Na Hradě o zahraničí

Shoda na Hradě, důvody pro sankce proti Rusku trvají. Směr Jeruzalém

Na Hradě o zahraničí
Shoda na Hradě, důvody pro sankce proti Rusku trvají. Směr Jeruzalém

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Čeští vrcholní ústavní činitelé se při odpolední schůzce na Pražském hradě shodli na tom, že stále trvají důvody, proč byly zavedeny protiruské sankce. Ve společném prohlášení, které zveřejnil Hrad, vyzvali premiér, prezident, šéf Sněmovny a ministři zahraničí a obrany k naplnění mírových dohod z Minsku všemi zúčastněnými stranami. Jednalo se i o přesunu české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Politici se současně shodli na tom, že by bylo užitečné, kdyby téma sankcí proti Rusku probrala komplexně Evropská rada. „Včetně zhodnocení ekonomické i politické účinnosti sankcí v návaznosti na proceduru jejich prodlužování. Česká republika přitom samozřejmě bude výsledky této diskuse respektovat,“ stojí v prohlášení.

Prezident Miloš Zeman patří dlouhodobě mezi politiky, kteří argumentují proti unijním sankcím namířeným na Rusko. Při nedávné schůzce českých velvyslanců v Praze prezident uvedl, že chce, aby o jejich případném dalším prodloužením diskutovali zástupci členských zemí na Evropské radě. Na tento požadavek prohlášení navazuje.

Na prodloužení sankcí o další půlrok se naposledy shodli představitelé členských států Evropské unie na summitu v Bruselu koncem června. Sankce jsou zaměřeny na bankovní, finanční a energetické sektory. Pro některé ruské firmy znamenají ztížený přístup k mezinárodním financím, není také možné vyvážet do Ruska určitá zařízení na těžbu ropy.

Odvetná opatření uvalila unie na Rusko kvůli anexi autonomního ukrajinského poloostrova Krym a také kvůli podpoře proruských separatistů na východě Ukrajiny. Unie konec svých sankcí v březnu 2015 svázala s plným prosazením mírových dohod z Minsku.

Kvůli ukrajinské krizi přijala unie i další opatření. Zmrazený majetek a zakázány cesty do EU má řada fyzických i právnických osob, které se podílejí na rozbíjení ukrajinské územní celistvosti. Protože EU neuznává ruskou anexi Krymu, je také zastavena prakticky veškerá spolupráce s touto oblastí a s tamními podniky.

Otevření Českého domu v Jeruzalémě bude prvním krokem v záměru přemístit české velvyslanectví v Izraeli do Jeruzaléma. Po koordinačním jednání na Pražském hradě to ve společném prohlášení uvedli ústavní činitelé. Přesun ambasády z Tel Avivu prosazuje především prezident Miloš Zeman.

Na jednání politici probrali také cestu prezidenta v listopadu do Izraele.

,

12. září 2018