Nekradu, střet zájmů nemám a jsem úspěšný. Babiš ve sněmovně vztekle prskal na všechny strany
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Chcete shodit vládu, která přidala důchodcům, snížila daně a přidala sportovcům. Takto argumentoval rozčíleným hlasem premiér Andrej Babiš na mimořádném zasedání sněmovny kvůli hlasování o nedůvěře vládě. Opět se opřel do někdejšího ministra financí Miroslava Kalouska a stran TOP 09 a ODS, které podle něj „vyplundrovaly“ veřejné finance. Babišovy údajné úspěchy ale odborníci označují za rozpočtovou nezodpovědnost. Ve svém projevu se velmi emotivně pustil i do Pirátů a speciálně do jejich lídra Ivana Bartoše.
„Já v žádném střetu zájmů nejsem, Evropská komise nemá žádné právo vykládat české právní normy,“ řekl Babiš před poslanci na začátku čtvrtečního jednání. „Nikdy jsem žádné právní předpisy neporušil, Agrofert už dávno nevedu. K tomu jste přijali absurdní lex Babiš, který je naprosto nesmyslný,“ dodal premiér s tím, že jeho vláda je na rozdíl od těch předchozích nesmírně úspěšná.
„Já jsem zdědil už v roce 2014 vyplundrované veřejné finance po vládách TOP 09, ODS nebo potom ČSSD. Vy se prostě jen chcete zbavit Babiše, protože se nepřizpůsobil,“ říkal poslancům s přeskakujícím hlasem Babiš. „Moje vláda je úspěšná, chcete se zbavit úspěšné vlády, která konečně dělá něco pro lidi, kteří předtím neměli žádnou šanci se proti vašim rozhodnutím bránit,“ řekl Babiš.
Babiš také obvinil šéfa Pirátů Ivana Bartoše, že chce zavést do Česka muslimy a udělat z České republiky nějaký „ekofanatický multikulturní Pirátostan. Nechceme! My nechceme sdílet naše auta! My nechceme sdílet naše byty! My nechceme sdílet naši zemi! My nechceme, aby naši zemi řídil Evropský parlament. Nějací zelení fanatici, se kterými se Piráti spojili,“ halekal Babiš. „Já jsem svrchovaný premiér této země a nikdo ze zahraničí nám tady do toho nebude kecat,“ opřel se Babiš do údajných spojenectví Pirátů a dalších opozičních stran s Bruselem.
Třetí hlasování o nedůvěře vládě
Poslanci se ve čtvrtek sešli z podnětu části opozice k třetímu pokusu o vyslovení nedůvěry menšinové vládě ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše (ANO). Zhruba čtyři měsíce před řádným termínem sněmovních voleb rozhodne o výsledku hlasování postoj KSČM, jenž bude znám až dnes. Bez komunistů či pomoci koaličních poslanců opoziční iniciativa potřebných nejméně 101 hlasů nezíská.
Schůzi vyvolaly koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Jejich lídři mimo jiné tvrdí, že kabinet nezvládl boj s epidemií nového koronaviru a nebyl schopen zajistit silnou mezinárodní solidaritu v diplomatické roztržce s Ruskem. Poukazují i na údajný Babišův střet zájmů a jeho stíhání v kauze Čapí hnízdo. Babiš považuje hlasování krátce před volbami za zbytečné, hrozí podle něho destabilizace.
Menšinový kabinet se dosud opíral o komunistické poslance. V polovině dubna ale KSČM vypověděla dohodu s ANO o toleranci vlády. Komunisté se nyní patrně rozhodují mezi hlasováním proti kabinetu a odchodem ze sálu, díky němuž by vláda hlasování o nedůvěře přečkala.
Pokud by vláda padla, další postup by byl na prezidentu Miloši Zemanovi. Zeman několikrát uvedl, že by vzhledem k blížícím se volbám nechal Babišův kabinet v demisi vést zemi dál.
„Chcete svrhnout vládu, které konečně prosadila rovné důchody. My jsme valorizovali důchody o tisíc korun každý rok. Chcete svrhnout vládu, která zvedla lidem platy, například učitelům,“ řekl Babiš, aniž by řekl, jaké dopady má rozpočtová politika jeho vlády. Za ním mezitím ministryně financí Alena Schillerová mávala grafy s údajnými úspěchy Babišovy vlády. Premiér dodal také, že jeho vláda snížila daně a chlubil se i dalšími úspěchy, mezi něž zařadil i údajnou podporu sportu. Tvrzení o podpoře sportovních aktivit vyvolalo v sále hlasitou vlnu posměchu. „Proč se smějete?“ zeptal se poslanců Babiš. „Vždyť vaši ministři sportovce akorát okrádali. Za mě nastal konec smradlavým šatnám a rozpadeným halám,“ dodal.
Odborníci se přitom dlouhodobě shodují, že vláda se chová nezodpovědně a neudržitelně při plánování rozpočtů. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda například navržený schodek rozpočtu na příští rok označil za noční můru. Podobně se vyjádřila i šéfka Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová nebo hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.
Fiala: Kabinet selhal prakticky ve všem
Hlasování o důvěře je podle předsedy ODS Petra Fialy test toho, zda vláda stále zastupuje většinu voličů z voleb před čtyřmi lety a zda má legitimní právo vést zemi. Důvodů pro vyslovení nedůvěry menšinovému kabinetu ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše (ANO) je mnoho a každý den přibývají další, kabinet má skončit, řekl dnes Fiala poslancům za iniciátory schůze z řad koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN.
V demokratickém statě by vyvolal hlasování o kabinetu sám předseda vlády ve chvíli, kdy by zjistil, že mu jeden z koaličních partnerů vypověděl podporu, míní Fiala. Narážel na to, že KSČM v polovině dubna vypověděla smlouvu o toleranci menšinové vlády, kterou s komunisty uzavřelo ANO. „Nemůžeme mít vládu, která se neopírá o většinu ve Sněmovně," zdůraznil Fiala.
Odmítl Babišovo vyjádření, že hlasování o nedůvěře je destabilizací. „Demokracie a její pravidla a principy nejsou destabilizace," řekl šéf ODS.
Koalice Spolu přinesla podle něho čtyři desítky důvodů, proč by měla vláda ANO a ČSSD padnout. Patří k nim podle Fialy Babišův střet zájmů, zadlužování země, neschopnost zajistit silnou mezinárodní solidaritu v diplomatické roztržce s Ruskem i třeba nezvládnutá pandemie koronaviru. „Kabinet selhal v mnoha věcech, prakticky ve všem," míní Fiala.
Zhruba čtyři měsíce před řádným termínem sněmovních voleb rozhodne o výsledku hlasování postoj KSČM, jenž bude znám až dnes. Podle dostupných se kloní k odchodu z jednacího sálu v době hlasování, což by znamenalo, že vláda nepadne. Pokud by Sněmovna nedůvěru kabinetu vyslovila, další postup by byl na prezidentu Miloši Zemanovi. Zeman několikrát uvedl, že by vzhledem k blížícím se volbám nechal Babišovu vládu v demisi vést zemi dál.