Odvolá Janečka za zajišťováky?

Neoprávněné zajišťovací příkazy a špatná komunikace. Schillerová se chystá „řešit“ šéfa berňáku

Odvolá Janečka za zajišťováky?
Neoprávněné zajišťovací příkazy a špatná komunikace. Schillerová se chystá „řešit“ šéfa berňáku

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ministryně financí Alena Schillerová se chystá řešit osud Martina Janečka v čele finanční správy. Podle ní úřad nedostatečně komunikuje a není dostatečně transparentní. Schillerová to řekla v rozhovoru pro deník Blesk. Šéf finanční správy Martin Janeček je po řadě prohraných soudních sporů ohledně zajišťovacích příkazů pod vlnou kritiky. Zlikvidované společnosti, kterých se soud zastal, nyní mohou žádat po státu odškodnění.

Ředitel finanční správy Martin Janeček je v posledních týdnech kritizován za necitlivost při podávání zajišťovacích příkazů. Tento prostředek si berňák velmi oblíbil, když má podezření, že by se mohla určitá firma dopustit podvodu. Trpělivost však dochází ministryni financí Aleně Schillerové, která Janečka kritizuje za špatnou komunikaci.

"Mluvím s ním permanentně, protože je to jeden z nejdůležitějších orgánů veřejné správy, které patří do kompetencí ministerstva, a hovořím s ním neustále. Ale jak říkám, komunikace není dobrá," řekl ministryně financí Alena Schillerová pro deník Blesk. V rozhovoru také připustila, že chystá určité řešení. "Řešení toho, aby finanční správa byla transparentnější a lépe komunikovala a uměla vysvětlovat své kroky, protože to je taky důležité," řekla Schillerová.

Zda se kroky týkají odvolání dosavadního šéfa Martina Janečka však nechtěla ministryně financí blíže říct. Janeček je však v poslední době pod velkou kritikou kvůli zajišťovacím příkazům. Před dvěma týdny navíc Nejvyšší správní soud rozhodl v neprospěch finanční správy. Spor se týkal zlikvidované společnosti Lija, na kterou podali berní úředníci před třemi lety zajišťovací příkazy. Kvůli nim musela společnost s miliardovým obratem ze dne na den skončit.

Naposledy ministryně finanční podržela Martina Janečka v pondělí. Finanční úřad v Přerově totiž požádal novomanžele o informace týkající se jejich svatební hostiny. Podle ministryně financí však na to úřad měl právo a svatebčané museli údaje poskytnout. "Nicméně jsem již žádala, aby finanční správa v obdobných případech postupovala citlivěji, a to jen při zjištění opravných a závažných skutečností," uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Odškodnění za likvidaci

Kvůli neoprávněně podaným zajišťovacím příkazům se už chystají první žaloby. "Přežili jsme jsme jen díky tomu, že jsme si půjčili peníze a také kvůli nezměrné trpělivosti obchodních partnerů," řekl dříve serveru ihned.cz jednatel společnosti Naryner Construction Michal Kramoliš. Na jeho firmu klekla finanční správa zajišťovacími příkazy ve výši 2,3 milionu korun. Nejvyšší správní soud však zajištění peněz odmítl.

Kramoliš tak hodlá požadovat odškodnění. "Je přece jasné, že když udělám chybu, tak za ní zaplatím. Tady finanční správa udělala chybu, což nyní konstatoval i Nejvyšší správní soud, tak je jasné, že za to někdo musí zaplatit," řekl Kramoliš serveru Neovlivni.cz.

Podobnou praxi chystají desítky společností, které uspěly u Nejvyššího správního soudu nad finanční správou. Podle odhadů se může jednat jak o miliony, tak o miliardy korun.

Přístup finanční správy k podnikatelům je však podroben kritice už několik let. Příkladem je firma FAU, jež se nyní hodlá soudit se státem o způsobenou škodu. Finanční správa s touto přerovskou firmou prohrála spor, když NSS loni v listopadu zamítl kasační stížnost Odvolacího finančního ředitelství proti rozsudku Krajského soudu v Ostravě. Ten zrušil zajišťovací příkazy vydané na tuto firmu. FAU měla sklad v areálu chemičky Precheza ze skupiny Agrofert. Zmínka o likvidaci společnosti FAU zazněla dokonce na nahrávce zveřejněné v srpnu na anonymním twitterovém účtu Skupina Šuman a vyvolává dojem, že Finanční správa jednala v zájmu šéfa hnutí ANO premiéra v demisi Andreje Babiše.