Petice proti pomníku panovnice

Chceme Morávka, ne Marii Terezii, „macechu Čechů“. Petice proti pomníku na Praze 6

Petice proti pomníku panovnice
Chceme Morávka, ne Marii Terezii, „macechu Čechů“. Petice proti pomníku na Praze 6

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Úřad městské části Praha 6 obdržel petici proti postavení pomníku habsburské panovnice Marie Terezie. Socha ze sklobetonu má stát v Morávkově parku jižně od třídy Milady Horákové. Autoři petice v tiskové zprávě zaslané redakci argumentují, že si Marie Terezie coby „cizí utlačovatelka národa“ pomník u Prašného mostu nezaslouží, naopak by si na stejném místě představovali spíše sochu věnovanou právě jednomu ze „Tří králů“, členovi protinacistického odboje Václavu Morávkovi.

„Jsme znepokojeni, že se pod Prašným mostem má stavět nový pomník rakouské panovnici Marii Terezii. U nás dlouho od národního obrození vládl étos stavět pomníky nezištným obětavcům. Po roce 1989 naopak vznikají pomníky cizím potlačovatelům svobody či prospěchářům, kteří za své služby cizím uchvatitelům přišli k ohromnému majetku,“ píší autoři petice. Podle nich je Marie Terezie považována spíše za „macechu Čechů“, která Rakouskou říši v zájmu habsburské dynastie dále centralizovala.

Dále uvádí, že na stejném místě, tedy v Morávkově parku na pražských Hradčanech, by právě naopak mohla stát socha věnovaná památce členovi protinacistického odboje, jednomu ze „Tří králů“ a štábnímu kapitánovi Václavu Morávkovi. Ten 21. března 1942 poblíž Prašného mostu zahynul při přestřelce s gestapem.

„Zaslouží si tam sochu především. Stavět pomník cizí utlačovatelce národa vyzní naopak jako cynický výsměch humanistickým tradicím této země,“ dodávají signatáři v závěru. Petici se 156 podpisy již odevzdali podatelně Úřadu městské části Praha 6.

Marie Terezie se narodila 13. května 1717. Její otec, císař Karel VI., zemřel bez mužských potomků, proto se stala v roce 1740 první a jedinou habsburskou vladařkou Rakouského arcivévodství. V Rakousku společně se svými poradci zavedla mnohé reformy. Modernizovala státní správu, armádu, hospodářství a vzdělání. V roce 1774 vydaný Všeobecný školní řád se stal základním kamenem povinného základního školního vzdělávání pro všechny.

Pomník má být hotový letos

Pomník, který bude mít podobu redukované figury, má stát v Morávkově parku jižně od třídy Milady Horákové. Socha ze sklobetonu bude vysoká 5,5 metru. Vloni v květnu, rok po odhalení základního kamene, radní Prahy 6 odsouhlasili uzavření smlouvy se sochařem Janem Kováříkem, který pomník vytvoří. Od podpisu smlouvy s umělcem má realizace trvat 16 měsíců, přičemž na pomník měla městská část v loňském rozpočtu vyčleněno 3,7 milionu korun.

Soutěž na podobu pomníku vyhlásila městská část už v roce 2013. Do soutěže se přihlásilo 28 návrhů, z nichž 19 splnilo podmínky. V dubnu 2014 byly vyhlášené výsledky a určeny odměny pro pět nejlepších návrhů. Realizace se odsunula kvůli přelomu funkčních období vedení radnice a chybějící veřejné diskusi k záměru. V roce 2017 se pak vedení městské části k záměru umístit do Morávkova parku plastiku vrátilo.

, vt