komentář

Spiknutí. Komárek odhalil mafii v Čapím hnízdě

komentář
Spiknutí. Komárek odhalil mafii v Čapím hnízdě

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Policista Jiří Komárek to měl vždycky těžké a těžké to má dosud. Musel se vypravit až do nejspodnějších pater bulváru, do pořadu Moje zprávy Jaromíra Soukupa, aby veřejnosti vysvětlil, jak to ve skutečnosti bylo s případem Čapí hnízdo. Jde o spiknutí proti Andreji Babišovi, které sahá až do nejvyšších pater politiky, justice a tajných služeb.

Na celé situaci je prekérní, že ani dnes nemůže Komárek mluvit úplně na rovinu. Z policie sice odešel na protest proti policejní reorganizaci, přesto dosud nebyl zbaven mlčenlivosti v kauzách, kterými se zabýval ve své funkci elitního detektiva.

„Od doby, co jsem skončil u policie, jsem čekal, že co se týká konkrétně Čapího hnízda, že začne fungovat nějakým způsobem spravedlnost. Vím, že existují důkazy, které uvádějí Čapí hnízdo do světla nějaké zakázky ze strany, kterou někdo nazývá mafie, a čekal jsem, že se s těmi důkazy začne řádně nakládat. Tak se nestalo,“ řekl Komárek v rozhovoru pro TV Barrandov.

Důkazy o tom, že Čapí hnízdo je mafiánským komplotem, má expolicista k dispozici, ale právě kvůli své mlčenlivosti je nemůže prozradit a nedovolil mu to ani bezpečnostní výbor sněmovny. U Soukupa pouze uvedl, že vyšetřovatel Čapího hnízda Pavel Nevtípil „konal na zakázku“ zmíněných mafiánů. To prý lze doložit rozsudky v případu Neograph, který kapitán Nevtípil rovněž vyšetřoval a u kterého Vrchní soud v Praze zrušil rozsudek nad podnikatelem Vladimírem Sittou mimo jiné kvůli procesní chybě Nevtípila. Expolicista Komárek se ovšem nezdržoval vysvětlením, jak procesní chyba dokazuje vliv mafií, ani o které mafie šlo.

V hledáčku tajných služeb

V každém případě se Komárek se Soukupem shodli, že mafiánský útok s Čapím hnízdem měl předloni znemožnit volebního favorita Andreje Babiše a že vliv mafií dodnes neoslabil. A pokud jde prostřednictvím policie manipulovat s volbami, pak je ohrožena demokracie či mocenské pořádky v zemi.

Po tak silných výrocích už nepřekvapí další Komárkova tvrzení, že „vedení GIBS si na dálku ovládali v podstatě mafiáni, dejme tomu vrazi z 90. let“, že „GIBS vyhlásila cílovou odměnu“ za to, aby její inspektoři na Komárka „něco vyštrachali“, že odvážného policistu „sledovala ÚZSI“, tedy zahraniční rozvědka. V takovém světě žijeme, přesněji řečeno, žijí v něm Jiří Komárek a Jaromír Soukup.

Mocenské poměry v zemi, média a obecně veřejný život ovládají mafiáni a šedé eminence, spřažené se zkorumpovaným vedením policie a tajnými službami. Kdo se s nimi dostane do sebemenší kolize, je okamžitě sledován a ani nejpoctivější policista je nesmí jmenovat, protože mu v tom zabránil samotný parlament. Proti takovému mocenskému komplexu je slabý sám premiér, který má velké štěstí, že ho všemocní mafiáni ještě nezničili. Podle obdobného scénáře byla před dvaceti lety natočena akční komedie „Spiknutí“ o paranoickém taxikáři, kterého hraje Mel Gibson. Nutno přiznat, že se ve filmu i ty nejšílenější Gibsonovy obavy potvrdily.

Tragický hrdina

Není těžké pochopit, proč bulvární novinář typu Jaromíra Soukupu vytěžuje zklamaného policistu, jakým je Jiří Komárek. Přišel o svou pozici šéfa ostravské expozitury, nejvlivnějšího policejního týmu, byl vláčen po soudech, dlouho nesměl vykonávat žádnou práci a s novým místem na Finanční správě se asi ještě nespřátelil. Třeba opět řekne nějakou třaskavou větu, jako byla ta o „brutálním úniku informací“, která v roce 2016 málem smetla policejního prezidenta, ministra vnitra i celou vládu. Nejde popřít, že se pozvaný expolicista snažil, ovšem co někdo řekne v bulváru, se zkrátka nebere tak vážně.

Sám Komárek je však tragikomickým hrdinou a tragika v jeho příběhu převažuje. Skandál z roku 2016 vyvolal, když porušil zákon a citoval z tajného spisu. Tím nastartoval konečnou fázi vzestupu podnikatelské strany ANO na pozici suveréna politické scény. Babiš se pak odvděčil, že policistovi bez práce našel nové místo ve státní správě. Přesto nejde přehlédnout, že premiér už Komárka nepotřebuje. Muž, který se prezentoval jako neúplatný lovec mafiánů, byl odsunut do jakéhosi předčasného důchodu, kde už od něho nikdo nic nečeká. Smyslem jeho výroků v TV Barrandov proto může být varování premiérovi, že ho stále obklopují neviditelné sítě zločinu, a že tedy bude zase potřebovat Komárka, aby je rozkryl. Asi to nebyl úplně šťastný pokus. S výkladem, že kauza Čapí hnízdo vznikla jako spiknutí, rád pracuje i sám Babiš, nutno však uznat, že Komárkovo televizní vystoupení věrohodnosti této verze neprospělo.

 

31. ledna 2019