EDITORIAL DALIBORA BALŠÍNKA

Babišova agonie

EDITORIAL DALIBORA BALŠÍNKA
Babišova agonie

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nepřekvapil a nezklamal. Prezident Miloš Zeman přerušil osmidenní mlčení k téměř sedm let starému výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, který podle posledních informací zosnovali agenti ruských tajných služeb GRU. Prezident situaci relativizoval tvrzením o existenci dvou vyšetřovacích verzí a oznámil, že musíme počkat na důkazy. O zásahu ruských agentů ve Vrběticích bude nepochybně víc indicií než o eventualitě, že by mohl existovat prezidentem proslavený údajný text Ferdinanda Peroutky Hitler je gentleman.

Nikdo snad nečekal, že by se Miloš Zeman mohl přiklonit k interpretaci ruské stopy. Je to vyloučeno s ohledem na jeho vztah k Putinovu Rusku, k jeho sporům na domácí politické scéně a především k vyhroceným vztahům s ředitelem BIS Michalem Koudelkou, který už dlouho hraje i jiné úlohy než šéfa české tajné služby. To jsou ale jen kolaterální efekty, se kterými se bude muset vyrovnat nová, nastupující politická reprezentace, která po blížících se volbách zcela jistě přijde. V každém případě prezident neutralizoval napětí s Moskvou, jež snad nejvíc jeho nedělní projev přivítala.

Skepse vůči tajným službám je po zkušenosti z posledních deseti patnácti let naprosto opodstatněná a nová vysvětlení událostí ve Vrběticích se dostala na veřejnost jako součást mocenské a politické hry. Vládu v zemi drží zkompromitovaný premiér, který už kvůli svým konfliktům zájmů neví, kam dřív skočit. Pokud by českou vládu vedl jen standardně zkorumpovaný politik, po obdržení závažných informací, že cizí mocnost na území státu zorganizovala útok, by svolal Bezpečnostní radu státu a podle zavedených regulí by situaci řešil. To je ale pro Andreje Babiše neřešitelný úkol. Svých vlastních zájmů a slabých míst má tolik, že mu nezbývá prostor, aby řešil zájmy státu a jeho občanů. Zakleknout na něj totiž může kdekdo, nejen opozice, jak bývá běžné, ale i prezident, Evropská unie, spojenci z NATO, jeho přátelé-nepřátelé z Ruska, ale hlavně domácí tajná služba. Nakonec ho to všechno doběhlo. A stejně jako se nejprve začal hroutit státní aparát, který nebyl schopen čelit pandemii čínského viru, tak se celkem pochopitelně začala bortit jeho zahraniční politika.

Ve sněmovně leží návrh opozice na vyvolání hlasování o nedůvěře vládě Andreje Babiše, ke kterému se chystají přidat i hnutím ANO vysátí komunisté. Prezident sice pohrozil, že premiéra udrží u moci až do řádných voleb, avšak Piráti chtějí agonii ukončit. Ivan Bartoš se rozhodl vydat na Hrad, aby tam vyložil karty. Nakonec v jedné věci měl prezident pravdu, když na závěr svého projevu na Primě oznámil, že vrbětická kauza bude mít největší dopad na vnitropolitickou situaci.

A ten Rosatom v Dukovanech nebude, pokud se vůbec nějaký další jaderný blok začne stavět.