Mladí a výstředí, příběh slavného běžce, na cestě k sebezničení
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Mladí a výstřední
Jess studuje literaturu na slavné anglické univerzitě, potkává se s trojicí nevázaných spolužáků a bortí s nimi mantinely britské spořádanosti. Bude čelit výstředním výzvám, ale hlavně kostlivcům ve skříni vlastní rodiny… a taky ztroskotání v lásce a procitnutí z iluzí. Někdy se zrada trestá až příliš krutě.
Kate Weinbergová: Ulejváci, přeložila Lenka Faltejsková, LEDA, 312 str.
Camusův První člověk
Hlas Alberta Camuse zní nejosobněji právě v této knize. Autor putuje ke kořenům, odkrývá myšlenková východiska svých knih. Podněcuje čtenáře, aby promysleli jejich poselství. Opravdu jsou Camusovi vlastní všechny pojmy běžně spojované s jeho jménem – existencialismus, absurdita, společenské vyloučení, revolta?
Albert Camus: První člověk, přeložila Kateřina Vinšová, LEDA, 320 str.
Novinka žánru young adult
Claudine Henryová měla na poslední léto před nástupem na vysokou velké plány, místo toho musí napravovat spoušť, kterou doma napáchal její otec, když se rozhodl, že od nich odchází. Ze dne na den se tak Claudine se svou zničenou matkou musí odstěhovat na místo, kde není ani signál, ani šance na letní románek…
Jennifer Nivenová: Bez dechu, přeložila Jana Rajnyšová, Yoli, 392 str.
Příběh slavného běžce
Dynamické vyprávění sleduje fenomenálního běžce Emila Zátopka v prolínajících se časových milnících obsahujících jeho vzestupy a pády. Zachycuje i temnější rysy Zátopkovy povahy. Poznejte příběh sportovní legendy, jež dosáhla nemožného. Kniha vznikla podle filmového scénáře Davida Ondříčka, Alice Nellis a Jana P. Muchowa.
Jiří W. Procházka: Zátopek, Brána, 224 str.
Doplněný Dálkový výslech
Dálkový výslech je nejúspěšnější knihou Václava Havla. Je vyznáním jeho vztahu k lidem, umění, politice, vlastně jeho životopisem. Vyšel poprvé česky v Londýně v roce 1986. Upravené vydání, doplněné o unikátní fotografie či předmluvu Petra Pitharta, nyní vychází k Havlovým nedožitým 85. narozeninám.
Václav Havel, Karel Hvížďala: Dálkový výslech, Universum, 240 str.
Osudy lidí z varšavského ghetta
Román o největší vzpouře Židů proti nacistům – tisíce lidí natěsnaných ve varšavském ghettu odmítly jít jako ovce na porážku. Rozhodli se vzepřít nezvratnému osudu a v dubnu 1943 povstali. Hnáni touhou žít a přežít dokázali vzdorovat neskutečný měsíc. Jejich čin patří k největším hrdinským bojům lidské historie.
Leon Uris: Milá č. 18, přeložil Alexander Jerie, Zeď, 528 str.
Chutě, vůně a život
Vliv chutí a vůní na náš život a naše chování bývá často opomíjen, ale přitom je využíváme, když se chceme posílit, vyvolat příjemné vzpomínky nebo vybrat si partnera. Proč některé vůně a pachy preferujeme, a jiné nás odpuzují? Je možné, že zvířata dokážou čichem odhadnout naše rozpoložení?
Hanns Hatt, Regine Dee: Tajemství vůní a chutí, přeložila Alena Bezděková, Portál, 144 str.
Jak posílit psychickou odolnost
Psychická odolnost patří k důležitým dovednostem pro život. Jak ji posílit? Jak dosáhnout toho, aby dítě neupadlo do naučené bezmocnosti, ale aby se naopak stavělo k různým obtížím čelem? Kniha vysvětluje, co to psychická odolnost je, jak vzniká, co ji ohrožuje.
Maike Rönnau-Böse, Klaus Fröhlich-Gildhoff: Psychická odolnost předškoláků, přeložila Alena Bezděková, Portál, 120 str.
Další dobrodružství Petera Granta
Peter Grant už nepracuje u londýnské metropolitní policie. Připravuje se na otcovskou roli a čelí nejisté budoucnosti. Nastupuje do IT firmy Terrence Skinnera, kde věci nejsou takové, jaké se zdají být. Musí se naučit splynout s civilisty, kteří jsou ještě větší geekové než on, ale zůstává v kontaktu se starými známými…
Ben Aaronovitch: Falešná hodnota, přeložil Milan Žáček, Argo, 296 str.
Vězni z Jáchymova
Miroslav Hampl, vyučený žák Baťovy školy, se v padesátých letech musel na dobu jednoho roku povinně zapojit do těžkého průmyslu. Vybral si Jáchymov v domnění, že se mu podaří prchnout na Západ. Pomohl k útěku vězni Bohuslavu Pánkovi, akce byla odhalena a všichni zúčastnění byli odsouzeni ke třem letům práce v uranových dolech.
Anna Strnadová: … stačilo jen říct Jáchymov, Argo, 220 str.
Ruští Češi ve válce
Vzpomínky Bohuslava Andrše, rodáka z vesnice Česká Alexandrovka u Oděsy, jsou mimořádným dokladem temných událostí 20. století, především bojů na východní frontě druhé světové války, jichž se zúčastnil coby příslušník 1. čs. armádního sboru. Jeho svědectví podávají válku i návraty po ní pohledem obyčejných mužů, bez heroizace.
Bohuslav Andrš: Tak to bylo tehdy a tam, CPRESS, 304 str.
Když není kam utéct
Otec a dospělý syn se spolu vydávají na rybářskou expedici. Jeden neví, co se životem, a druhému ho moc nezbývá. Oba utíkají před problémy – k nadsázce, humoru i ke vzpomínkám. A přitom si dodávají odvahu k tomu, co budou muset dřív anebo později udělat. Příběh o tom, že i v beznadějných koncích je naděje.
Tereza Dusová, Petr Fousek: Zapomenutý ostrov někde v Pacifiku, Cosmopolis, 232 str.
O bezmoci, křivdách a smíření
Ještě nedávno sklízel koncertní klavírista Richard ovace vstoje. Dnes má ALS. Karina sundala ze stěny svatební fotografii, obrátit list však nedokázala. Když se Richardova nemoc zhorší, Karina se o něj začne neochotně starat. Zatímco mu slábnou svaly, hlas i dech, kdysi znesvářená dvojice se snaží smířit dřív, než bude pozdě.
Lisa Genova: Poslední věta, přeložila Sylva Ficová, Jota, 280 str.
Na líbánkách mé sestry
Nesměla bych se jmenovat Olive Torresová, aby se tohle nestalo mně. Za to, že teď letím na Havaj, může katastrofální nevolnost z jídla, která zničila svatbu mé sestry a které jsem jako jediná unikla. V tomhle letadle vedle mě sedí ženichův bratr Ethan. Proklatě přitažlivý chlap, ale jinak protiva. To teda budou Nelíbánky!
Christina Laurenová: Nelíbánky, přeložil Jan Sládek, Jota, 396 str.
Ženy ve službách špionáže
Na osudy tajných agentek západního i východního bloku navazují i příběhy nejednoznačné éry 21. století. Některé ženy za cenu osobního rizika pomáhaly své vlasti, jiné toužily po dobrodružství a pohodlném životě. Motivace žen v tajných službách byly různé. Jedno ale měly vyzvědačky společné: zanechaly v historii výraznou stopu.
Karel Pacner: Vyzvědačky bez závoje, Kniha Zlín, 504 str.
Nový román Petra Stančíka
Pravomil Raichl je hrdina nové prózy Petra Stančíka. Dítě první republiky, které dospělo v pekle druhé světové války a kvůli neshodám s komunistickým režimem muselo opustit domov, aby se ve jménu pomsty vrátilo. Historický román nabízí i notnou porci absurdního humoru, který celé vyprávění okořeňuje a odlehčuje.
Petr Stančík: Pravomil aneb Ohlušující promlčení, OneHotBook, 12 hod. 8 min.
Divoká a barevná Afrika
V nitru Afriky nalézá mladá dánská intelektuálka nový domov a brzy i jámu lvovou. Na šesti stech akrech půdy v nadmořské výšce dvou tisíc metrů pěstuje baronka Blixenová náročný kávovník. Najatí domorodí Kikujové jí důvěřují, neboť je neváhá léčit i vyučovat, aniž dává najevo převahu bílého etnika.
Karen Blixenová: Vzpomínky na Afriku, OneHotBook, 14 hod. 34 min.
Příběh Oldřicha z Chlumu
Píše se rok 1261. Přemysl II. Otakar podpoří v boji o trůn římského krále Richarda Cornwalského a za to má přislíben majestát, který mu propůjčuje rakouské a štýrské léno. Evropská diplomacie je však komplikovaná, a tak Oldřich z Chlumu musí s několika dalšími významnými velmoži odjet do německých Cách s tajným posláním…
Vlastimil Vondruška: Vzpoura goliardů, Tympanum, 11 hod. 29 min.
Letopisy královské komory
Mladý rytíř Jiří Adam z Dobronína byl právě jmenován písařem královské komory a jeho úkolem je dohlížet na pořádek v Údolí svatého Jáchyma, kde se podařilo nalézt stříbro. Do živelně vznikající osady se stahují horníci z druhé strany hor. Vidina rychlého zbohatnutí však přitahuje i ty, kteří nepřichází jen za čestnou obživou.
Vlastimil Vondruška: Jáchymovští démoni, Tympanum, 8 hod. 4 min.
Čtení ze středověkého rukopisu
Zbraslavská kronika je mimořádné literární dílo českého středověku. Vznikala v letech 1305–1339 v cisterciáckém klášteře na Zbraslavi, založeném českým králem Václavem II. Opati Ota Durynský a Petr Žitavský v ní zachytili důležité události českých a v mnohém i evropských dějin období let 1253–1338.
Zbraslavská kronika, Radioservis, čte Jaromír Meduna, 4 hod. 36 min.
Komiksový průvodce příslovími
Tradiční rčení a přísloví jsou dnešním dětem často téměř neznámá. Občas se zdá, že na ně koukají jak tele na nový vrata! Kniha s názvem Přeřekadla přibližuje dětem praktické poučky pro život děděné po generace zábavným způsobem. Provede malé luštitele zkomolenými rčeními a špatně pospojovanými příslovími, která je třeba uvést na pravou míru.
Štěpánka Jislová: Přeřekadla, Meander, 32 str.
Velké stavby pro nejmenší
Puntičkáři jsou lidé, kteří mají rádi všechno uklizené, přehledné. A přesně takový byl architekt Evžen. Doma měl pořádek, všechny věci srovnané od nejmenší po největší a od nejčernější po nejbělejší. Jednou se stalo něco zvláštního a Evžen pochopil, že krásný dům se nedělá jen podle pravítka.
Thibaut Rassat: Evžen a jeho bláznivý stromodům, přeložila Katarína Horňáčková, Paseka, 40 str.
Toulky světem i časem
Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce. Darrell Standing si však i v těchto podmínkách dokázal získat svobodu, jakou poznal jen málokdo. Jako přísně izolovaný vězeň se toulal světem i časem.
Jack London: Tulák po hvězdách, Radioservis, 4 hod. 3 min.
Souostroví Gulag v jednom svazku
Souostroví Gulag Alexandra Solženicyna nyní vychází již ve čtvrtém, doplněném vydání, které obsahuje dříve chybějící jmenný rejstřík. Je zde i kompletní jmenný seznam dvou set padesáti pamětníků Souostroví, jejichž vyprávění, dopisy, vzpomínky, náměty a připomínky byly autorem využity.
Alexandr Solženicyn: Souostroví Gulag, Jiří Brauner – Kartuziánské nakladatelství, 1232 str.
Portrét britské panovnice
Britský historik a autor četných biografií Robert Lacey ve své knize Koruna (The Crown) líčí osudy britské královské dynastie v letech 1947 až 1955. Bylo to období, kdy se Velká Británie těžce vzpamatovávala z druhé světové války a kdy se rozhodovalo o budoucí podobě a vlastně i existenci samotné monarchie. Čte Helena Dvořáková.
Robert Lacey: Koruna, Radioservis, 4 hod. 24 min.
Na cestě k sebezničení
Muž, který spadl na Zemi je příběhem mimozemského návštěvníka, jenž byl v lidské podobě vyslán na naši planetu, aby zachránil svůj umírající lid. Jako osamělý a křehký cizinec podléhá navzdory svému nadřazenému rozumu svodům lidské společnosti a poznává, že se i pozemšťané vydali na cestu k sebezničení.
Walter Tevis: Muž, který spadl na Zemi, přeložil Robert Tschorn, Argo, 192 str.
Jak se chovat v kolektivu
Každý chce mít kamarády. K tomu, abychom si je dokázali najít a udržet, potřebujeme umět mnoho věcí – naslouchat, dělit se, soucítit, spolupracovat… Hry, jež v této knize najdete, rozvíjejí právě tyhle dovednosti, navíc jsou zábavné a nejsou k nim třeba žádné složité pomůcky.
Deborah M. Plummer: Hry pro rozvíjení sociálních dovedností, přeložila Barbora Maturová, Portál, 184 str.
Alternativní dějiny světa
Román Civilizace stojí na této hypotéze: Atahualpa se vylodí v Evropě Karla V. Habsburského. Jak to zde vypadá? Španělská inkvizice, Lutherovy reformy, rodící se kapitalismus. Monarchie vyčerpané nekonečnými válkami a především vyhladovělý, bouřící se lid, toledští Židé, granadští Mauři, němečtí rolníci: možní spojenci.
Laurent Binet: Civilizace, přeložila Michala Marková, Ago, 288 str.
Zločin v Pošumaví
Vesnička Jelení Hora má temnou minulost, Gerda odsud vždycky chtěla odejít. Teď se ale rozvedla a musí se s dcerou vrátit do nuzného domku po rodičích. Linda na stejné místo přijíždí, aby pátrala po minulosti své rodiny. Vzápětí ve vesnici dojde k úmrtí a obě ženy odhalí tajemství související s krajem, kde nikomu nebylo souzeno být šťastný.
Michaela Klevisová: Prokletý kraj, Motto, 304 str.
Promyšlené, brutální a drzé
Nejslavnější zločiny v dějinách jsou jakékoli, jenom ne nudné. Lucie Bechynková, moderátorka a spoluzakladatelka napínavého podcastu Opravdové zločiny, vás vezme do nejtemnějších koutů lidské duše. Výběr těch nejzajímavějších světových zločinů, co se kdy odehrály, doplňuje zasvěcený pohled kriminalisty, vězeňského dozorce i právničky.
Lucie Bechynková: Opravdové zločiny, CPRESS, 280 str.
Jak se řídí stát
Titul Můj stát, moje firma odhaluje skutečnou výši dotací, které pobírají firmy, u nichž je konečným uživatelem výhod Andrej Babiš, jejich úspěch v získávání veřejných zakázek či to, jak podnikatelské impérium oligarchy po jeho vstupu do politiky vzkvétalo. V neposlední řadě se kniha věnuje otázce konfliktu zájmů.
Tomáš Lemešani: Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem, Brána, 324 str.
Naše nemocná planeta
Píší se padesátá léta dvacátého století a američtí biologové začínají se znepokojením sledovat dopady průmyslu a intenzivního zemědělství na přírodu. Ubývá druhová pestrost, země je nemocná, mnohé změny se zdají být nevratné. Nikdo netuší, co to bude znamenat pro příští generace a přírodu samotnou.
Rachel Carsonová: Tiché jaro, přeložil Filip Drlík, Host, 376 str.
Jak přežít autokracii
Když se v roce 2016 stal vítězem amerických voleb Donald Trump, spousta Američanů i lidí po celém světě se uklidňovala odolností amerického systému a stabilitou institucí. Tento přístup kritizovala Masha Gessen – léta strávená v Rusku jí napovídala, že přerod demokracie v autokracii může být rychlejší, než by se mohlo zdát.
Masha Gessen: Přežít autokracii, přeložil Tomáš Kačer, Host, 320 str.
Knižní inspirace pro seriál
Podvodnice a bohatá dědička – dvě naprosto odlišné a výjimečné ženy, které svede dohromady ta největší lest jejich života. Přečtěte si Krásné věci – podmanivý příběh plný tajemství, lží a překvapivých zvratů odehrávající se na břehu chladného jezera Tahoe. Jaká tajemství se ukrývají v jeho hlubinách?
Janelle Brownová: Krásné věci, přeložil Jiří Kobělka, Cosmopolis, 488 str.
Síla lidských hodnot
Příběh Bedřicha, Jaroslava a Heleny začíná v roce 1938 v Československu okupovaném nacisty. V té době vzniká v protektorátu Čechy a Morava odboj proti hitlerovskému Německu – ilegální armáda a organizace Obrana národa. Co všechno se odehraje v životě hlavních hrdinů a jak dopadne v této nelehké době jejich přátelství?
Ladislav Vrchovský: Stará fotografie, Cosmopolis, 304 str.
Rozhovor o životě
Alexander Tomský hledá kontinuitu svého životního příběhu mezi dětstvím a dospíváním v rodném kraji, politickým exilem v Anglii a kulturní aktivitou za společenskou obrodu české společnosti po listopadu 1989. A jako bytostný konzervativec hlásá nepříjemné pravdy a burcuje na záchranu našeho světa.
Lenka Jaklová, Alexander Tomský: Věčná vzpoura v srdci konzervativce, LEDA, 368 str.