Ukrajina opět v kurzu. Po Petříčkovi se do země chystá i sněmovní výbor
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Špičky české politiky se opět zajímají o Ukrajinu. V Kyjevě je už druhý den ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), v listopadu do země přijel místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti) a na Ukrajinu vyrazí i sněmovní zahraniční výbor. Zatím posledním českým premiérem, který zemi navštívil, byl před deseti lety Mirek Topolánek. Česko přitom od roku 2014 poskytuje humanitární pomoc obětem konfliktu na východě země, poslalo tam 7,5 milionu eur. Pozornost se také stáčí ke dvěma stěžejním volbám, které Ukrajinu čekají.
Sám Petříček označil v pondělí, když jednal se svým ukrajinským protějškem Pavlo Klimkinem, Ukrajinu za klíčového partnera východního partnerství. Nebývale tvrdě pojmenoval hybridní válku, kterou Rusko proti Ukrajině na východě země vede. „Ukrajina musí bojovat současně na dvou frontách, proti ruské agresi a proti proruským povstalcům na východě a druhou frontou je potřeba modernizovat Ukrajinu. Obě bitvy jsou provázány. Česká republika nabízí pomocnou ruku, chce podporovat její úsilí,“ řekl Petříček na tiskové konferenci po jednání s Klimkinem. Ten také ocenil jasný oficiální postoj ČR, který odsuzuje ruskou anexi Krymu a podporuje sankce EU vůči Rusku.
Petříčkova ukrajinská mise pokračuje v úterý cestou na východ Ukrajiny. Navštíví i přístav Mariupol, který zasáhlo omezení lodního provozu ze strany Ruska v klíčovém Kerčském průlivu mezi Černým a Azovským mořem. Zde se loni v listopadu také stal incident, při kterém Rusové střelbou zranili ukrajinské námořníky, zajali je a zmocnili se tří lodí ukrajinského vojenského námořnictva. „Chci osobně poznat život obyvatel východní Ukrajiny, stejně jako následky faktické blokády Azovského moře a přístavu Mariupol,“ napsal Petříček na twitteru.
Ambici ukázat východ země, kde se válčí, i dalším západním zemím, avizoval také ukrajinský šéf diplomacie Pavlo Klimkin. „Plánujeme několik návštěv východních oblastí se zástupci Evropy. Přáli bychom si, aby na vlastní oči viděli, jak to tam vypadá,“ řekl Klimkin v pondělí po jednání s Petříčkem.
Ukrajinu čekají zásadní volby
Na Ukrajině se letos konají dvoje stěžejní volby. V březnu budou Ukrajinci volit prezidenta a v říjnu vyberou zástupce do parlamentu. Hlavní favoritkou je expremiérka Julija Tymošenková, v jejíž vítězství údajně potichu doufá i znepřátelené Rusko v naději na pragmatičtější dialog. V žebříčku kandidátů, jichž je celkem kolem dvaceti, postupně stoupá ještě nedávno až pátý Porošenko. Nyní se s hercem a bavičem Volodymyrem Zelenským střídá v průzkumech na druhém a třetím místě.
Do země loni v březnu zamířily tehdejší ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) a předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) u příležitosti 75. výročí bitvy o Sokolovo. Zájem o Ukrajinu pokračoval na podzim návštěvou místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Pikala (Piráti), který se účastnil Mezinárodní fóra Ukrajina si pamatuje, svět uznává!, v rámci kterého se zúčastnil pietních akcí, které vrcholily smuteční vzpomínkovou akcí u Památníku obětí hladomoru.
Letos pojede do země i sněmovní zahraniční výbor.