Cena bitcoinu je nad 11 000 dolary, letos už se zdesetinásobila
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Cena digitální měny bitcoin ve středu na velkých burzách poprvé překročila hranici 10 000 dolarů a krátce nato se dostala až nad 11 000 USD (téměř 237 000 Kč). Od začátku roku se tak hodnota bitcoinu zhruba zdesetinásobila, což je největší růst ze všech tříd sledovaných aktiv. Bitcoinu mimo jiné pomáhá rostoucí poptávka od institucionálních investorů díky tomu, že se rozšířilo jeho používání, uvedla agentura Reuters.
Na platformě BitStamp se bitcoin kolem 15:15 SEČ prodával za 11.380 dolarů (245 000 Kč). Oproti předchozímu dnu si tak připisoval zhruba 15 procent.
Skeptici ale stále upozorňují, že jde o klasickou spekulativní bublinu, která nemá žádnou souvislost s reálnou aktivitou na finančním trhu nebo ekonomikou. Největším kritikem je šéf americké banky JPMorgan Jamie Dimon, který bitcoin označil za podvod.
„Růst hodnoty je pokračováním dlouhodobého trendu, který táhne spekulativní aktivita v Japonsku a také institucionální investoři, kteří vstoupili na trh kryptoměn,“ uvedl marketingový ředitel hongkongské burzy Gatecoin Thomas Glucksmann. Sol Lederer z americké technologické společnosti LOOMIA ale dodává, že budoucnost bitcoinu je stále nejistá. Bitcoin podle něj už několik let čelí stejným vážných technickým problémům a silné konkurenci novějších, sofistikovanějších blockchainů, což jsou decentralizované databáze, které se používají u kryptoměn jako účetní kniha.
V některých zemích má bitcoin ještě vyšší hodnotu. V Zimbabwe se v pondělí obchodoval za 17 875 dolarů. Na burzách v Jižní Koreji byl už na začátku tohoto týdne blízko 11 000 USD i výše. Na bithumb je blízko 12 000 USD a tuto hodnotu již překonal na platformách Coinone a Korbit.
Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem. Je navržen tak, aby ho nikdo nemohl ovlivňovat, ani vlády a centrální banky. Poslední bitcoiny se mají dostat do oběhu kolem roku 2140.
Fed prý uvažuje o vytvoření vlastní digitální měny
Americká centrální banka (Fed) uvažuje o vytvoření vlastní digitální měny. Uvedl to ve středu podle severu CNBC prezident Federální rezervní banky v New Yorku William Dudley v době pokračujícího růstu hodnoty bitcoinu.
Dudley nicméně upozornil, že bitcoin považuje spíše za „spekulativní aktivitu“ a nikoli za stabilní prostředek pro uchování hodnoty. Prezident Federální rezervní banky ve Filadelfii Patrick Harker v září zpochybnil, že by bitcoin někdy mohl podrýt americký dolar, protože této digitální měně chybí vládní podpora.