Ovládne mašinerie ANO, SPD a KSČM Českou televizi? Výbor televizi podpořil
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Sněmovna má ze zákona páky, jak ovlivnit fungování veřejnoprávní České televize (ČT), která by měla být nezávislá. Televize totiž musí každý rok předkládat poslancům ke schválení dvě výroční zprávy – jednu o hospodaření a jednu o činnosti. V zákoně přitom stojí, že pokud zprávu dvakrát po sobě sněmovna neschválí, může odvolat celou Radu ČT. Volební výbor, který v úterých o zprávách jednal, doporučil sněmovně obě zprávy schválit. Hlasovat se o nich ale bude na plénu.
Volební výbor doporučil plénu výroční zprávu o hospodaření i výroční zprávu o činnosti České televize schválit. Pro zprávu o činnosti hlasovalo 14 členů výboru, pro zprávu o hospodaření 15 členů. Výbor má 18 členů. Zprávy není bude muset schválit celé plénum sněmovny.
Spekulace, že by poslanci mohli „ovládnout“ Českou televizi, se v minulosti objevily několikrát. Umožňuje jim to zákon o ČT, podle nějž mohou odvolat celou Radu ČT, pokud neschválí dvakrát výroční zprávu. Obavy ale nabraly konkrétních rozměrů, když v dolní komoře po sněmovních volbách vznikla hlasovací „mašinerie“ hnutí ANO, SPD a KSČM – tedy stran, které po radikálních změnách v ČT volaly dlouhodobě. Ty přitom nepřímo podpořil i prezident Miloš Zeman, když poslance k neschválení zpráv vyzval.
Naopak premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) v posledních týdnech otočil. Babiš byl v konfliktu s novináři z pořadu Reportéři ČT, které nazval „zkorumpovanou pakáží“. Problém měl také s pořadem Otázky Václava Moravce – říkal, že Moravec je proti němu zaujatý a několikrát odmítl přijít. Jenže před několika týdny uvedl, že ČT není v ohrožení a on se nechystá veřejnoprávní média napadat. „Podívejte, jdu i k tomu Moravcovi. Dva roky do mě jel, i v té debatě před volbami. Já jsem mu odpustil a jdu tam. Já mám rád Českou televizi,“ řekl Babiš ve sněmovně. Poté se pořadu skutečně zúčastnil.
Obavy opozice
Strach z ovládnutí měla především opozice. „Myslím, že ovládnutí veřejnoprávních médií je jedním ze spojovacích prvků této nevyřčené koalice. A myslím, že se dá odhadnout i další cesta k ovládnutí. Populisticky slíbí, že ušetří lidem koncesionářské poplatky, a tím televizi dostanou pod vládu schvalováním rozpočtu,“ uvedl tehdy pro Echo24 poslanec Jan Farský (STAN). „Riziko ovládnutí hrozí,“ doplnil ho předseda lidovců Pavel Bělobrádek.
Obavy vyjádřila také poslankyně Miroslava Němcová (ODS), místopředsedkyně volebního výboru, který bude zprávy projednávat. Nyní si ale myslí, že tlaky zmírnila tragická vražda slovenského novináře Jána Kuciaka. „Že tady snahy určitě jsou a že to není jen výzva prezidenta republiky, není pochyb. Je to hloupé, ale myslím, že svým způsobem tyto snahy zabrzdily události na Slovensku. Je tragické, že se muselo stát toto, aby to snad otevřelo oči, nebo zastavilo úmysly lidí, kteří si na Českou republiku chtěli sáhnou,“ uvedla pro server Echo24 Němcová.
Na podporu nezávislosti České televize a svobody slova se v týdnu sešlo na pražském Václavském náměstí několik tisíc lidí. Protesty se konaly i v dalších českých městech. Psali jsme zde.