„Tvrdá“ odpověď Západu. Rusko zakázalo vývoz své elektroniky nebo aut
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ruská vláda zakázala export telekomunikačního, zdravotnického, automobilového, zemědělského, elektrického a technického vybavení, a to až do konce roku 2022. Má jít o odpověď na sankce Západu, ohlásila ve čtvrtek podle agentury Reuters Moskva.
Na seznamu, kde figurují mimo jiné vagony, kontejnery nebo turbíny, je podle všeho na 200 položek. „Tato opatření jsou logickou odpovědí na sankce uvalené na Rusko a jsou namířené tak, aby se předešlo výpadkům v klíčových ekonomických sektorech,“ nechalo se slyšet ruské ministerstvo průmyslu.
Podle agentury Interfax by Moskva také mohla v dohledné době rozhodnout o dočasném pozastavení dodávek obilovin a cukru do Eurasijského ekonomického svazu, který sdružuje Bělorusko, Ruskou federaci, Kazachstán, Arménii a Kyrgyzstán.
Další opatření by mohla zahrnovat zamezení vstupu zahraničních lodí do ruských přístavů a povolení ruským leteckým společnostem registrovat letadla pronajatá od západních firem jako vlastní majetek, uvedla vláda.
Rusko by též mohlo od 15. března do 31. srpna dočasně zakázat vývoz obilí do skupiny bývalých sovětských republik tvořících součást Euroasijské hospodářské unii (EAHU) a také vývoz cukru mimo oblast EAHU. Informovala o tom tisková agentura Interfax s odvoláním na obeznámený zdroj. EAHU tvoří Arménie, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán a samotné Rusko.
Rusko reaguje na západní sankce, které ruskou ekonomiku závislou na vývozu energií ochromují. Západní společnosti se hromadně stahují z Ruska. V reakci na to ruská vládní komise ve středu schválila první krok ke znárodnění majetku zahraničních firem, které opustí zemi.