Šéf představenstva čínské CEFC je vyšetřován
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Předseda představenstva čínské skupiny CEFC (China Energy Company Limited) Jie Ťien-ming, který je členem poradního týmu prezidenta Miloše Zemana, je vyšetřován kvůli podezření z ekonomické kriminality. S odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený se záležitostí o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters.
Jie Ťien-ming byl letos předvolán k výslechu, řekl zdroj čínskému finančnímu magazínu Caixin. Nesdělil ale, zda vyšetřování pokračuje, ani podrobnosti o povaze podezření. Společnost CEFC na žádost o komentář nereagovala.
Hongkongský deník South China Morning Post nicméně s odvoláním na čtyři informované zdroje napsal, že Jie Ťien-ming byl na přímý příkaz čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zadržen, a to už 16. února. Po zveřejnění zprávy o vyšetřování akcie firmy oslabily.
Údajné zadržení Jie Ťien-minga dnes s čínskou velvyslankyní Ma Kche-čching konzultovala Kancelář prezidenta republiky Miloše Zemana, informoval server Týden.cz. Velvyslankyně podle serveru ale zadržení Zemanova poradce nepotvrdila.
Skupina CEFC působí především v energetice, financích a průmyslu. Podle vlastních údajů je největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. Po celém světě zaměstnává téměř 30.000 lidí. Jako hlavní sídlo svých evropských aktivit si firma vybrala Českou republiku. Webové stránky společnosti uvádějí, že firmu založil v roce 2002 Jie Ťien-ming, který je nyní předsedou představenstva.
V Česku firma koupila podíly například v aerolinkách Travel Service, v internetové cestovní agentuře Invia.cz, kapitálově vstoupila do J&T Finance Group, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, je majoritním vlastníkem fotbalové Slávie i stadionu v Edenu či dvou pražských hotelů Mandarin Oriental Prague a Le Palais Art Hotel Prague či historické budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy. Koupila pražský administrativní komplex Florentinum a zrekonstruovanou budovu v pražské ulici Na Poříčí v sousedství Florentina. Posledním velkým podnikem je nákup menšinového podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel.
Skupina CEFC byla již v minulosti zmiňována v souvislosti s nekalými praktikami. Loni v listopadu byl pro podezření z uplácení představitelů Ugandy a Čadu zatčen ve Spojených státech šéf nevládního výboru China Energy Fund Committee (CEFC) Patrick Ho Čch'-pchinga. Výbor CEFC je označován za nadaci soukromé firmy CEFC China Energy, která ho také plně financuje. Konglomerát CEFC China Energy se tehdy od případu distancoval.
Nebývalý vzestup mladého podnikatele Jie Ťien-minga a CEFC vyvolaly v Číně spekulace o jeho spojení s armádními špičkami. Podle listu Financial Times ale Jie nakonec v prohlášení pro česká média popřel zvěsti, že je vnukem slavného maršála Jie Ťien-jinga, jednoho z "osmi nesmrtelných" čínského komunistického panteonu. Financial Times tvrdí, že v září odhalil úzké vztahy Jie Ťien-minga s čínskou vojenskou rozvědkou.
Agentura Reuters upozornila, že vzhledem k dluhům CEFC a nedostatečné transparentnosti ohledně vlastnictví a financování firmy přistupují mezinárodní banky k tomuto čínskému konglomerátu s opatrností. Počátkem letošního roku například Česká národní banka zamítla zvýšení podílu CEFC ve slovenské investiční skupině J&T Finance Group, která sídlí v Praze, protože má pochybnosti o původu čínských peněz. CEFC, která chce získat nejméně padesátiprocentní část v J&T Finance Group, se proti rozhodnutí centrální banky odvolala.
V loňském rozhovoru v časopisu Caixin Jie Ťien-ming prohlásil, že celkové nesplacené půjčky společnosti přesáhly 9,5 miliardy dolarů (198 miliard Kč). Více než polovinu CEFC dluží bankovní společnosti China Development Bank. Jie řekl, že společnost plánuje splatit dluhy prodejem svých aktiv, mimo jiné v oblasti letecké dopravy a obchodu, a chce se dál soustřeďovat především na energetický a finanční sektor.
Loni v září CEFC uzavřela dohodu o koupi více než čtrnáctiprocentního podílu v ruské ropné společnosti Rosněfť za devět miliard dolarů. Zpráva o vyšetřování Jie Ťien-minga podle Reuters vyvolává otázky kolem dokončení dohody. Mluvčí Rosněfti řekl, že firma o vyšetřování nic neví a že toto vyšetřování s Rosněftí nijak nesouvisí.
Čínská vláda v posledních měsících upevnila kontrolu nad velkými soukromými konglomeráty v zemi. Minulý týden vláda v Pekingu převzala kontrolu nad pojišťovnou Anbang Insurance Group, jejíž předseda správní rady a hlavní akcionář Wu Siao-chuej je soudně stíhán kvůli hospodářským trestným činům.