Elektronická evidence tržeb

Tvrdé kontroly a postihy. Na pokutách za EET letos podnikatelé zaplatili 32 milionů

Elektronická evidence tržeb
Tvrdé kontroly a postihy. Na pokutách za EET letos podnikatelé zaplatili 32 milionů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Finanční správa od začátku fungování EET do letošního září uložila podnikatelům pokuty za nedodržení EET ve výši 87 milionů korun. Jen letos rozdal berňák pokuty za celkem 32 milionů. K povinnosti elektronicky evidovat tržby navíc přibude i povinnost sdělovat státu, jaké zboží obchodník prodal.

„Počet pokut od finanční správy za období od 1. ledna 2018 do 24. září 2018 je 3 461 v celkové výši 32 261 900 korun,“ uvedl pro deník Echo24 Lukáš Heřtus z Generálního finančního ředitelství. Od ledna do září provedla finanční správa 55 502 kontrol. Jedná se o podobná čísla jako loni. Za stejné období, tedy od Nového roku do 24. září 2017, provedl berňák 54 493 kontrol a uložil 3 096 pokut ve výši 40 877 700 korun. Nejčastějšími důvody pro uložení pokuty bylo nezaslání údajů, nevystavení účtenky a nesplnění oznamovací povinnosti, dodal Lukáš Heřtus.

Podnikatelé a živnostníci si ale stěžují, že kontroly se týkají formálních drobností. Rozruch vzbudil například příběh trafiky, která nevydala účtenku na 15 korun. Dostala ale pokutu 15 tisíc. Psali jsme o tom zde. Na podobný případ upozornil i deník Blesk. Trafikantka zaúčtovala pozdě nákup za 22 korun a výsledkem byla pokuta za 25 tisíc. O přehnaných pokutách na EET dlouhodobě hovoří Podnikatelské odbory, sami podnikatelé nebo daňoví poradci.

Dva roky s EET

V prosinci to budou dva roky, co EET začalo fungovat. Finanční správa od té doby uložila pokuty za 87 123 400 korun. Třetí a čtvrtou vlnu, která by povinnost EET zavedla nově například pro kadeřnice nebo právníky, zrušil loni v prosinci Ústavní soud a není zatím jasné, kdy se další profese budou muset do EET zapojit.

Třetí a čtvrtou vlnu předpokládá vládní novela zákona o EET, která má zároveň umožnit drobným podnikatelům evidovat tržby offline a snižuje DPH u části zboží a služeb. Nyní je ve sněmovně v prvním čtení. Když evidenci loni výrazně osekal Ústavní soud, ministerstvo financí muselo novelou v evidenci tržeb řadu věcí upravit. Další dvě vlny EET by měly být spuštěny půl roku po nabytí účinnosti zákona.

K EET předkládá řadu novel i opozice, moc šancí jim ale vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM nedává. Návrh TOP 09 na zrušení zákona o EET vláda odmítla. Zrušení EET navrhuje i největší opoziční strana ODS. V létě odmítla vláda i návrh Pirátů zúžit EET na plátce DPH.

Nová povinnost čeká obchodníky od ledna. Státu budou muset odevzdávat detailní informace o každém nákupu. Nejprve se bude povinnosti týkat prodeje potravin v hypermarketech a supermarketech. Až později by data měli zasílat i další maloobchodníci.

Údaje o konkrétním zboží bude shromažďovat statistický úřad (ČSÚ), aby mohl přesněji vypočítávat inflaci, vysvětluje ministerstvo financí. Stát bude mít nicméně k dispozici citlivá data, jaké zboží lidé nakoupili. Zástupci podnikatelů se neshodují, zda jde o zneužitelný nástroj státní moci, nebo pouze o podklady pro přesnější statistiku. Více píšeme zde.

EET přinesla do rozpočtů dosud navíc 10 miliard, tvrdí Babiš

Pár týdnů před volbami „otec“ elektronické evidence tržeb premiér Andrej Babiš uvedl, že EET do veřejných rozpočtů přinesla navíc deset miliard korun. Komentátorka deníku Echo24 a Týdeníku Echo Lenka Zlámalová ale upozornila, že v ministerstvem financí oficiálně zveřejňovaných číslech o pokladním plnění státního rozpočtu se nic takového najít nedá. Komentář Lenky Zlámalové najdete zde.