S Pavlem Blažkem nejen o příští vládě

STAN a Piráti se ze svých omylů poučí

S Pavlem Blažkem nejen o příští vládě
STAN a Piráti se ze svých omylů poučí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Volby do Poslanecké sněmovny dopadly nečekanou výhrou koalice Spolu, která může postavit pohodlnou většinu s koalicí Pirátů a Starostů, a odstavit tak od moci Andreje Babiše a jeho ANO. Povolební dění se však zkomplikovalo nemocí prezidenta Miloše Zemana, kterého v neděli odvezla sanitka do Ústřední vojenské nemocnice. Tam leží na ARO. O tom, jak to může ovlivnit povolební vyjednávání, ale také jak vnímal kampaň Spolu a o možných třecích plochách s Piráty hovoří bývalý a možná i budoucí ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS.

Je po volbách, tak už lze mluvit o některých věcech otevřeně. Třeba o vašem vítězství. Jak moc vás překvapilo?

Popravdě řečeno, mě to překvapilo. Já jsem očekával dobrý výsledek, ale takto dobrý jsem neočekával, ani to, že budeme mít nejvíc hlasů.

A jaké se rýsují vztahy s druhou koalicí? S Pirátostanem?

Já myslím, že tlak voličů bude takový, aby ta koalice existovala, fungovala. Očekávám, že všichni koaliční partneři budou mít nakonec rozumné požadavky; proto, aby ta koalice mohla fungovat. A minimálně v prvním období koalice budou všichni nuceni, aby vztahy byly dobré. Samozřejmě s vývojem volebního období a s blížícími se různými volbami se každá koalice trochu otřásá. S tím ale nic nenaděláme.

Váš výsledek je ale i trochu na jejich úkor. To nějak nepoznamenává rodící se vztah?

To si myslím, že tam nehraje žádnou roli. Jak STAN, tak Piráti jsou si pravděpodobně vědomi dílčích omylů, které udělali za období posledního půl roku, a naučí se s tím žít.

Neměli jste však kampaň o něco jednodušší, jelikož hlavní palebná síla ANO mířila na Piráty?

Neměli. Protože konkrétně náš předseda Petr Fiala si prošel vývojem v těch posledních měsících. Byl neustále a neustále považován za podceňovaného volebního lídra. Takže jsme to neměli vůbec jednoduché a vůbec nebylo jednoduché přesvědčit tolik lidí, že on je právě tím soupeřem Andreje Babiše a on má být předsedou vlády. Takže neměli. Jestli se některé jiné subjekty nějak střelily, nebo ne, to s tím vůbec nesouvisí, protože pokud jde o osud Petra Fialy, tak to jsem si vzpomněl na jednu forbínu Wericha s Horníčkem, Werich tam říká: Všichni blbí se mu tenkrát smáli. Petr Fiala si prošel tím, že všichni blbí se mu roky a roky smáli a on nyní prokázal, že se smáli fakt hloupě, klidně řeknu blbě. A neměl celou tu cestu jednoduchou. Z politických komentátorů ho neuznával skoro nikdo, cestu si musel strašně projít. Neměl to lehké vůbec. Naopak Piráti to měli svým způsobem jednodušší, protože to je pražská strana, v Praze etablovaná a uznávaná pražskými médii, už delší dobu. To Petr Fiala nikdy nebyl.

Je Petr Fiala dostatečně průrazný? Přece jenom působí introvertně.

Introvert není v žádném případě. Jenom není politik východního stylu, aby musel neustále gestikulovat a mlátit někde do stolu. Ale introvert určitě není. A nedělá šaška. Je to prostě pravý konzervativní politik, u něhož jsou hlavní výsledky, ne cesta, jak k nim dojde. V tomto směru bych ho vůbec nepodceňoval.

Jsou vztahy uvnitř Spolu dobré? Protože lidovci a topka díky kroužkování získali nejspíš více poslanců, než by měli, pokud by kandidovali sami.

To byla věc zcela očekávatelná, zejména na Moravě, pokud jde o lidovce. Tam je vlastně překvapivé, pokud jde o náš kraj, jižní Moravu, že tam kandidátka dopadla, až na jedno jediné místo, tak jak byla plánována. Dokončím to jedinou větou. Přej a bude ti přáno. Stalo se, rozhodl volič. Důležité je, že jsme tyto volby vyhráli. Že ODS riskovala různá místa na kandidátkách, bylo jasné, ale kdo neriskuje, nemá dělat politiku.

Jaké jsou priority po složení vlády?

Začínáte trochu pozdě. První priorita je, aby se podařilo ustavit sněmovnu. To znamená zvolit její vedení, včetně předsedy, protože až teprve poté podává stávající premiér Babiš demisi. Teprve od té doby mohou začít nějaká oficiální jednání, která mohou vést k tomu, že Petr Fiala bude premiérem. To je první úkol. Ten druhý úkol je samozřejmě to, aby se strany rozumně dohodly na jednotlivých resortech a osobách, které je mají vést.

Už jsou nějaké nástřely na to, kdo má co vést?

Tento rozhovor děláme dva dny po volbách (v pondělí 11. října pozn. red.), takže i kdyby byly jakékoli nástřely, tak to vůbec neznamená, že za měsíc budou platit. Já mám v oblibě jednu větu Václava Klause, který kdysi řekl, že někdy jeden den v politice je víc než rok. Teď každý den vyjednávání bude delší než rok. Je absolutně zbytečné operovat s jakýmikoli nápady, návrhy a podobně. Rozhodující je finále a na to je minimálně měsíc.

To vaše vítězství přišlo i díky tomu, že propadlo zhruba 20 % hlasů. Jak chcete nakládat s lidmi, kteří vlastně nyní nemají ve sněmovně reprezentaci?

Předpokládám, že Petr Fiala si to uvědomuje. Bude se muset snažit vládnout tak, aby nenechával stranou zájmy těch občanů, kteří proto, že je nějaká vstupní klauzule do Poslanecké sněmovny, neměli pocit, že je nikdo nezastupuje a že vláda jedná proti nim. To bychom šli velmi špatným směrem, bude to těžké, ale já myslím, že Petr Fiala to zvládne.

Nebojíte se ale růstu opozice typu SPD? Ty strany, které zůstaly před sněmovnou jí odebraly procenta.

Samozřejmě vždycky jsou obavy z nějakých extrémních nálad, které mohou za určitých okolností narůstat ve společnosti. Ty potom hledají své zastoupení. I tohle si po celou dobu svého vládnutí musí uvědomovat nová vláda. Ale to je problém celoevropský, možná celosvětový, pokud jde o západní demokracie.

Nejspíš se ujmete vlády v dost nepříjemné době. Zaprvé musíte řešit veřejné finance. Co chcete dělat?

Pokud bychom se báli převzít vládu v jakékoli době, ať už těžké, nebo méně těžké, každá doba má své těžkosti, tak jsme neměli vůbec kandidovat. Situace opravdu není jednoduchá, nejenom v té ekonomické rovině, ale ani v té společenské, ale budeme se muset pokusit to zvládnout.

Máte závazek snížit schodek rozpočtu o 100 miliard...

To je spíše otázka na Zbyňka Stanjuru. Předpokládám, že bude nominován naší stranou a doufám, že i koalicí Spolu na ministra financí. Já nejsem ekonom, ale když jsme tento předvolební slib dali, tak ho musíme splnit.

Všichni jistě doufáme, že nepřijde další vlna koronaviru, ale kdyby se náhodou něco dělo, máte nějaké plány?

Máme AntiCovid tým, který plány představoval po celou dobu pandemie. Úplně vylučuji, že by vláda vyhlásila nějaký další absolutní lockdown. Ale zase, bavíte se s právníkem. Odpovídat na otázky okolo covidu je pro mě opravdu složité. Rozhodně bychom ale měli být a budeme mnohem citlivější v otázkách omezování lidských svobod a práv v období jakékoli pandemie či čehokoli jiného.

Čili budete se snažit neopakovat kroky ANO, kdy mu soudy rušily jedno nařízení za druhým?

Budeme se snažit, aby se to nestalo, a budeme rozhodně respektovat judikaturu, která už k té věci je.

Pojďme tedy k ministerstvu spravedlnosti. Co nejvyšší státní zástupce Igor Stříž? Zůstane ve funkci?

To já nedokážu říct. Ten proces jmenování a odvolávání není tak úplně jednoduchý. Navrhnout to musí ministr spravedlnosti a pro musí být vláda. O tomto se vůbec nebude mluvit až do ustavení vlády, jsou podstatnější věci. Pak teprve se bude mluvit o personáliích a odpovím vám jednoduše. To, co jsem pochopil za celý svůj život, budeme-li kohokoli odvolávat, nejen tohoto funkcionáře, musíme mít někoho kvalitnějšího na výkon té funkce. Nemá smysl někoho odvolávat jenom proto, že byl jmenován třeba minulou vládou. Takže pokud se najde nějaká kvalitnější osoba, je možné úplně všechno. To bude ale záležet na novém ministru spravedlnosti a rozhodnutí vlády.

A kandidáta na ministerstvo spravedlnosti ještě nemáte?

Čekáme na to, jak dopadne přerozdělování resortů v případné budoucí vládě. Pokud jde o ODS, tak kandidáti jsou dva, a to je Marek Benda a já.

Očekáváte, že pokud Babiš odejde do opozice, pohnou se ty jeho nejrůznější kauzy kupředu?

Já bych řekl, že hýbání s kauzami by na volbách nemělo být závislé a asi ani není. To, že naprosto rostu ze státního zástupce Šarocha, pokud jde o délku řízení, nesouvisí s politikou, ale s povahou státního zástupce, který dávno tu věc neměl řešit. Dávno městský státní zástupce v Praze měl pověřit někoho jiného, schopnějšího, rychlejšího a možná rozhodnějšího. Ale neřekl bych, že to souvisí s politikou.

Rád bych se dostal k případným třecím plochám ve vládní koalici. Napadá mě třeba vztah k EU. Piráti jsou přece jenom víc proevropští než ODS.

Víte, tohle já si nemyslím. Myslím si, že to nejpodstatnější z těchto voleb je, že zvítězily strany prozápadní. Západ rovná se dnes jak NATO, tak Evropská unie. Debata samozřejmě bude o tom, jaké má být NATO a jaká má být Unie. Ale neočekávám střety v této vládě, jestli máme být v Unii, nemáme být v Unii. Tato otázka je zcela vyloučena a žádná referenda o vystoupení z těchto organizací se konat nebudou. Tam já ty střety moc neočekávám.

A kde je tedy očekáváte?

Střety jistě budou v každodenním provozu, kde ty představy budou různé. Uvědomme si jednu věc. Konkrétně pokud jde třeba o STAN, ti nově zvolení poslanci, kteří tam skákali z dvacátých a dalších míst, se navzájem vůbec neznají. Takže v tuto chvilku ani STAN vůbec netuší, kdo se do sněmovny za ně dostal, jaké má představy, a až to bude vědět STAN, tak to budu vědět já. Pak můžu mluvit o nějakých třecích plochách. STAN se bude chvilku hledat. To je skupina jednotlivců, kteří se navzájem neznají a teď se tam překvapivě dostali.

Umíte si představit vládu bez Pirátů, vzhledem k tomu, že vlastně nejsou pro funkční vládu potřeba?

Já si umím představit leccos, ale kdyby se to stalo, byla by to chyba. Vůbec nepochybuji o tom, že Piráti mají odhadem v současnosti tak 10 % voličů. To, že byli přeskákáni jinou stranou v rámci nějaké předvolební koalice, neznamená, že tito lidé nemají právo na zastoupení. To jsme hned zas u té skupiny lidí, kteří by byli vynechávaní z podílu na moci, přestože ji mít mají. Za této situace si dokážu dobře představit, že Petr Fiala to ukočíruje, ten svůj konzervatismus s neoliberalismem, který představují Piráti. Může to fungovat a jde o to, jaké resorty budou chtít. Pokud Ivan Bartoš chce být ministrem pro digitalizaci, v tom nevidím žádný problém, protože digitalizovat státní správa se musí. V tom se shodneme všichni.

Zaznamenal jsem, že se mluví o Vítu Rakušanovi jako ministru vnitra.

Já jednotlivé posty vůbec nebudu rozebírat, jelikož jak jsem říkal, je jedno, co se říká teď. Otázka je, co se bude říkat a podepisovat za měsíc. Já předpokládám, že některé strany, zejména ty tradičního typu, to znamená KDU-ČSL, my, si teprve sednou a budou si ujasňovat ve svých orgánech, jakou mají představu. Teď je úplně zbytečně rozebírat, kdo bude ministr, protože se to bude sakramentsky vyvíjet.

Jedna z těch třecích ploch, co napadá mě, je vztah k Visegrádu, k němu jsou Piráti možná také kritičtější.

To bude otázka debaty. Já zastáncem V4 jsem. Jestli se nepletu, tak to byl kdysi projekt Václava Havla. To, že se v těch různých zemích budou vyvíjet různé politické směry, s tím se počítalo. Bylo přece jasné, že to nezůstane stejné, jako to bylo. Já jsem ale pro to, aby se úzce spolupracovalo s okolními státy. A zejména z historických důvodů a mezinárodních důvodů bych si to přál zejména s Polskem. Protože Polsko, pokud jde o ona dvě nebezpečí, a to je Německo a Rusko, by bylo stoprocentně velkým spojencem v případě jakýkoliv konfliktů. Mám na mysli i Německo, člověk neví, co tam bude za dvacet let, jaký režim a jak bude probíhat. Poláci jsou v tomto velmi cenní. Je to historií poučený národ. Pokud jde o Rusko, platí to stejné.

Tak nyní máme jeden spor s Polskem, který se točí okolo dolu Turów.

Tento spor se musí vyřešit právě proto, že nad tímto problémem, který nijak nezlehčuji, stojí ještě vyšší zájmy obou národů, Poláků i nás. To je stále tisícileté nebezpečí těch dvou velkých kolem.

Další možný střet v budoucí koalici, co mě napadá, je v společensko-kulturních otázkách, jako jsou třeba sňatky homosexuálů.

Tam si myslím, že bude naprosto jednoznačná dohoda, že vláda jako celek nebude prosazovat nějaké zásadní změny v otázkách, jako je manželství a podobně. Pokud jde o hlasování poslanců, nebudou žádné stranické příkazy ani koaliční smlouva o tom, jak se bude hlasovat. Bude to na rozhodnutí každého poslance, což si myslím, že je rozumné řešení. Já sám třeba nejsem pro to, aby bylo legalizováno manželství homosexuálů, to ovšem neznamená, že mám cokoli proti homosexuálům. Ale myslím si prostě, že manželství je svazek muže a ženy. Vůbec nikomu nebráním v tom, aby prosazoval, aby to šlo i u stejnopohlavních párů, a očekávám, že stejné debaty budou i mezi koaličními poslanci. Ale mezi jednotlivci, vláda v této koalici to určitě nikdy nenavrhne, protože se na tom nemůže shodnout.

Nelze nezmínit problém prezidenta, který již před volbami avizoval, že bude nominovat šéfa nejsilnější strany, ne koalice. Pokud to udělá, jak tomu chcete čelit?

Očekávám, že prezident splní, co říkal před volbami. To znamená, že pověří Andreje Babiše, ale ono je na Andreji Babišovi, jestli to přijme. Tentokrát není ten míček na straně Hradu a prezidenta republiky, jako spíš na straně Andreje Babiše. Jestli za situace, kdy je téměř jasné, že nesestaví většinu ve sněmovně, bude chtít prodlužovat svoje vlastní vládnutí ve vládě v demisi. To bude záležet jen na něm, ale míček je opravdu na straně Andreje Babiše.

Doufejme, že prezident bude relativně zdráv a v pořádku. Pokud by však náhodu nebyl v kondici, aby mohl činit rozhodnutí, jaká je vaše strategie?

Ústava předpokládá určitá řešení, ale já jsem zastánce použití jakéhokoli řešení předčasného zbavení mandátu jedině opravdu v krajním případě. To v podstatě za situace, v jaké byl Ludvík Svoboda v sedmdesátých letech, ale musí být naprosto jednoznačně prokázáno, že ten zdravotní stav takový je. Nyní musíme počkat nějaké týdny, možná měsíce, jak se to bude vyvíjet. Panu prezidentovi přeji pevné zdraví a předpokládám, že se z aktuálních zdravotních potíží dostane. Když nedostane, tak jen v krajním případě jsem pro nějaké řešení předčasného zbavení mandátu. Ale opravdu v krajním a jasně prokázaném. Musíme si uvědomit, že tu také máme Ústavní soud. To znamená, že prezident se na něj může obrátit. Ústavní soud by takovéto rozhodnutí poslanců a senátorů zrušil, pokud by se jednoznačně neprokázalo, že prezident není schopen mandát vykonávat, a to je běh na dlouhou trať, který by možná stejně trval do doby, než mandát prezidenta skončí.

Pokud to řeknu trochu drsně, jak hodláte vyžadovat „proof of life“ (důkaz, že žije – pozn. red.)?

Já osobně se domnívám, že prezident republiky bude muset časem přijímat různé osoby. Nedokážu si představit, že pokud by nebyl s to funkci vykonávat, že bychom se to nedověděli. Ale pokud by Pražský hrad odmítal, nebo respektive lékaři odmítali nadále v určité fázi dávat nějaká lékařská potvrzení, může nastat situace, kdy Poslanecká sněmovna a Senát odsouhlasí zbavení pravomocí prezidenta, protože předpokládají, že jeho zdravotní stav je špatný. Ale u Ústavního soudu už by musel prezident, a já si vůbec nepřeji takovýto scénář, doložit, že je v pořádku. Takže jednoho dne by musel tu svou zprávu o zdravotním stavu zveřejnit.

Co se týče předsedy sněmovny, nepřichází v úvahu, že byste ho přenechali hnutí ANO?

Mluvili jsme teď o určitých potížích prezidenta republiky, za těchto okolností je předseda Poslanecké sněmovny mimořádně důležitá funkce. To znamená, že koalice, která chce vládnout, musí mít i svého předsedu sněmovny. Jinak by to prostě nefungovalo. Takže bude se hlasovat. Nevím, jestli ANO postaví svého kandidáta, ale já předpokládám, že žádná koalice, která podpoří vládu, nepodpoří kandidáta za ANO.

Přemýšlíte jako strana o prezidentských volbách?

Budu zcela upřímný. Přemýšlíme. Nicméně kandidáta, o němž bychom si mysleli, že je schopen vyhrát, nikoli se jen zúčastnit, jsme zatím nevybrali. To je strašně těžký úkol. Přímá volba prezidenta je strašně složitá věc. Kandidáty bychom měli, ale jakýkoli kandidát nejdřív musí přesvědčit nás, že je schopen zvítězit. Pak získá naši podporu a můžeme ho nominovat. V tuto chvíli žádný takový kandidát bohužel není. Myslím, že ho nemá kromě ANO vůbec žádná strana.

Takže nepředpokládáte, že by se opakovala situace z minulé volby, kdy jste neměli vlastního kandidáta?

Stát se to může, ale ukázalo se, že lepší je najít kandidáta, i klidně z našich řad, kterého podporují i ostatní, nejen voliči ODS. Nebo nejen konzervativní voliči nebo nejen nějakým způsobem zabarvení voliči. Musí to být kandidát, který dokáže oslovit barevnější skupinu obyvatelstva. Rád bych ještě řekl, že slýchávám některé občany, kteří si občas přejí, aby to s prezidentem Zemanem dopadlo co nejhůř, včetně ukončení života. To já si nepřeji a tento názor slýchám velice nerad. Ale nezbývá mi než pragmaticky odpovídat, že v té situaci se koná volba do tří měsíců a jediný připravený kandidát se vším všudy je Andrej Babiš. Pokud si někdo přeje ukončení mandátu Miloše Zemana, ať už z jakéhokoli důvodu, musí počítat s tím, že na krátkou kampaň je finančně a mediálně připraven jen jeden jediný kandidát.