BREXIT

Brexitová dohoda stále nemá podporu, říká Mayová. Corbyn chce převzetí řízení brexitu sněmovnou

BREXIT
Brexitová dohoda stále nemá podporu, říká Mayová. Corbyn chce převzetí řízení brexitu sněmovnou

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Snaha premiérky Theresy Mayové získat hlasy britských poslanců pro brexitovou dohodu, kterou již dvakrát odmítli, bude pokračovat. Předsedkyně vlády to v Dolní sněmovně prohlásila s tím, že v tuto chvíli podpora stále není dostatečná a že třetí hlasování o o dohodě se tedy v úterý neuskuteční. Zároveň premiérka opět nevyjasnila, jaký postup by její kabinet zvolil po definitivním ztroskotání dokumentu, a dokonce naznačila, že by nemusela realizovat scénář, který by schválil parlament.

„Doufám, že se všichni shodneme, že nyní se musíme rozhodnout,“ řekla Mayová. Jako jediné možné řešení vidí dohodu o podmínkách brexitu, kterou vyjednala s Bruselem. Dodala, že si je dobře vědoma toho, že tento dokument je kompromisem. Zároveň v parlamentní debatě zopakovala, že Evropská unie možnost změny návrhu dohody nepřipouští.

Nic však nenasvědčuje tomu, že by podmínky brexitu dojednané s unií nyní měly větší šanci na úspěch než před dvěma týdny, kdy vláda hlasování prohrála o 149 hlasů. Proti je stále křídlo Konzervativní strany podporující co nejvýraznější odluku Británie od EU a také severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), která svými deseti hlasy umožňuje existenci menšinové vlády konzervativců.

Mayová odpoledne hovořila se šéfkou DUP Arlene Fosterovou a unionisté následně oznámili, že jejich postoj k dohodě se nemění. Lídr DUP v Dolní sněmovně Nigel Dodds pak premiérku kritizoval za výrok, že Severní Irsko není připraveno na brexit bez dohody. „Slyšíme tady zcela nový argument ohledně toho, proč je nutné prodloužení (dvouleté brexitové lhůty),“ řekl Dodds.

Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn chce, aby řízení brexitu převzala sněmovna. „Vládní přístup k brexitu se nyní stal národní ostudou,“ prohlásil.

Britští komentátoři odhadují, že při pondělním večerním hlasování už ve sněmovně uspěje poslanecký návrh, který by vytvořil prostor pro sérii hlasování o různých brexitových scénářích. Mayová slíbila, že tento proces umožní, staví se však k němu skepticky a dokonce naznačila, že například setrvání Británie v celní unii či na jednotném unijním trhu by odmítla uskutečnit i po schválení těchto scénářů poslanci. „Nikdo nechce podporovat variantu, která by protiřečila programu, se kterým kandidoval,“ řekla.

Podle Corbyna tak Británie stále čelí hrozbě „katastrofálního“ brexitu bez dohody. Předsedkyně vlády ale prohlásila, že zemi nevyvede z evropského bloku bez dohody proti vůli parlamentu. Podle tiskového odboru Downing Street nicméně Mayová „nesmetla brexit bez dohody ze stolu“, pouze má za to, že parlament udělá vše pro odvrácení této možnosti.

„Brexit bez dohody nebude, pokud jej parlament neodsouhlasí. Zrušení brexitu se nemůže stát. A pomalý brexit, který by prodloužil článek 50 (Lisabonské smlouvy) za 22. květen a přinutil Brity k účasti v evropských volbách… není brexitem, který by národ sjednotil,“ uvedla Mayová.

Premiérka tedy opět nevyjasnila, jaký by byl její „plán B“, pokud se nepodaří prosadit v Dolní sněmovně „rozvodovou“ dohodu s EU. Stále prý doufá, že dokument bude moci poslancům znovu předložit. Britský ministr pro brexit Stephen Barclay v neděli uvedl, že pokud parlament odhlasuje podobu brexitu, která odporuje volebnímu programu Konzervativní strany, mohlo by to vést k předčasným volbám.

,