Jednání o platech

Babiš se rozhodl jednat s odbory. Ty stále požadují plošné navýšení

Jednání o platech
Babiš se rozhodl jednat s odbory. Ty stále požadují plošné navýšení

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Jednání mezi zástupci vlády a odborů se nakonec protáhne do července. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula však věří v pozitivní výsledek a vzájemnou shodu. Premiér v demisi Andrej Babiš se k jednacímu stolu rozhodl zasednout po třech měsících, kdy ho k tomu Středula opakovaně vyzýval. Zlom nastal ve chvíli, kdy odboráři uspořádali protestní mítink.

První jednání tak dohodou neskončilo. Odboráři po vládě požadují, aby od října přidala učitelům o patnáct procent vyšší sumu na platy a pro ostatní pracovníky veřejného sektoru chtějí navýšení tarifů o deset procent. Premiér Andrej Babiš však s takovými podmínkami nesouhlasí. Už dříve prohlásil, že do platů půjde o deset procent větší částka než letos. Učitelé by sice dostali o patnáct procent více, ostatní zaměstnanci veřejného sektoru by měli dostat o šest procent větší sumu. Tarify by se jim pak měly navýšit jen o dvě procenta. Zbytek by činily odměny.

Babiš se spolu se zástupci vlády odhodlal k jednacímu stolu poprvé od března letošního roku, kdy ho k tomu opakovaně vyzýval předseda ČMKOS Josef Středula. Odboráři navíc vzkázali, že pokud s nimi vláda nezačne vyjednávat, jsou odhodláni protestovat.

Po protestním mítinku odborářů však Babiš podle všeho změnil názor. „Z mého úhlu pohledu si myslím, že protestní mítink jednoznačně přispěl k tomu, že jsme zasedli k jednacímu stolu. V tuto chvíli je důležité, že máme za sebou první jednání. Pocit z toho jednání je pozitivní, protože jsme otevřeli řadu témat, které se pojí s budoucím rozhodnutí vlády o přidání. Neočekávali jsme, že se dohodneme nebo najdeme shodu. To ani nebylo v plánu. Řekli jsme si svá zásadní východiska a také situaci ve státním rozpočtu,“ řekl pro Echo24 Josef Středula.

Jednání za zdmi Úřadu vlády trvalo přes dvě hodiny. Po jejím skončení byl předák odborů s výsledkem spokojený. „Jednání bylo velmi konstruktivní a trvalo opravdu celou dobu. Nebyl tam rozhodně moment, kdy by došlo k nějakým emocím. Nedošlo ani k žádnému verbálnímu konfliktu. Pokud, tak to byly věcné a rozdílné pohledy na konkrétní věci. Podle vyjádření je ale dostatečný prostor k tomu, abychom shodu společně našli,“ řekl pro Echo24 Josef Středula.

Vláda však plošné přidání odmítá. Andrej Babiš požaduje, aby se výdělky zvyšovaly nejhůře placeným zaměstnancům. O odměnách pro pracovníky by pak měli rozhodovat nadřízení. To odboráři nechtějí připustit.

Babiš sliboval navýšení zdravotníkům

Velké rozčarování pak panuje v resortu zdravotnictví, kde Babiš odborům v květnu slíbil, že podpoří růst platů o deset procent. Později ale otočil a řekl, že pouze „fandil“ návrhu. „Takovou situaci jsem ještě nezažil, aby člen vlády, když něco slíbí, to nedodržel,“ řekl tehdy Josef Středula.

Předseda ČMKOS se pak neobává, že by změna členů vlády zkomplikovala vyjednávání. Jednání jsou posunuta na devátého července a Andrej Babiš dříve naznačil, že vláda žádat o důvěru jedenáctého července. „Jakýkoliv ministr, který usedne ve vládě by měl mít za cíl, aby měli i své zaměstnance spokojené. Z tohoto pohled věřím, že kdokoliv vstoupí do toho procesu, tak bude připraven. Důležité je, že to nevypadá na výměnu ministryně financí či premiéra,“ řekl Josef Středula.

V loňském roce pracovalo ve veřejné sféře na 634 700 zaměstnanců a průměrný hrubý plat rostl o 8,4 procenta. Dosáhl tak na částku necelých 32 tisíc korun. Průměrná mzda v prvním čtvrtletí rostla meziročně o 8,6 procenta na 30 265 korun. Po zahrnutí inflace reálně stoupla o 6,6 procenta, tedy nejrychleji od roku 2003.

20. června 2018