Piráti chtějí sáhnout na zisk uhelných elektráren. žádají od nich „solidární příspěvek“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Piráti budou ve vládě navrhovat, aby se zdražování domácnostem kompenzovalo na úkor zisků uhelných elektráren. Před dnešním zasedáním Sněmovny to novinářům řekl předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek. Řešení označil za solidární, ale i rozpočtově zodpovědné.
Uhelné elektrárny výrazně profitují z ekonomických dopadů války na Ukrajině, zatímco domácnosti na ně naopak doplácejí, uvedl. Podle místopředsedy ANO a bývalého ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka by měl stát využít výrazně vyššího zisku energetické skupiny ČEZ.
Michálek řekl, že opatření by mělo pomoci střední třídě a nízkopříjmovým domácnostem, kterým přinesla válka zdražování. "Jedna skupina ale na válce vydělává, a to jsou uhlobaroni," podotkl Michálek. Zisky z jedné megawatthodiny v roce 2019 činily 200 korun, dnes je to 2000 korun, doplnil. Takový nárůst zisku je podle něj neočekávaný, nepředpokládaný a nijak nezasloužený.
Solidárním příspěvkem z neočekávaných zisků uhelných elektráren lze podle Michálka pomáhat rozpočtově odpovědně. Opatření by se navíc nedotklo konečných spotřebitelů energie. V zahraničí podobné kroky prosazují i konzervativní vlády, zmínil Michálek příklady Velké Británie či Rakouska.
Piráti také chtějí prosazovat, aby se v rámci modernizačního fondu přesunuly peníze z projektů souvisejících s plynem na obnovitelné zdroje energie. "Peníze alokované na plyn bychom chtěli převést na zateplování či levné obecní bydlení," doplnil.
Havlíček na tiskové konferenci poznamenal, že nerozumí tomu, co se skrývá pod pojmem uhlobaron. Podle něj je v otázce kompenzování zdražování nutné hovořit o tom, které státní či polostátní organizace mají větší zisky a zda je možné je použít. Hnutí ANO už delší dobu prosazuje využití zisku společnosti ČEZ, jejímž většinovým akcionářem je stát. Čistý zisk skupiny ČEZ v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl meziročně o 218 procent na 26,7 miliardy korun.
ČEZ výsledky za jednotlivé elektrárny nezveřejňuje. Ve výsledcích za letošní první čtvrtletí ale uvedl, že provozní zisk EBITDA segmentu výroba vzrostl u emisních zdrojů o 6,7 miliardy korun na 8,4 miliardy. Emisní zdroje obsahují především uhelné elektrárny. V prvním čtvrtletí loňského roku byl EBITDA 1,7 miliardy Kč.