Ženy zanevřely na hormonální antikoncepci. Ve Francii bude zdarma
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Francouzky mladší 25 let budou dostávat antikoncepci zdarma. Nové opatření, které má státní zdravotní systém vyjít na 21 milionů eur (533 milionů korun) ročně, bude platit od 1. ledna 2022. Nárok na bezplatnou antikoncepci dosud měly dívky do 18 let. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP s odkazem na francouzského ministra zdravotnictví Oliviera Vérana.
„Některé mladé ženy přestávají používat antikoncepci, a to zejména z finančních důvodů,“ řekl Véran stanici France 2. „Je neúnosné, že se ženy nemohou chránit a nemají přístup k antikoncepci, když ji chtějí, protože je moc drahá,“ dodal ministr.
Ženy do 25 let budou mít zdarma i veškerou lékařskou péči, která souvisí s předepsáním antikoncepce. Věková hranice byla stanovena na 25 let, protože je to doba, kdy lidé získávají větší ekonomickou, sociální a příjmovou autonomii, vysvětlil ministr.
Bezplatnou antikoncepci mají od roku 2013 dívky ve věku od 15 do 18 let. Opatření vedlo ke snížení míry dobrovolných ukončení těhotenství. Z 9,5 potratu na 1000 těhotenství v roce 2012 klesla na šest potratů z 1000 těhotenství. Všechny Francouzky mají nárok na bezplatné přerušení těhotenství.
Od srpna 2020 mají antikoncepci zdarma i dívky mladší 15 let. Vláda rozhodnutí odůvodnila vysokou mírou dobrovolných přerušení těhotenství. Ve Francii podle ní každý rok otěhotní zhruba 1000 dívek ve věku od 12 do 14 let a 770 těchto těhotenství končí potratem.
Poměr žen k antikoncepci se změnil také v Česku. Podle průzkumu Univerzity Karlovy s názvem Současná rodina užívalo atikoncepci v roce 2007 téměř padesát procent žen. Letos je to jen 24 procent těchto žen. Populární se mezi mladými (18-34 let) znovu stalo užívání kondomů (42 procent) a následuje metoda přerušované soulože (29 procent).