Orbán zasadil přátelství mezi Poláky a Maďary tvrdý úder
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Polsko-maďarské přátelství prochází zkouškou. Úder mu zasadil maďarský premiér Viktor Orbán, když podpořil kandidaturu Donalda Tuska na funkci šéfa Evropské rady, upozornila v sobotu polská televize TVN 24. Polské ministerstvo zahraničí vzápětí zrušilo návštěvu svého náměstka v Budapešti.
Opětovnému zvolení polského expremiéra Tuska do čela summitů Evropské unie se marně pokoušela zabránit polská vláda, která v Bruselu v této otázce zůstala osamocena. Polská opozice považuje výsledek hlasování 27 ku jedné za citelnou porážku a důkaz polské izolace.
Šéf polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński tvrdí, že Německo donutilo malé země, aby se podřídily. „Samozřejmě neskrývám, že jsme zklamáni postojem premiéra Orbána, ale uvědomujeme si, jak silný byl nátlak,“ řekl Kaczyński.
TVN 24 připomněla, že Orbán při nedávné schůzce s Kaczyńským hovořil o tom, že „když v Maďarsku někomu důvěřujeme, tak říkáme, že s ním můžeme jít krást koně“. „Určitě je pár takových stájí – a hlavně taková jedna velká s nápisem Evropská unie,“ dodal tehdy Kaczyński.
Teď se ale podle TVN 24 ukázalo, že Maďaři nechtějí krást koně s Poláky: „Orbán dal podporou Tuska jasně najevo, že se raději drží politických přátel z Evropské lidové strany, jejímž členem je i jeho strana Fidesz.“
„Orbán je velice pragmatický politik,“ vysvětluje Igor Janke, který o maďarském politikovi napsal knihu. „Pro Orbána je Tusk tím politikem, který proti Maďarsku nevystupoval v letech 2011, 2012 a 2013, kdy Maďarsko čelilo v Evropském parlamentu a od dalších unijních institucí stejným útokům, jako nyní Polsko,“ dodal.
„Je to nesymetrický vztah,“ míní o vztahu mezi Kaczyńským a Orbánem polský publicista Jerzy Celichowski, žijící v Maďarsku. „Kult, jakému se Orbán těší v Maďarsku, nemá v Polsku obdobu. A k vládnutí má rafinovanější a pragmatičtější přístup,“ míní.
„Pro Orbána je Kaczyński darem z nebes, protože dobrovolně převzal roli černé ovce v Evropě. Teď už nikdo nemluví o tom, že Orbán porušuje evropské principy, neboť evropským vyvrhelem je předseda vládnoucí strany v Polsku,“ tvrdí polský exministr zahraničí Radoslaw Sikorski.
„Nynější rozhodnutí nemá vliv na polsko-maďarské spojenectví,“ zdůrazňoval Orbán v Bruselu. „Nadále budeme pevně stát po boku Polska. Náš respekt k Polákům a přátelské vztahy s předsedou Kaczyńským se nemění,“ hájil se maďarský premiér.
Server Fakt.pl nicméně píše o „Orbánově ráně do zad“, „zradě“ a o „konci přátelství“. „Viktor Orbán podporou nenáviděného Tuska opět předvedl, že je politikem, který se stará především o zájem vlastní země. Bratrství a přátelství s polskou vládou jsou pro něj jen prázdná prohlášení,“ poznamenal s připomínkou, že maďarský premiér údajně Kaczyńskému sliboval, že bude hlasovat proti Tuskovi. „Nesplníme přání nepřátel Polska v Evropské unie, kteří jen čekají na to, až se Varšava pohádá s Budapeští,“ ujistil však polský europoslanec Ryszard Czarnecki.
„Kazcyński dokázal sjednotit 27 rozhádaných zemí Evropské unie proti Polsku,“ poznamenal levicový list Gazeta Wyborcza o „pokořujícím“ výsledku „groteskní ofenzivy“ proti Tuskovi a soudí, že někdejší „šestá země“ Evropské unie sama odchází na její periferii, vinou vlastní protidemokratické, nacionalistické, populistické vlády. „Naštěstí máme Tuska, kterého propaganda pohrdavě nazývá ‚německým kandidátem‘. Teď – kvůli polskému státnímu zájmu – bude dělat maximum, aby zbrzdil odchod Polska,“ zdůraznil deník.
V dalším komentáři si ale postěžoval, že v atmosféře opoziční euforie z vládní porážky v Tuskově případu „nikdo nemá odvahu říct, že – abychom nevypadli z unijního vlaku – musíme vstoupit do eurozóny“.