Zajišťovací příkazy budeme vydávat obezřetněji, slibuje nová šéfka Finanční správy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Konec pomyslné studené války mezi Finanční správou a podnikateli avizuje nová šéfka Generálního finančního ředitelství Tatjana Richterová. Do funkce nastoupila s příslibem, že berňák nebude firmy příliš zatěžovat. Do budoucna by mohl šetřit i s vydáváním kontroverzních zajišťovacích příkazů. Kvůli těm se více než sto firem v minulosti obrátilo na soud. Obezřetnější vydávání „zajišťováků“, kterými berňák blokuje majetek firem podezřelých z nezaplacení daně, čímž řada firem může skončit v likvidaci, slibuje právě Richterová. Vztah mezi podnikateli a Finanční správou se radikálně zhoršil za jejího předchůdce Martina Janečka.
„Zajišťovací příkazy mají své opodstatnění a své místo v daňovém řádu. Je ale potřeba vydávat je obezřetněji, z čehož může plynout, že jich bude i méně,“ řekla deníku Echo24 Tatjana Richterová s tím, že metodiku vydávání zajišťovacích příkazů už Finanční správa upravila.
Richterová zároveň uznává, že zajišťovací příkazy jsou mimořádný prostředek. „A nutné je k nim i tak přistupovat,“ řekla nástupkyně předchozího ředitele Martina Janečka, během jehož působení se počty vydaných zajišťováků raketově zvýšily na tisíce. Richterová také slibuje, že se Finanční správa bude chovat otevřeněji. „Budeme vstřícnější k daňovým poplatníkům, když budou mít dotazy vůči správci daně. To znamená, že budeme více komunikativnější a otevřenější. Chtěli bychom se více otevřít daňové veřejnosti, ale i médiím,“ řekla Richterová.
Za nadužívání zajišťovacích příkazů čelil kritice bývalý šéf Finanční správy Martin Janeček. Na soud se kvůli zajišťovacím příkazům obrátilo více než sto firem. Řada z nich stále čeká na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. V několika případech už dal soud firmám za pravdu a neoprávněné zajišťovací příkazy zrušil. Rozhodl tak například ve prospěch firmy Wassa, vůči které finanční správa použila celkem 17 zajišťovacích příkazů. Více jsme psali zde. NSS zrušil zajišťovací příkazy i v případě firmy AB CHEMITRANS, FAU či Lija.
Pomyslný vaz ale Janečkovi zlomil postup Finanční správy, která kvůli kontrole elektronické evidence tržeb zjišťovala od novomanželů podrobnosti o svatebních hostinách. Loni ke konci roku sám požádal o své odvolání.
Zlepší berňák přístup k firmám?
O zlepšení přístupu Finanční správy k firmám už jednal s Richterovou Svaz průmyslu a dopravy ČR. „Upozornili jsme novou generální ředitelku Generálního finančního ředitelství Tatjanu Richterovou, že v poslední době vzrostl počet případů daňových kontrol, které firmy demotivují. Diskuse byla věcná a otevřená a se vzájemným respektem z obou stran. Věříme, že nová generální ředitelka pomůže ke zlepšení aktuálního klimatu,“ uvedla po jednání generální ředitelka Svazu Dagmar Kuchtová. „Velmi vítáme, že jedním ze záměrů nové generální ředitelky je, aby Finanční správa vybírala ke kontrole daňové subjekty sofistikovaně na základě předchozí analýzy dat o firmách, která má k dispozici,“ dodala.
Tatjana Richterová je v čele finanční správy od 28. prosince. Na generální ředitelství přišla z Finančního úřadu pro hlavní město Praha, které vedla. Ve Finanční správě působí od roku 1991.