Resort Benešové rozhodne o Babišově střetu zájmů. Přezkum může trvat přes rok
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Středočeský krajský úřad sice zastavil přestupkové řízení vedené s premiérem Andreje Babišem (ANO), vyhráno přesto ještě nemá. Transparency International (TI) totiž podala podnět na přezkum rozhodnutí ministerstvu spravedlnosti. Podle ředitele TI Davida Ondráčky budou však i zde panovat pochybnosti o podjatosti, protože resort vede Babišova nominantka Marie Benešová. Její ministerstvo pak rozhodne nejdříve 2 měsíce od chvíle, kdy obdrží podnět. Do té doby tak bude zřejmě jasné, jak se k možnému střetu českého premiéra staví Evropská komise.
Nezisková organizace Transparency International se rozhodla podat podnět ministerstvu spravedlnosti k přezkumu kvůli obavám z nezávislého rozhodnutí. „Vyznívá jako obhajoba Andreje Babiše. Kraj zcela opomíjí stanoviska ministerstva spravedlnosti, mylně vykládá či ignoruje argumentaci Černošic a v některých pasážích se dokonce dostává do rozporu se svým předchozím rozhodnutím,“ uvedla organizace v prohlášení.
TI tak narážela na to, že městský úřad v Černošicích dvakrát rozhodl v neprospěch Andreje Babiše, kdy mu kvůli jeho střetu zájmů uložil pokutu 200 tisíc korun. Úředníci totiž rozhodli, že Babiš nadále může ovládat svá média. Středočeský kraj pod vedením hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) však rozhodnutí zastavil.
Zejména také kvůli tomu, že holding Agrofert je ve svěřenském fondu a Andrej Babiš tak na vedení společnosti Mafra, Londa a Stanice O nemůže mít vliv. „Obviněný není v důsledku absence rozhodovacích pravomocí v pozici osoby, která může jmenovat nebo odvolat většinu osob, které jsou Členy statutárního orgánu mediálních společností nebo osobami v obdobném postavení nebo členy kontrolního orgánu mediálních společností,“ uvedl krajský úřad ve svém zdůvodnění.
Podnět tak nyní putuje na ministerstvo spravedlnosti, které rozhodne, zda rozhodnutí kraje bylo legitimní. Přezkum pak proběhne na Odboru střetu zájmů a boje proti korupci. „Přezkum trvá podle složitosti případu, lze ho však zahájit nejdéle do jednoho roku od právní moci příslušného rozhodnutí a do 2 měsíců ode dne, kdy se příslušný orgán dozví o důvodu zahájení přezkumného řízení. Skončeno pak musí přezkumné řízení být do 15 měsíců ode dne právní moci příslušného přezkoumávaného rozhodnutí,“ řekl pro Echo24 mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.
Podle něj se na ministerstvu s tímto postupem často nesetkávají, protože se jedná o mimořádný prostředek nápravy nezákonnosti. Sama ministryně Benešová však přezkumné řízení nepovede. „Ministr provádí přezkum pouze v případě, že přezkoumávané rozhodnutí je rozhodnutím ministerstva. V tomto případě by přezkum prováděla oprávněná úřední osoba z příslušného odboru,“ uvedl dále Řepka.
Podle ředitele TI Davida Ondráčky je však situace podobná jako u rozhodnutí Středočeského kraje. „I zde je podjatost ve vztahu k hnutí ANO,“ řekl pro Echo24 Ondráčka. Podle něj navíc v řádů týdnů bude jasno, jak na možný střetu zájmů Andreje Babiše nahlíží Evropská komise. „Může se stát, že verdikt bude úplně opačný než rozhodnutí krajského úřadu Středočeského kraje,“ řekl dále Ondráčka.