Důkazy o smrti 50 zajatců. EU má podle Lotyšů označit Rusko za sponzora terorismu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Evropská unie by měla označit Rusko za sponzora terorismu, uvedl v nedělním rozhovoru s webem Politico lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs. Vyjádřil se tak poté, co při pátečním útoku na věznici Olenivka v Doněcké oblasti na okupované východní Ukrajině zahynuly desítky ukrajinských válečných zajatců. Poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak v neděli uvedl, že nově zveřejněné satelitní snímky Olenivky svědčí o tom, že útok spáchalo Rusko. Moskva oznámila, že k vyšetření útoku oficiálně přizvala OSN a Červený kříž.
Z útoku na vězení se vzájemně obviňují obě strany konfliktu. Rusko a představitelé samozvané separatistické Doněcké lidové republiky (DNR) tvrdí, že ukrajinská armáda ostřelovala území, které na východě země ovládají, a zasáhla přitom věznici. Při útoku podle DNR zemřelo 53 ukrajinských válečných zajatců.
Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil z útoku již dříve obvinil ruské invazní síly. Moskva se podle něj tímto způsobem snaží Kyjev obvinit z válečných zločinů a zároveň skrýt mučení a popravy vězňů. Poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Podoljak v neděli na twitteru napsal, že satelitní snímky věznice ukazují, že poškozena byla jen jedna budova vězeňského komplexu, do níž byli krátce před incidentem soustředěni ukrajinští váleční zajatci. Analýza fotografie naznačuje explozi uvnitř této budovy, dodal Podoljak.
Před jeho vyjádřením satelitní snímky Olenivky před výbuchem a po výbuchu zveřejnil na twitteru novinář listu Politico Christopher Miller. Také podle něj předběžné důkazy svědčí o tom, že útok spáchalo Rusko. Fotografie pořídila americká společnost Maxar, která se zabývá satelitním snímkováním a mezi jejíž klienty patří i americké ministerstvo obrany,
Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) ve svém stanovisku upozornil, že váleční zajatci nesmí být cílem útoku, a požádal o přístup na místo, mimo jiné aby pomohl s evakuací a ošetřením zraněných. V sobotu večer MVČK na twitteru napsal, že jeho žádosti zatím nebylo vyhověno.
V neděli Rusko oznámilo, že Červený kříž a OSN oficiálně pozvalo k vyšetření incidentu. "Ruská federace v zájmu objektivního vyšetřování útoku na vazební věznici v Olenivce, který vedl ke smrti velkého počtu ukrajinských válečných zajatců, oficiálně pozvala experty z OSN a Mezinárodního výboru Červeného kříže," uvedlo ruské ministerstvo obrany.
Lotyšský ministr zahraničí Rinkévičs míní, že Evropa musí znásobit své úsilí o izolaci Ruska. "Vidíme brutalitu ruských sil, jež se po pravdě podobá brutalitě Islámského státu (IS), který jsme vždy teroristickou organizací nazývali," prohlásil Rinkévičs. "Mluvme na rovinu," dodal.
"Jediným způsobem, jak se posunout kupředu, je posílit současnou strategii, tedy podporovat Ukrajinu a posílat jí více vojenské pomoci," prohlásil Rinkévičs. Vyzval také ke konfiskaci majetku ruské vlády a k omezení vydávání víz pro Rusy, s výjimkou humanitárních důvodů.
"Společnost to musí pocítit," zdůraznil Rinkévičs s argumentem, že většina Rusů politiku Kremlu podporuje. "Odsuzujeme země jako Írán a Rusko není jiné," dodal.