spravedlnosti je dohledatelné, že Tomáš Krátký založil společnost s názvem Public Society 17. září 2014 a zapsal ji v Hradci Králové. Letos, 4. února, ji transformoval na společnost Smart City Point se sídlem v Pardubicích. Public Society přitom měla právní formu spolku, jehož hlavním účelem nesmí být podnikání. Smart City Point už má formu ústavu, u něhož smí být podnikání vedlejší činností. „Z funkčního a právního hlediska nám tato forma přišla vhodnější k dosahování cílů společnosti,“ zdůvodnil to pro Echo24.cz.

Krátký následně dostal nabídku posunout se do Správní rady společnosti. Ředitelem společnosti je od října Tomáš Knížek. „Osobně jsem to vnímal jako profesní posun a protože je funkce člena Správní rady dle Zakládací listiny SCP neslučitelná s pozicí ředitele společnosti, na tuto pozici jsem rezignoval,“ řekl Krátký, který již asi dva měsíce není ani předsedou Mladého ANO.

Krátký se dosud s osočením ze střetu zájmů v souvislosti s memorandem nesetkal a myslí si, že pro negativní ohlasy ani není důvod. „Jsem přesvědčen, že osvětu v oblasti Smart City děláme kvalitně. Žádnou spojitost mezi členstvím pana primátora v hnutí ANO, mém bývalém předsednictví ve spolku MA a uzavřeným obecným memorandem o spolupráci v oblasti Smart City nevidím,“ dodal.

Smart City Point podporuje i ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš. Společnost na svém Facebooku zveřejnila fotku, na které pózuje Babiš spolu s Tomášem Krátkým, náměstkem Řehounkem a Jiřinou Klčovou (všichni ANO) před elektrovozem v Holicích. Obdobnou fotku má se zástupci firmy a představiteli Pardubic také ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

**** clink rendering error ****

12. října 2016