Podle Schillerové se daně zvedat nebudou. Daně z neřestí přitom rostou každý rok
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vláda slibovala nižší daně, přesto některé každým rokem rostou. Podobně tomu bude i v dalších letech, i když na ně nebude mít vliv současná Babišova vláda, která skončí spolu s podzimními volbami do Poslanecké sněmovny. Stát totiž každým rokem navyšuje spotřební daně, zejména u tabáku, lihu nebo i hazardu. Tyto daně budou růst patrně i v dalších letech, protože i opoziční strany se ve svých programech spotřebním daním vyhýbají.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se v minulosti opakovaně nechala slyšet, že žádné daně se zvyšovat nebudou. To ostatně zopakovala i v několika rozhovorech, které poskytla na začátku týdne. Šéfka resortu financí navíc uvádí, že za doby její vlády naopak daně klesly. A to hlavně při tzv. zrušení superhrubé mzdy, kdy se změnil výpočet daně z příjmu fyzických osob na 15 a 23 procent.
Daně se ale za dob vlády Andreje Babiše zvyšovaly. Jednalo se o spotřební daně, u kterých kabinet porušil své původní sliby. Spotřební daň se v minulosti zvedala zejména u lihu, hazardu nebo tabáku. Kromě toho se také v minulém roce zdvojnásobil vklad do katastru nemovitostí z 1000 na 2000 korun. I to bylo obsažené v daňovém balíčku, který sazby spotřební daně navyšoval.
Zejména u cigaret bude sazba růst i v dalších letech. To potvrdil pro deník Echo24 Tomáš Weiss z tiskového oddělení ministerstva financí. „Sazby spotřební daně u tabákových výrobků jsou navyšovány podle schváleného harmonogramu pro období let 2021–2023. To zajistí právní i ekonomickou jistotu pro všechny zúčastněné subjekty a zároveň se nebude zvyšovat cenová dostupnost tabákových výrobků,“ řekl Weiss.
e schváleného návrhu tak vyplývá, že se sazba u všech tabákových výrobků navýšila v letošním roce o 10 procent. V roce 2022 a 2023 se pak bude zvedat o dalších 5 procent v obou letech.
Ministerstvo financí spolu s ministerstvem zdravotnictví argumentují tím, že se jedná o tzv. daně z neřestí, které jsou pro zdraví jedinců škodlivé. S tím však nesouhlasí ekonomové, podle kterých by stát neměl zasahovat v těchto oblastech, které jsou pro většinu lidí známé svou škodlivostí. „Nedomnívám se, že vláda má rozhodovat o tom, co je dobré pro naše zdraví, a nemá podle toho nastavovat hospodářskou politiku. Škodlivost cigaret a alkoholu je všeobecně známa, spotřebitelé nepotřebují o tomto být informováni vládou v podobě daní nebo obrázků na obalech,“ řekl dříve pro Echo24 ředitel Liberálního institutu Martin Pánek.
Podobně jako vláda Andreje Babiše chce ale například postupovat i koalice Spolu. Ta ve svém předvolebním programu také slibuje, že kromě vyššího zdanění zahraničního kapitálu a tvrdému zakročení proti nelegálnímu hazardu bude chtít také upravovat výši spotřebních daní. „Spotřební daně budou zohledňovat škodlivost,“ uvádí program stran ODS, KDU-ČSL a TOP 09.
Také druhá koalice STAN a Pirátů se vyslovila pro řadu míst, kde by mohlo přijít k vyššímu zdanění. Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík hovoří například o vyšším zdanění komerčních nemovitostí nebo k vyšším spotřebním daním. Konkrétně uvedl například dle něj nesmyslné snížení spotřební daně na naftu o korunu za litr. To schválila Poslanecká sněmovna v loňském roce.