Babiš nad Temží

Babiš se v Londýně setkal s Mayovou

Babiš nad Temží
Babiš se v Londýně setkal s Mayovou

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Český premiér Andrej Babiš ve středu po jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou v Londýně vyjádřil optimismus ohledně dohody Británie o jejím odchodu z Evropské unie. Babiš také zdůraznil, že z českého hlediska je důležité, aby kvůli brexitu nedošlo ke zhoršení pozice Čechů žijících a pracujících v Británii. Británie se chystá opustit EU na konci března příštího roku.

"Stále věřím, že dohoda je možná, 95 procent je vyjednáno. Vyjednává se intenzivně," řekl Babiš českým novinářům po schůzce s Mayovou. Český premiér vyjádřil radost nad tím, že měl možnost s ní hovořit právě "v době, kdy je potřeba nějakým způsobem, doufejme že pozitivně, dotáhnout rozhovory o brexitu".

"Doufejme, že do konce listopadu obě strany najdou nějakou dohodu, protože si myslím, že je to pro všechny důležité. Všichni už jsou z toho trochu nervózní a je v zájmu všech, aby se našla dohoda, aby spolupráce s Velkou Británií, i z hlediska České republiky, se zásadně nezměnila.

Babiš však zdůraznil, že nemá kompetenci o dohodě vyjednávat. "Na Evropské radě (summitu EU) jsme se shodli, že vyjednává Michel Barnier," řekl Babiš, podle něhož má unijní šéfvyjednávač o brexitu plnou důvěru České republiky.

Připustil, že i Česká republika se musí připravit na možnost brexitu bez dohody, "aby nedošlo k ohrožení pozice našich lidí, kteří pracují ve Velké Británii".

 

 

Babiš označil Británii za spojence České republiky a připomněl stoletou tradici spolupráce mezi oběma zeměmi. Babiš Mayovou mimo jiné informoval, že stále žije poslední český letec z bitvy o Británii Emil Boček, kterému je 95 let. Britové v roce 1940 čelili nacistickým leteckým útokům.

Babiš připomněl, že jako ministr financí měl dobré vztahy se svým britským protějškem Philipem Hammondem, a zdůraznil, že obě země nebyly v eurozóně. "Byl to náš spojenec a ty dlouholeté a stoleté vztahy, které máme, jsou nadstandardní a samozřejmě máme zájem v tom pokračovat," prohlásil český premiér.

S Mayovou údajně hovořil také o ilegální migraci, o situaci v Sýrii i o Saúdské Arábii. V názorech na migraci i v kritickém postoji vůči návrhům rozpočtu Evropské komise mezi nimi podle Babiše panuje shoda.

Český premiér navštívil Londýn ve dnech oslav stého výročí založení Československa. Při této příležitosti se večer v Londýně koná koncert České filharmonie, jehož se Babiš účastní s manželkou jako hlavní host.

Český premiér se dnes v Londýně setkal také na pracovním obědě se starostou finanční čtvrti City Charlesem Bowmanem, položil věnec u pomníku hrdinů z bitvy o Británii a na zastupitelském úřadě hovořil se zástupci českých občanů dlouhodobě žijících a pracujících ve Spojeném království.

, red