SLEDUJEME ONLINE

Mayová drtivě prohrála. Poslanci odmítli její dohodu o brexitu

SLEDUJEME ONLINE
Mayová drtivě prohrála. Poslanci odmítli její dohodu o brexitu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Poslanci britského parlamentu v úterním hlasování nepodpořili brexitovou dohodu, kterou vyjednala vláda premiérky Theresy Mayové. Proti hlasovalo 432, pro bylo 202 poslanců. Vláda musí do pondělí přijít s alternativním plánem. Do brexitu zbývá 73 dní. Opoziční lídr Jeremy Corbyn chce zítra hlasovat o nedůvěře vlády.

Strategií vlády není marnit čas až do neřízeného britského odchodu z Evropské unie, řekla premiérka Theresa Mayová poté, co poslanci jasně odmítli podmínky brexitu, které její vláda vyjednala v Bruselu. Za nejlepší cestu vpřed považuje spořádaný odchod z EU s „dobrou dohodou“. Zároveň nenaznačila, zda se chystá požádat o odklad termínu brexitu, nebo jak hodlá získat většinovou podporu v parlamentu.

Dolní sněmovna o brexitové dohodě debatovala celkem pět zasedacích dní. Úterní poslední část debaty promlouvila premiérka Mayová, ve kterém naposledy vyzvala poslance, aby její dohodu podpořili. Podle ní půjde o historické hlasování, které ovlivní následující generace, druhé referendum nicméně odmítá. Za opoziční labouristy promluvil jejich předseda Jeremy Corbyn.

„Mohu potvrdit, že Labouristická strana bude dnes hlasovat proti této dohodě, protože je to pro zemi špatná dohoda,“ řekl v Corbyn projevu na závěr pětidenní rozpravy v Dolní sněmovně. Přijetí dohody by podle něj byl „lehkovážným skokem do tmy“, neboť dokument ani připojené politické prohlášení o budoucích vztazích Londýna s EU neposkytují žádné jistoty.

Podle jeho strany by bylo nejlepším dalším krokem uspořádání předčasných voleb, které by prý nové vládě poskytly mandát na prolomení patové situace. V médiích se spekulovalo, že opozice by mohla předložit návrh k vyslovení nedůvěry vládě ihned po dnešním hlasování.

Po skončení debaty se bude nejdříve hlasovat o pozměňovacích návrzích, kterých bylo původně předloženo třináct. Předseda Dolní sněmovny John Bercow zařadil na program jednání jen čtyři. Dva z nich předložili konzervativní poslanci, jeden člen Skotské národní strany (SNP) a jeden předseda labouristů Corbyn.

Hlasování o každém z pozměňovacích návrhů trvá asi 15 minut. Dalších 15 minut by zabralo hlasování o dohodě předložené vládou. Podle BBC by tak mohl být výsledek znám ve 21:15 SEČ. To by se ale mohlo změnit v případě, že první z pozměňovacích návrhů předložených konzervativci bude přijat. O druhém by se totiž pak už nehlasovalo. Oba konzervativní pozměňovací návrhy se týkají takzvané irské pojistky.

Není ale jasné, co bude následovat po předpokládaném odmítnutí dohody ze strany zákonodárců. Podle bulvárního listu The Sun v úterý premiérka Mayová svým ministrům řekla, že bude nadále prosazovat svou brexitovou dohodu, ať už bude její úterní porážka jakkoli velká.

„Je to jediná možnost,“ řekla Mayová podle politického redaktora The Sun Toma Newtona.

Mluvčí premiérky v úterý zopakoval, že vláda nemá v úmyslu požádat Evropskou unii o odklad termínu brexitu, který je nyní naplánován na 29. března. Uvedl také, že předsedkyně vlády hodlá na výsledek hlasování „rychle“ zareagovat.

Předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker v úterý na dotaz BBC, co by chtěl britským poslancům před klíčovým hlasováním vzkázat, odpověděl: „Přál bych si, aby se chovali zodpovědně.“

, ,

15. ledna 2019