střet zájmů premiéra

Konec ignorování? Piráti chtějí přimět úřady, aby řešily Babišův střetu zájmů

střet zájmů premiéra
Konec ignorování? Piráti chtějí přimět úřady, aby řešily Babišův střetu zájmů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Premiéra Andreje Babiše čeká vysvětlování možného střetu zájmů. Dnes bude svůj postoj obhajovat na jednání vlády, kde se členové kabinetu seznámí s výsledky právní analýzy, kterou vypracovalo ministerstvo spravedlnosti. Babišovy problémy bude řešit i předseda Pirátů Ivan Bartoš, který dnes hodlá oslovit české úřady, aby se začaly zabývat premiérovým střetem zájmů. Úřady dle Bartoše totiž dosud celou situaci zlehčovaly či ignorovaly.

Na předsedu vlády Andreje Babiše se po kauze Čapího hnízda a možného únosu syna valí další problém. Některé evropské deníky totiž o víkendu přinesly zprávu o uniklém dokumentu právníků Evropské komise, který hovoří o Babišově střetu zájmů a porušování unijních pravidel. V právní analýze podle médií stojí, že Babiš má nadále osobní zájem na ekonomickém úspěchu Agrofertu a jako premiér má přímou možnost ovlivňovat rozhodování spojené s užíváním fondů přicházejících z evropského rozpočtu.

Babiš proto na dnešním zasedání vlády seznámí členy kabinetu s výsledkem právní analýzy, kterou vypracovalo ministerstvo spravedlnosti. Prvotní zadání bylo od ministerstva pro místní rozvoj. „Úřady se tím ale zabývají. Bude se tím také zabývat vláda, takže není problém,“ řekl Andrej Babiš v sobotu.

Premiér Andrej Babiš také uvedl, že celá situace s uniklým dokumentem je načasovaná. „V pondělí je slyšení komise na výboru rozpočtové kontroly, ale je to slyšení k rozpočtu Evropské komise. S tím absolutně nemá nic společného tahle uměle vyvolaná kauza, ale už se vytváří atmosféra,“ řekl k právnímu stanovisku Andrej Babiš. Podle europoslance Miroslava Pocheho se však Babiš plete. Výbor se prý zabývá výdaji Evropského parlamentu, tedy v žádném případě rozpočtem.

Piráti chtějí oslovit ministerstva

Předseda Pirátů Ivan Bartoš dnes bude oslovovat ministerstva a úřady, aby ze začaly možným střetem zájmů Andreje Babiše více zabývat. „Našim cílem je nastavit spravedlivou dotační politiku, ve které nebude prostor pro zneužívání střetu zájmů či znevýhodňování malých a středních podniků. Zákony a předpisy musí dodržovat nejenom občané, ale i premiér Andrej Babiš,“ řekl k premiérově situaci Ivan Bartoš.

Podle něj úřady a ministerstva dostatečně nereagují na současnou situaci. To tvrdí i europoslanec Luděk Niedermayer. „Pan premiér beze sporu o evropských penězích spolurozhoduje a bez ohledu na strukturu svěřenského fondu má z nich prospěch i má na firmy vliv. To, že to naše odpovědné orgány ignorují, je obrovské selhání,“ uvedl Niedermayer.

Připomínka o práci českých úřadů je i v právním rozboru. „Je v první řadě na českých úřadech, aby přijaly odpovídající opatření,“ napsala právní služba. Jednou možností podle právníků Evropské komise je, že Babiš a jeho rodina přetnou všechny vztahy s firmami, druhou, že firmy přestanou získávat peníze z fondů. Třetí, teoretickou možností je, že se premiér zdrží jakékoliv účasti na rozhodováních, v nichž by mohl být ve střetu zájmů. Třetí variantu ale zpráva pokládá za nedostatečnou.

Důvodem je, že vláda České republiky navrhuje státní rozpočet a je odpovědná za jeho naplňování. Částky, které jsou později proplaceny z fondů Evropské unie, jsou součástí českého rozpočtu.

Babišův střet zájmů

Aktuální obvinění, kterému čelí Andrej Babiš, uveřejnily deníky Le Monde a The Guardian. Podle nich hrozí, že Agrofert bude muset vrátit na dotacích až 82 milionů eur, neboli 2,1 miliardy korun. Tolik peněz bylo zatím vyplaceno holdingu v letošním roce.

Úředníci Evropské komise údajně vyšetřují i desítky milionů dalších dotací udělených Agrofertu od roku 2013. Právníci EK podle listů The Guardian a Le Monde zkoumali, zda Babiš porušil předpis z letošního roku týkající se evropských fondů. Jejich právní názor však naznačuje, že Babiš možná byl ve střetu zájmů už jako ministr financí podle starších finančních pravidel EU.

Právní analýza, kterou nechala Evropská komise vypracovat na popud Generálního ředitelství pro regionální politiku, navíc uvádí tři možnosti, jak postupovat dále. Prvním scénářem je stopnutí dotací pro holding Agrofert. „Tedy pro celý holding a nejspíše dojde k hloubkovému prověřování dalších střetů zájmů. Pokud by to totiž byla pravda, tak bychom byli svědky precedentu, který v Evropské unii ještě nikdy nebyl,“ řekl pro Echo24 europoslanec Tomáš Zdechovský.

Druhou možností je, že si Evropská komise zažádá o navrácení poskytnutých dotací. Třetím scénářem je, že komise přeruší některé programy.