Pochvala Moskvy

Moskva ocenila Zemanova slova o novičoku. Usvědčil prý Mayovou ze lži

Pochvala Moskvy
Moskva ocenila Zemanova slova o novičoku. Usvědčil prý Mayovou ze lži

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Rusko ocenilo výrok prezidenta Miloše Zemana, že se v České republice vyráběl a testoval jed novičok. Považuje to za potvrzení dřívějších prohlášení, že látka pochází z některé ze zemí NATO. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova na Facebooku uvedla, že Zemanovo prohlášení usvědčuje britskou premiérku Theresu Mayovou ze lži ohledně původu jedu i motivu Ruska k otravě agenta Sergeje Skripala.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Zacharova ve svém příspěvku píše o třech lžích Theresy Mayové. Ta podle ní lhala o původu látky, o motivu Ruska i o tom, že novičok mohl být vyroben pouze v Rusku.
 

 

Zemanovu tvrzení se také rozsáhle věnuje Kremlem ovládaná zpravodajská stanice RT. Na webu této stanice je dokonce otvírací článek s titulkem vycházejícím ze Zemanova citátu „Není třeba lhát“.

Šlechtová: V ČR novičok není 

Informaci, že se v České republice v malém množství vyráběl a testoval jed novičok, prohlásil prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro TV Barrandov. Vychází přitom ze zprávy Vojenského zpravodajství, podle něhož nervově-paralytická látka označovaná jako A230, kterou pro účely testování loni vyráběl Vojenský výzkumný ústav v Brně, je novičok. Naopak civilní Bezpečnostní informační služba (BIS) dospěla k závěru, že tento plyn není novičok, uvedl Zeman. Po prostudování zpráv obou tajných služeb se prezident přiklonil k názoru vojenských zpravodajců.

„Závěr je, že u nás byl vyráběn a testován novičok, byť v malém množství a poté zničen. Víme kdy a víme kde to bylo… Je pokrytectví předstírat, že se nic takového nedělo,“ prohlásil prezident. Zemanovi podle jeho slov nevadí, že se tak dělo, za pokrytecké považuje předstírat, jako by se nic takového nedělo. „Lžeme si do vlastní kapsy,“ uvedl.

Novičok byl jed, kterým byli v Británii otráveni bývalý dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera. Že mohl pocházet z Česka, tvrdí Rusko. Naopak Británie z útoku viní Moskvu.

Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) pozdě večer na twitteru napsala, že veřejné vyjádření prezidenta o novičoku vycházející ze zprávy armádní tajné služby nemůže komentovat, protože disponuje informacemi pouze v utajeném režimu. „Česká republika se zabývá výhradně ochranou proti těmto látkám a pokud se testují, hned poté jsou zničeny. Na území ČR nyní žádný novičok není,“ uvedla.