Změny v akademické radě?

Babiš řídí vědu a výzkum. Akademici se obávají personálních čistek

Změny v akademické radě?
Babiš řídí vědu a výzkum. Akademici se obávají personálních čistek

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Designovaný premiér Andrej Babiš převzal vedení agendy vědy a výzkumu. V minulé vládě přitom post předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace zastával místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). V reakci na Babišův krok vyslovila akademická obec přání, aby premiér zajistil kontinuitu činnosti současné Rady a aby případné personální změny probíhaly transparentně a ve spolupráci s představiteli Akademie věd a vysokých škol. Babiš již přitom uvedl, že změnami v Radě pověří bývalou ministryni školství Miroslavu Kopicovou.

„Každá vláda má možnost formulovat různé politiky – určitě i tu vědní. Klíčovým orgánem ve vědě je Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace. Ta je, řekněme, podle zákona vybavena kompetencemi. Předsedou vlády musí být člen vlády, tentokrát jím bude pan inženýr Babiš,“ potvrdil pro deník Echo24 Pavel Baran, místopředseda Akademie věd a Rady, která má 17 členů.

Z právního hlediska je podle Barana obměna vládní rady snadná. „Vláda může odvolávat a může jmenovat členy bez udání důvodu. Měla by to samozřejmě činit po konzultaci s klíčovými aktéry, ale konečná rozhodnutí jsou zcela v kompetenci vlády,“ dodal Baran s tím, že personální obavy jsou na místě, kdykoliv dochází k obměně vlády.

Baran upřesnil, že důležitá je v Radě zejména funkce 1. místopředsedy, který v případě, kdy je premiér předsedou Rady, vykonává řadu kompetencí. „Tím je v současné době pan profesor Petr Dvořák z Masarykovy univerzity. Ten je systémem respektován. Je to vynikající vědec a manažer, který podle názoru stávající Rady i Akademie věd zvládá funkci dobře. Takže uvidíme, jak se bude situace vyvíjet,“ uvedl Baran.

Akademický sněm Akademie věd České republiky nicméně přijal v reakci na jmenování Babiše premiérem a současně jeho převzetí šéfování Rady usnesení. „Akademický sněm požaduje zajištění kontinuity činnosti současné Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) a trvá na tom, aby případné personální změny v RVVI probíhaly transparentně a ve spolupráci s představiteli Akademie věd ČR a vysokých škol,“ zní jeden z bodů usnesení. „Obměňování členů by nemělo probíhat způsobem, že někdo bude obíhat se seznamem lidí a bude bez programových priorit a východisek říkat tenhle ano, tenhle ne,“ doplnil Baran.

Část Akademie věd se navíc vyjádřila kriticky k Miroslavě Kopicové. Považují ji za „spornou osobu“, se kterou jsou „spojeny kauzy zpronevěření peněz“. Kopicová je podle nich spojena i s „kafemlejnkem“, jak je označovaný starý způsob hodnocení vědy a výzkumu založený na pouhém sčítání publikačních výsledků.

„Neznám aktuální postoje paní doktorky, ale nový systém hodnocení je kruciální záležitostí pro vkládání prostředků institucionální povahy. Považujeme to za jednu z programových priorit stávající části rady i velké části komunity vědců a vědkyň v České republice. Je otázka, jak by se k tomu stavěla obměněná rada, ale pro mě osobně je to nepřekročitelná hranice,“ řekl Baran pro ČTK.

16. prosince 2017