Kauza Čapí hnízdo

Čapí hnízdo odmítáme vyjmout z dotací EU, odhlasovali Středočeši

Kauza Čapí hnízdo
Čapí hnízdo odmítáme vyjmout z dotací EU, odhlasovali Středočeši

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Farma Čapí hnízdo nebude vyňata z evropského financování. Rozhodl o tom v těsném hlasování (6 pro, 6 proti, dva nehlasovali) Výbor regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy. Opozici, která má ve výboru většinu, se tak podařilo prosadit, aby projekt zůstal v programu, nebyl vyřazen a neplatili ho lidé z daní. Ministerstvo financí však po hlasování uvedlo, že i přes nesouhlas výboru ROP Čapí hnízdo pravděpodobně z evropského financování vyjme.

Výbor, v němž má většinu středočeská opozice za TOP 09, STAN a ODS, tak nevyhověl doporučení ministerstva financí i Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). Podle opozice by se v opačném případě kauza přenesla na národní úroveň a mohla být zametena pod koberec. Členové výboru za ANO s tím nesouhlasili, podle nich mělo jít o technické uzavření programu.

Kvůli padesátimilionové dotaci pro rekreační a konferenční areál Čapí hnízdo obvinila policie premiéra Andreje Babiše (ANO). Náměstek pro finance a člen výboru za ANO Gabriel Kovács namítl, že trestní řízení by se tím nezastavilo.

„Když vyjmeme projekt, tak se z evropské části této dotace stane dotace národní. Chápu, že EU i OLAF nám doporučují vyjmout projekt, protože shledaly zásadní pochybní a nechtěly s tím mít nic společného,“ uvedl člen výboru Jan Jakob (TOP 09). Poukázal na to, že pro EU by to byla uzavřená záležitost a věc by se řešila na národní úrovni. „Vzhledem ke složení vlády bez důvěry mám obavu, že by to bylo zameteno pod koberec,“ dodal. Obává se však, že Čapí hnízdo nakonec vyřadí z evropského financování ministerstvo financí, což učinit může.

Výbor odmítl vzít na vědomí doporučení OLAF

Výbor také odmítl vzít na vědomí doporučení závěrů (OLAF vůči farmě Čapí hnízdo. Pro to, aby výbor vzal zprávu OLAF na vědomí, se vyslovilo sedm členů. Proti jich bylo pět a dva se zdrželi hlasování. Orgán má 15 členů, jeden na jednání chyběl.

Opoziční členové výboru za TOP 09, STAN a ODS tvrdí, že pro úterní jednání o farmě Čapí hnízdo nedostali relevantní podklady. Chybí jim zejména kompletní zpráva OLAF, kterou jim ředitel úřadu regionální rady Kamil Munia na začátku ledna slíbil. V úterý ale Munia uvedl, že zpráva obsahuje neveřejné věci a k jejich rozhodování podle něj stačí závěry zveřejněné ministerstvem financí.

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), která výboru předsedá, prohlásila, že někteří členové výboru věc zpolitizovali. „Nikdo z nás nemůžeme za to, že premiér této země je podezřelý z dotačních podvodů. Za to nemůžeme my. Nic jsme zpolitizovali,“ odmítl to člen výboru za TOP 09 Jan Jakob.

Ministerstvo financí navrhlo vyjmutí Čapího hnízda z evropského financování, což znamená, že se na vyplacené prostředky pohlíží jako na národní dotaci. Byly již předfinancovány ze státního rozpočtu, a fakticky tak nenastane změna financování. Umožní to, aby ČR od Evropské komise dostala maximální možnou částku, kterou pro operační program mohla z EU obdržet. Opozice si takový postup nepřeje a poukazuje na to, že by peníze zaplatili lidé z daní. Pokud by se prokázalo, že dotace byla přidělena neprávem, poskytovatel by měl prostředky vymáhat po příjemci. V případě Čapího hnízda ale původní firma již neexistuje.

Podle opozice je ale možné, že projekt z evropského financování nakonec vyjme ministerstvo financí. Krajské zastupitelstvo by také mohlo koncem měsíce hlasovat o novém složení výboru regionální rady, který by pak rozhodoval znovu a projekt z financování EU vyřadil.

Výbor byl ustaven po předloňských krajských volbách, mezitím se vedení hejtmanství změnilo. Strany současné středočeské koalice ANO a ČSSD opřené o KSČM v něm nemají většinu. ANO má v patnáctičlenném orgánu čtyři hlasy a sociální demokraté a komunisté po jednom. Zbytek hlasů má opozice. Pět zástupců má STAN, tři ODS a jednoho TOP 09.

, mc