Lustrování svateb a zajišťovací příkazy. Janečka na berňáku nahrazuje Richterová
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Dny Martina Janečka ve vedení Finanční správy jsou definitivně sečteny. Na jeho místo dnes nastupuje dosavadní zástupkyně generálního ředitele Tatjana Richterová. Ta se bude snažit napravit pošramocenou pověst finančního úřadu po čtyřletém vládnutí Janečka, kterého dosadil do čela správy tehdejší ministr financí Andrej Babiš. Současná ministryně Alena Schillerová donutila Martina Janečka k odchodu po velké kritice za neoprávněné vydávání zajišťovacích příkazů a kontroly svatebních hostin.
Alena Schillerová dlouhodobě Janečkovi vytýkala i necitlivost při kontrolách. Dle ní měl také odcházející šéf Finanční správy lépe formulovat výzvy k poskytnutí informací při svatbách. Největší kritika se však na hlavu Janečka snesla při vydávání zajišťovacích příkazů, které měly většinou pro společnosti likvidační následky. K příkazům se úředníci uchylovali v případech, když měli podezření, že firma nebude schopna v budoucnu zaplatit vyměřenou daň. U několika firem však Nejvyšší správní soud zajišťovací příkazy zrušil.
Janečka si jako šéfa Finanční správy vybral tehdejší ministr financí Andrej Babiš. Ten v jeho schopnosti nepřestal pochybovat až do konce. „Mohu dodat, je to člověk čestný, vážím si ho profesně, je velmi pracovitý a stojí za ním obrovská práce,“ uvedl Andrej Babiš v listopadu. „Já jenom mohu říct, že pan Janeček odchází s čistým stolem a pokud máte nějaké příběhy ohledně těch podvodníků pohonných hmot atd., tak je to právě on, kdo se zasloužil o to, aby se neopakovaly lehké topné oleje a další věci,“ řekl dále premiér k působení Janečka na finanční správě.
Janeček také do poslední chvíle tvrdil, že kontroly svatebních hostin jsou v pořádku. O správnosti svého jednání ho prý přesvědčilo prověření správnosti postupu, které Janeček uložil svým úředníkům v říjnu. „Závěry dohlídky potvrdily, že kontrola byla vždy zacílena na konkrétní podnikatelský subjekt, u něhož měl správce daně důvodné podezření, že dochází k systematickému porušování povinností evidovat tržby,“ uvedl v úterý končící šéf Finanční správy Martin Janeček.
Podle Finanční správy se kontroloři při letních kontrolách dále zaměřili na banky či matriky, které měly poskytnout informace v případech, kdy případ nebylo možné uzavřít na základě informací od podnikatelů. „A následně také subjekty, které zákon označuje jako „třetí osoby.“ Těmi byli v daném případě novomanželé disponující informacemi o provedených bezhotovostních platbách,“ uvádí Finanční správa.
Janečka nahrazuje Richterová
Místo Janečka nastupuje jeho zástupkyně Tatjana Richterová, která na finančním úřadě správě pracuje už sedmadvacet let. Jako své priority si vytyčila vstřícný přístup úředníků, úspěšný rozjezd virtuálního finančního úřadu a zvyšování informovanosti o daňových povinnostech a způsobu jeho plnění. „Finanční správa z podstaty věci nebude nikdy oblíbená všemi a její složitá agenda nebude srozumitelná úplně všem, ale musí dělat vše proto, aby byla neoblíbenou co nejméně a srozumitelnou každému, kdo o to projeví zájem,“ uvedla Tatjana Richterová.