Sledovat, jak se sociální demokraté podbízejí Babišovu hnutí a žadoní, aby je vzal do vlády, je utrpení

Socialističtí králíčci žadoní o přízeň obviněné kobry

Sledovat, jak se sociální demokraté podbízejí Babišovu hnutí a žadoní, aby je vzal do vlády, je utrpení
Socialističtí králíčci žadoní o přízeň obviněné kobry

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Sociální demokracie se likviduje. Chce se zlikvidovat. Sledovat, jak se sociální demokraté podbízejí Babišovu hnutí a žadoní, aby je vzal do vlády, je utrpení. Žalostný stav, v němž se ocitli po volebním výsledku, si vyhodnotili tak, že jejich jedinou šancí na přežití je účast v Babišově vládě. Říkají to celkem na rovinu. V opozici by prý s těmi pár poslanci nic nedokázali. Byli by slabí a neviditelní. Zvlášť když opozičním řadám dominují výrazní a draví Piráti, pevně rozhodnutí vystavět si právě na precizní oponentuře babišovské moci startovní rampu pro příští volby. Ať už budou kdykoliv. Jejich šéf Ivan Bartoš je dnes jediným opozičním lídrem beze studu prohlašujícím, že jeho ambicí je v příštích volbách porazit Babiše. A nikdo se mu za to nesměje. Piráti jsou podle těch mála relativně věrohodných průzkumů spolu s babišovci jedinou stranou, jíž od voleb roste podpora.

Andrej Babiš samozřejmě moc dobře ví o stavu nálad v sociální demokracii. Podle toho s nimi jedná. Žádné přesvědčování, jaké sehrává na ODS nebo Okamurovu SPD. Bere ČSSD jako jistotu. Proto žádné lukrativní vládní nabídky neposílá. Vyčkává, jak se mu ČSSD bude podbízet. A ona to dělá přesně podle jeho not. Stále upozorňuje, jak s ní Babiš a spol. nejednají a jak už ušil společnou koalici s Okamurou a komunisty. K tomu tradičně sociální demokraté přidají varování, jak moc by taková vláda s pravými levými extremisty poškodila ukotvení České republiky na Západě.

Babišovi jako podmínku vstupu do jeho kabinetu vyslali poměrně tvrdé nároky. Vláda bez trestně stíhané osoby, kde oni, sociální demokraté se sedmi procenty podpory, budou mít křesla ministra financí, vnitra a spravedlnosti. Protože babišovci je kvůli trestnímu stíhání Babiše a jeho rodiny pro dotační podvod mít nemohou.

Pro Babiše nejsou ty podmínky snadno splnitelné. Ale on moc dobře ví, že bude ČSSD potřebovat. Moc jiných možností pro většinovou podporu nemá. Okamura ho jen tak tolerovat nebude. Žádá účast ve vládě a podíl na skutečné moci. Babiše navíc koalice s ním bude těžce poškozovat v očích Evropské unie. Může očekávat podobný tlak, pod jaký se dostali Poláci a Maďaři. To je to poslední, co by si největší příjemce dotací a sběratel selfie s evropskými státníky přál.

ODS i Piráti už koalici s hnutím ANO jasně a razantně odmítli. Účast lidovců ve spolku s babišovci a komunisty nepřipadá v úvahu. Takže skutečně zbývá pro trojblok s komunisty v roli posledního, nejmenšího vzadu, sociální demokracie. Její předáci ale místo toho, aby si vyčkali, až s prosíkem přijdou babišovci a splní alespoň některé z jejich podmínek, skuhrají, že stále nedostali nabídku, která se neodmítá.

A to už nechme stranou, že z delší časové perspektivy je repete koaliční spolupráce s Babišem cestou nikoliv k renesanci, ale k cestě mimo sněmovnu.