Vyšetřovatelé kauzy Čapí hnízdo žádají více času. Případ plánují uzavřít až v dubnu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, v níž je trestně stíhán premiér Andrej Babiš (ANO) a další lidé, mělo skončit do dnešního dne. Uzavřít případ se ale vyšetřovatelům nepodařilo, lhůtu prodloužili a dozorujícímu státnímu zástupci v prosinci zdůvodnili proč. Státní zástupce se k prodloužení lhůty vyjádří v rámci následující prověrky, zřejmě počátkem nového roku. Zda případ unijní dotace na farmu skončí u soudu, bude jasné až v novém roce.
„Policejní orgán dne 21. prosince 2018 písemně státnímu zástupci zdůvodnil, proč nebylo možné vyšetřování skončit, jaké úkony je třeba ještě provést a po jakou dobu bude vyšetřování pokračovat, tj. do 30. dubna 2019,“ uvedl pro deník Echo24 mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Kauzu dozoruje Jaroslav Šaroch z Městského státního zastupitelství v Praze.
„Státní zástupce se k prodloužení lhůty vyjádří v rámci následující prověrky. S ohledem na probíhající vyšetřování, neveřejnou fázi trestního řízení, není možné podávat bližších informací o jednotlivých úkonech. Upozorňuji, že další otázky v tomto směru není tedy možné komentovat,“ dodal Cimbala.
Šaroch může prodloužení lhůty upravit
Státní zástupce Šaroch se k prodloužení lhůty vyjádří počátkem nového roku, uvedl mluvčí Cimbala na dotaz Echo24, zda prodloužení lhůty policií státní zástupce posvětí. „Z trestního řádu vyplývá, že státní zástupce může policejnímu orgánů uložit pokyn, kterým může upravit lhůtu pro skončení vyšetřování, nebo upravit výčet úkonů, které mají být provedeny. Vyjádření státního zástupce lze předpokládat začátkem nového roku,“ odpověděl Cimbala deníku Echo24.
Původně mělo vyšetřování ostře sledované kauzy skončit do 31. prosince poté, co byla lhůta na podzim poprvé prodloužena. Koncem roku ale Jaroslav Šaroch avizoval, že bude prodloužena znovu.
Ke kauze se nedávno vyjádřilo i městským žalobcům nadřízené vrchní státní zastupitelství v Praze. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že žalobce Šaroch v kauze Čapího hnízda nepostupoval zcela efektivně. Na závěrech se podle ní shodlo jak pražské vrchní státní zastupitelství, tak i vedení Městského státního zastupitelství. Bylo přijato opatření, aby byl žalobce aktivnější, a zajistil tak úplné a rychlé ukončení vyšetřování, doplnila Bradáčová. Šaroch kritiku Bradáčové odmítl s tím, že je vyjádření populistické a bez obsahu.
Šaroch musí pravidelně podávat zprávy o stavu řízení
V kauze čelí stíhání premiér Andrej Babiš i někteří členové jeho rodiny. Interní kontrolu, na jejíchž závěrech se shodli jak Šarochovi nadřízení z Městského státního zastupitelství, tak i Vrchní státní zastupitelství, iniciovala Bradáčová v říjnu. Vrchní státní zástupkyně v prohlášení uvedla, že byla přijata opatření, aby byl Šaroch aktivnější a zajistil úplné a rychlé ukončení vyšetřování. Mluvčí Aleš Cimbala posléze upřesnil, že Šaroch musí pravidelně podávat zprávy o stavu řízení.
Policie v případu Čapí hnízdo dosud nevyslechla též obviněného syna premiéra Andreje Babiše mladšího. Ten je ve Švýcarsku, policie s ním usiluje o přímý kontakt a jeho otec premiér Andrej Babiš o něm říká, že je psychicky nemocný. Novináři serveru Seznam Zprávy natočili a v listopadu odvysílali reportáž, ve které Babiš mladší řekl, že spolupracovníci jeho otce ho drželi na Krymu, aby nemohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo. Premiér Babiš to odmítl a řekl, že jeho syn je psychicky nemocný, trpí schizofrenií, bere léky a musí být pod dohledem.