OLAF řeší možné zneužití evropských dotací na Slovensku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) se začal zabývat údajným zneužíváním evropských dotací na Slovensku, o kterém se začalo hovořit v souvislosti s nedávnou vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Informoval o tom evropský server Politico.
OLAF zahájil předběžné řízení, ve kterém se snaží zjistit, zda existují důvody pro zahájení řádného vyšetřování. „OLAF v současnosti vyhodnocuje všechny dostupné informace a obvinění, která vyplula na povrch v minulých týdnech, aby zjistil, zda byly splněny podmínky pro zahájení vyšetřování v souladu s mandátem úřadu OLAF či nikoliv,“ uvedl mluvčí evropského úřadu pro boj proti podvodům.
Nesrovnalostmi při čerpání zemědělských dotací EU na Slovensku se zabýval novinář Ján Kuciak, kterého v únoru spolu s jeho snoubenkou Martinou Kušnírovou zavraždili v obci Veľká Mača u Galanty. Kuciak se zabýval mimo jiné činností italské mafie na východním Slovensku a jejími vazbami na vrcholné slovenské politiky.
K zahájení vyšetřování čerpání zemědělských dotací na Slovensku vyzvala OLAF na počátku března skupina europoslanců z frakce Zelených. Upozornila především na činnost slovenské Zemědělské platební agentury (PPA), která vyplácí farmářům přímé platby či dotace z evropských fondů. Na nedostatky v práci agentury už loni upozornil i slovenský nejvyšší kontrolní úřad. V dopise zaslaném úřadu OLAF vyjádřili europoslanci přesvědčení, že existuje možnost, že zneužívání dotací z evropských fondů je na Slovensku „systematické“.
O tom, že zemědělské dotace se na Slovensku nečerpají vždy v souladu se zákonem, jsou přesvědčeny i místní úřady. PPA v úterý podala trestní oznámení pro podezření z podvodu při čerpání dotací na firmu, kterou vlastní bývalá poslankyně nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Ľubica Rošková. Podle ministryně zemědělství Gabriely Matečné v případu patrně došlo k subvenčnímu podvodu.