Leyenová: V létě bude možné cestovat s očkovacími pasy nebo testy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zatím co se snáší na Evropskou komisi kritika za nákup vakcín a nově i za neplnění dodávek, podle její předsedkyně Ursuly von der Leyenové bude možné v Evropské unii v létě cestovat buď s očkovacími pasy nebo negativními testy. Předsedkyně EK to uvedla po jednání s portugalským premiérem Antóniem Costou, napsala agentura AP. O zavedení evropských očkovacích osvědčení, která by nahradila negativní testy, žádají země v jižní Evropě. Chtějí tímto způsobem podpořit cestovní ruch. K pasům je ale skeptická Světová zdravotnická organizace (WHO).
"Je vždy možné vytvořit kombinaci osvědčení (o očkování) či negativních testů na covid, pokud očkování nebude dostupné v rozsáhlé míře," uvedla von der Leyenová. Podle ní je nutné najít rovnováhu mezi oběma prostředky. Kombinace osvědčení a testů by podle předsedkyně EK mohla umožnit obnovu letního cestovního ruchu. O zavedení společného evropského očkovacího osvědčení by měli jednat nejvyšší představitelé členských států EU příští týden.
S návrhem na zavedení očkovacích osvědčení přišlo tento týden Řecko. Podle řeckého návrhu by držitelé těchto osvědčení mohli cestovat po Evropské unii bez dalších omezení.
Podle portugalského premiéra Costy, jehož země předseda Evropské radě, je nutné zajistit, aby cestování mezi členskými zeměmi bylo v létě "hladké". "Pro členské státy, jako je Portugalsko a Řecko, kde má cestovní ruch vysoký podíl v hospodářství, je nezbytné, aby se všichni cítili bezpečně při cestování," uvedl Costa. I Costa se vyslovil pro souběh očkovacích pasů a povinností neočkovaných osob prokázat se testem.
K návrhu, aby potvrzení o očkování nahradila negativní test, je opatrná Světová zdravotnická organizace. "Prokázání očkování by nemělo zbavit mezinárodní cestující povinnosti dodržovat další opatření pro snížení rizika," uvedla rada odborníků WHO. Podle ní není stále dostatečně prokázáno, zda a v jaké míře mohou očkovaní lidé přenášet koronavirus.
Očkování proti covidu-19 začalo v celé Evropské unie na konci loňského roku, není ale jasné, kolik lidí se podaří do léta imunizovat, uvedla agentura AP.