Británie bojuje proti vzrůstající kriminalitě

Nože nechte doma

Británie bojuje proti vzrůstající kriminalitě
Nože nechte doma

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Češi jsou historicky národ trampů, zálesáků a skautů. Pro lidi, kteří vyrostli na foglarovkách a mayovkách, je naprosto přirozené nosit v kapse kalhot nůž. Je to šikovný nástroj, který poslouží třeba k řezání, otvírání konzerv či jako šroubovák. Proto možná překvapí, že za stejné chování mohou v Británii jít až na čtyři roky do vězení. Britové se totiž rozhodli zbavit veškerých nožů ve společnosti.

I obyčejný turista může být zadržen proto, že má u sebe nůž. Dva příklady z reálného života. Jeden český návštěvník London Eye si všiml, že při vstupu jsou magnetické rámy, proto si k zděšené obsluze uložil svůj nůž. Když byl na vrcholu kola, začala se k atrakci sjíždět policejní auta. Po návratu na zem ho policie zadržela a odvedla na stanici.

Podobnou zkušenost má i další český turista. Na letišti cestou zpět do Prahy si uvědomil, že má v kapse kudlu. Předložil ji letištnímu personálu, ten ji však nevyhodil, jak bývá zvykem v jiných zemích, ale zavolal policii, která Čecha odvedla na letištní stanici.

V obou případech to skončilo napomenutím a zabavením zbraně. Zdá se, že britští policisté mají jisté pochopení pro bláznivé, nožem ozbrojené Středoevropany. Tažení proti čepelím je však velmi reálné. „Žádné výmluvy. Nikdy není dobrý důvod, proč u sebe nosit nůž,“ tweetoval loni v dubnu londýnský starosta Sadiq Khan. Supermarket Asda oznámil, že přestane prodávat jednotlivé kuchyňské nože, dostupná budou již pouze velká balení, při jejichž nákupu se člověk musí legitimovat. Na britských ulicích je možno narazit na plakáty: „Aliya zažila devastující důsledky nošení nože. Proto žije bez nožů, jako dalších miliony mladých lidí.“ Při čtení člověka napadne, že Aliya si nejspíš omylem zapíchla kudlu do stehna, neboť jaké jiné jsou „devastující důsledky nošení nože“?

Británie dlouhodobě čelí vzrůstajícímu používání nožů při kriminalitě. Nedělník The Observer napsal o somálských matkách, které posílají děti z Británie zpět, aby se vyhnuly zapíchnutí kudlou. Jen za tento rok bylo 41 lidí v Británii ubodáno. Data za minulý rok jsou hrozivá. Za dvanáct měsíců do září 2018 bylo v Británii spácháno téměř 40 tisíc zločinů s nožem, což je o dvě třetiny víc než v roce 2014. Za stejné období bylo do nemocnic přijato přes 4000 lidí s bodnými zraněními, nárůst o 8 % oproti roku 2014. V policejním roce 2017–2018, který začíná v březnu, bylo zabito nožem 285 lidí, nejvíc od roku 1946. Kriminalita dopadá hlavně na mladistvé. Ke zděšení Britů se přesouvá z chudých čtvrtí do center měst. Pobodání uprostřed dne v londýnském metru přestává být výjimečné.

Není tedy divu, že se britské úřady snaží množství nožů omezit. Je zakázáno mít nůž na ulici, pokud není zavírací a s čepelí kratší než 3 palce (7,62 cm). Nesmí se prodat nůž komukoli pod osmnáct. Nelegální je mít také nože s pojistkou, „motýlky“, vystřelovací nože, teleskopické obušky a nespočet dalších ručních zbraní. Bohužel se tu však zaměňuje příčina s důsledkem.

V Česku nejsou „chladné zbraně“ nijak regulovány, přesto žádnou epidemii kriminality s nimi nezažíváme. Britské problémy tak nejspíš nebudou způsobeny nadbytkem čepelí na veřejnosti. O víkendu vyvolala všeobecné veselí stínová ministryně vnitra Diane Abbottová, která prohlásila, že za vzrůstající kriminalitu mohou videohry a porno. Další a pravděpodobnější příčiny jsou škrty v policejních rozpočtech, chudoba, rozpad rodin, škrty v sociální politice. Preferovaný důvod závisí na politické orientaci. Roli nejspíš hraje i omezení programu „Zastav a prohledej“, kdy policie prohledávala podezřelé rovnou na ulici. Jenže podle kritiků jeho cílem byly především menšiny. Pravda je, že menšiny páchají nadproporční počet zločinů. U britského černého muže je statisticky třikrát větší pravděpodobnost, že bude zatčen, než u bílého. Jisté je, že eliminací nožů se násilná kriminalita v Británii nevyřeší, útočníci jen přejdou na jiné, lépe dostupné zbraně. Již nyní stoupá počet útoků pomocí kyseliny. Parlament zvažuje, že její prodej začne regulovat.