Infantilní slovník a „Čau lidi“. Důležité informace vláda opět sděluje přes Babišův soukromý kanál
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vláda se vrací ke „zlatým hřebům“ komunikace během pandemie. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ohlašuje zásadní změny v očkování na sociálních sítích, doplňuje je infantilními výrazy a sděluje veřejnosti, že další informace nalezne v soukromém videopořadu premiéra Andreje Babiše (ANO) známém jako „Čau lidi“.
Vládní komunikace čelila kritice mnohokrát po celou dobu pandemie a s návratem ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha opět vzbudila rozpaky. Informace o zkrácení intervalu mezi dávkami nejpoužívanější vakcíny od společností Pfizer/BioNTech se nejprve objevily v neděli v premiérově soukromém pořadu „Čau lidi“. „Zítra na radě vlády pro zdravotní rizika navrhnu zkrácení podání druhé dávky u Pfizer/BionTech na 21 dnů u nově registrujících se,“ uvedl premiér s tím, že je to velice důležité.
Přesto, že se mluvilo o návrhu, oznámil vzápětí na svém Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch věc jako hotovou. „Od 15.7. zkrátíme dobu mezi dávkami na 21 dní. Chceme tím urychlit očkování 2. dávkou, aby lidé byli co nejdříve plně chráněni. Navíc při vstupu do služeb a na akce potřebujeme být alespoň 14 dní po 2. dávce,“ řekl ministr s tím, že po plném očkování už lidé nemusí na žádné testy a to ani po návratu z „dovči“. „Další novinky v Čau lidi,“ dodal Vojtěch s odkazem na sdílený příspěvek se soukromým pravidelným pořadem premiéra Babiše.
Od 15.7. zkrátíme dobu mezi dávkami na 21 dní. Chceme tím urychlit očkování 2. dávkou, aby lidé byli co nejdříve plně chráněni. Navíc při vstupu do služeb a na akce potřebujeme být alespoň 14 dní po 2. dávce. A pak už žádné testy. Ani po návratu z dovči. Další novinky v Čau lidi. https://t.co/k1tIpN4QmN
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) July 11, 2021
Ministerstvo zdravotnictví se k otázce zkrácení intervalů nevyjádřilo do pondělního odpoledne, premiér s ministrem zdravotnictví měli přes den pouze tiskovou konferenci k otevření očkovacích center, kde se mohou lidé nechat naočkovat bez rezervace. Ani tam informace nepadla.
Vláda tak změnu potvrdila až na večerní tiskové konferenci po svém jednání, ministr Vojtěch musel dovysvětlit nejasnosti, které kvůli komunikaci návrhu vznikly. Odpoledne musela také ministra opravit jeho mluvčí. „Rodičům dětí, které už mají termín očkování nebo už první dávku, přijde SMS zpráva, že si druhý termín mohou na 21 dní změnit na lince 1221,“ sdělila mluvčí Gabriela Štěpanyová. Ministr původně mluvil o tom, že se i dětem už po první dávce zkrátí termín automaticky.
Také za používání „infantilních“ výrazů byla vláda kritizovaná i v minulosti. Naposledy bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) před poslanci v dubnu varoval, že pokud „budeme zlobit“, tedy lidé nebudou respektovat vládní restrikce, o prázdninách budou dál nosit respirátory. „Tak znovu s novým ministrem, jen infantilní oslovují lidi, jako by byli děti,“ komentoval tehdy ministrův výrok například bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer. Arenberger se následně za použití výrazu omluvil.
Vláda čelila dlouhodobě kritice opozice i odborníků za špatnou komunikaci pandemických restrikcí směrem k veřejnosti či kvůli dlouho chybějící kampani na podporu očkování. Kritici přitom upozorňovali na to, že špatná komunikace vede právě ke ztrátě důvěry, která pak směřuje například k odmítání dodržovat opatření.
Avizovanou změnu tak nakonec vláda po pondělním jednání schválila. Doba mezi první a druhou dávkou vakcíny Pfizer/BioNTech proti onemocnění covid-19 se od poloviny července zkrátí ze současných 34 na 21 dní. Třítýdenní interval ale dostanou pouze ti zájemci, kteří si ještě nezaregistrovali termín očkování. Výjimku budou mít děti do 15 let. Zvýšit zájem veřejnosti o očkování proti koronaviru by kromě zkrácení intervalu mezi dávkami mohla i očkovací centra, kam je možné přijít bez registrace. První dvě v pondělí zahájila provoz v Praze. Naopak přísnější pravidla zřejmě bude mít testování. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch předpokládá, že od září už nebudou preventivní testy na covid hrazeny ze zdravotního pojištění.
Zdravotníci od prosincového začátku očkování aplikovali v Česku přes 8,8 milionu dávek vakcíny proti koronaviru. Víc než třetina populace, zhruba 3,8 milionu lidí, má ukončené očkování. Dalších 1,4 milionu obyvatel je očkováno částečně. Za sobotu se očkovalo 36 122 lidí, zhruba o 2000 méně než předchozí týden, údaje se ale ještě zpětně zpravidla navyšují.