Praxe finanční správy

NSS rozcupoval zajišťovací příkazy. Finanční správa nemá právo zničit firmu

Praxe finanční správy
NSS rozcupoval zajišťovací příkazy. Finanční správa nemá právo zničit firmu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Finanční správa nemá právo zlikvidovat zajišťovacími příkazy firmu, ani kdyby byla zapojena do podvodu. Vyplývá to z rozsudku, který vydal Nejvyšší správní soud ohledně společnosti Lija. Finanční správa na firmu zaklelka zajišťovacími příkazy ve výši 114 milionů korun. Společnost však do té doby neměla s placením daní žádné problémy a měla miliardové obraty.

Finanční správa se však domnívala, že společnost Lija, která se na trhu s barevnými kovy pohybovala přes dvacet let, byla součástí podvodného řetězce. Po kontrole berních úředníků byly na společnost vydány zajišťovací příkazy, po kterých skončila firma v insolvenci. Nejvyšší správní soud se však za společnost postavil. V rozsudku, na který upozornil server Zdroj.cz, se pak uvádí, že „postrádá přesvědčivé a dostatečně silné důvody pro naplnění druhé podmínky pro uplatnění zajištění daně, a to, že daň bude v době její vymahatelnosti nedobytná, nebo v této době bude její vybrání spojeno se značnými obtížemi; neshledal ani dostatečně silné důvody svědčící pro postup dle § 103 zákona o dani z přidané hodnoty, tedy vydání zajišťovacích příkazů s jejich okamžitou vykonatelností“.

Nejvyšší správní soud tak rozhodl o tom, že finanční správa nemůže zlikvidovat jakoukoliv společnost, i kdyby se dopustila podvodu. „Nejvyšší správní soud je přesvědčen, že za výše popsaného stavu věci, a při zohlednění skutečnosti, že stěžovatel je dlouhodobým nikoli zanedbatelným zavedeným podnikajícím subjektem se stabilní strukturou, vlastnící majetek v řádu milionů, s desítkami zaměstnanců, který dosud léta plnil své nikoli zanedbatelné daňové povinnosti, se správcem daně spolupracuje a svůj majetek neukrývá, ale rozmnožuje, nebyl namístě tak razantní postup správce daně, který zvolil, a jehož důsledkem bylo okamžité znemožnění podnikání a v konečném důsledku jeho likvidace,“ uvádí rozsudek.

K odůvodnění rozsudku se nechce zatím finanční správa vyjádřit. „V současné době připravujeme právní analýzu rozsudku, poté bude zveřejněna naše reakce,“ řekl pro Echo24 Lukáš Heřtus z tiskového oddělení finanční správy. O případu společnosti Lija jsme vás dříve informovali zde.

Zajišťovací příkazy si finanční správa velmi oblíbila. Úředníci se pomocí zajišťováků chtěli domoci vybrání daně dopředu, a zadržet tak peníze nebo majetek, dokud firma neuhradí částku uvedenou v příkazu. Finanční správě se tak v minulosti podařilo zlikvidovat několik společností a čelila tak tvrdé kritice. Sám šéf správy Martin Janeček přiznal, že berňák postupoval v případech zbytečně tvrdě. U soudu zatím skončilo kvůli příkazům 122 sporů, z toho je přes osmdesát pravomocně rozhodnuto. Finanční správa uspěla pouze v šedesáti procentech.

Zlikvidovaná společnost

Firma Lija vznikla v roce 1993 a od svých začátků se zabývala obchodem s barevnými kovy. „Podstatou příběhu, proč jsme skončili, bylo, že v roce 2015 přišla Finanční správa s tím, že některý z naších dodavatelů nezaplatil DPH,“ řekl pro Echo24 šéf zlikvidované společnosti Martin Machura.

Jeden z dřívějších rozsudků, který má redakce Echo24 k dispozici, uvádí, že si měl podnikatel přesto nárokovat odpočet daně. „V průběhu kontroly byly identifikovány řetězce obchodních korporací s účastí žalobce zapojených do obchodu s neželeznými výrobky či výrobky z nich, kdy žalobce stál na konci uvedeného řetězce komunikoval přímo se subjektem stojícím na počátku řetězce. V rámci řetězců jedna z korporací neodvedla daň a žalobce si ze stejného plnění nárokoval odpočet daně,“ uvádí rozsudek Krajského soudu v Ostravě.

Finanční správa se tak rozhodla uvalit na společnost s miliardovými obraty zajišťovací příkazy. „Jelikož jsme asi byli první na ráně jako firma, která funguje, žije a z pohledu finanční správy má peníze, tak na nás berňák podal zajišťovací příkazy. Na základě příkazů jsme se ocitli v situaci, kdy jsme na sebe museli vyhlásit insolvenci,“ řekl dále Martin Machura. Podle dřívějšího rozsudku Krajského soudu v Ostravě vypočetla finanční správa úhradu za zdaňovací období duben až říjen 2013 celkem 114 540 611 korun.