„Klimasocialismus.“ Německá ministryně chce kvůli klimatu „diskutovat“ o menších bytech
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Německá sociálně demokratická ministryně stavebnictví Klara Geywitzová (SPD) se v posledních dnech stala terčem kritiky kvůli svým plánům v oblasti klimatu a bydlení. Chce totiž otevřít debatu o velikosti bydlení a jejich vlivu na udržitelnost. To se nelíbí opozici, ale ani vládní liberální FDP. Tyto strany záměry Geywitzové označují za regulaci a klimasocialismus. Informuje o tom několik německých deníků, mimo jiné Die Welt a Bild.
Geywitzová naznačuje, že velikost a způsob bydlení mají efekt na klima. „Musíme rozumět nejenom otázce, co mají naše stravovací a dopravní nároky společného s klimatem, ale rozumět také otázce, že individuální bydlení má také spojitost s klimatem,“ prohlásila ministryně stavebnictví. Diskuzi o velikosti bytů považuje politička za „velmi, velmi důležitou“.
Ta společně s ministrem hospodářství Robertem Habeckem (Zelení) představila další klimatické plány. Vláda například chce, aby byly veřejné budovy rychleji opravovány a efektivněji vytápěny. Tyto plány se týkají například veřejných institucí, jako jsou bazény a další.
Plány ministryně Geywitzové však kritizuje nejen opozice, ale i liberální FDP, jež v Německu společně se sociální demokracií a zelenými tvoří spolkovou vládu. Předseda frakce FDP namítá, že vůči klimatu mohou být škodlivější i malé staré byty a nelíbí se mu, že se Geywitzová chce zaměřovat zejména na velké byty. „Tento koncept nefunguje. Malý, nezrekonstruovaný byt v Prenzlauer Berg (lukrativní berlínská čtvrť se starou zástavbou – pozn. red.) může být pro klima škodlivější než velká novostavba na venkově,“ upozorňuje Christian Dürr. „Klima se nezajímá o to, na jak velké ploše se žije, ale o to, kolik CO2 se vypustí,“ dodává politik.
Ještě kritičtější je největší opoziční strana CDU. „Všechny alarmy u mě drnčí, když chce ministryně stavebnictví snaží regulovat individuální bydlení,“ prohlásil Thorsten Frei (CDU), který v této souvislosti hovoří také o „receptech plánované ekonomiky“.
Alexander Dobrindt ze sesterské CSU pak míní, že by se ministryně stavebnictví měla zabývat zejména tím, aby „dostavěla slibovaných 400 000 nových bytů“. „Místo šíření nových nápadů klimatického socialismu by se měla ministryně zabývat vlastním stanovištěm,“ prohlásil Dobrindt.