Komentář Lenky Zlámalové

Socialistická spoušť u Babišovy hlavy

Komentář Lenky Zlámalové
Socialistická spoušť u Babišovy hlavy

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Andrej Babiš je buď výborný stratég, nebo naprosto málo gramotný vyjednávač. Jinak se jeho neschopnost půl roku po s přehledem vyhraných volbách interpretovat nedá. Co přesně se odehrává v Babišově hlavě a v útrobách jeho hnutí, se velmi těžko odhaduje. Jeden Babišův výrok nebo rozhovor takřka hned další den vyloučí jeho rozhodování. Informace o stavu mysli jeho straníků se šíří téměř výhradně přes média z jeho svěřenského fondu, takže je potřeba brát je s velkou rezervou, jako součást babišovské propagandy. Nakonec primátorka Adriana Krnáčová se skutečnost, že ztratila důvěru Šéfa, dozvěděla ze stranických Lidových novin. Stejně jako před lety tehdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková.

Ať už se Babiš stáhl z vyjednávání s Okamurovou SPD, které ještě ve čtvrtek v rozhovoru pro Mf DNES ze svého svěřenského fondu ohlašoval coby jedinou možnost, z jakýchkoliv důvodů, nabil teď k razantní ofenzivě sociální demokracii. Přichází škemrat o podporu za stranou, jež podle něj předtím odmítla jeho „vynikající nabídku“ na pět křesel ve vládě a splnění velké části jejího levicového programu. Skončilo to na tom, že pro Babiše je momentálně nejvyšší hodnotou obhajoba osobní svobody sebe a své rodiny, proto nebyl ochoten pustit ministerstvo vnitra, pod nějž spadá policie vyšetřující jeho trestný čin.

Když někdo odejde od stolu a odmítne „vynikající nabídku“, musí mu druhá strana, pokoušející se vyjednávání resuscitovat, dát ještě více „vynikající“ nabídku. Sociální demokraté po krachu jednání vesměs tvrdili, že jsou ochotni se k jednacímu stolu vrátit. Ale už bez toho, že by byl Babiš premiérem.

Vyjednávání o společné vládě s ANO můžou obnovit buď tady, nebo přinejmenším na tom, že ministerstvo vnitra je pro ně podmínka naprosto nutná, nikoliv však dostačující. Můžou, a v zájmu uchování důvěryhodnosti klíčových institucí by měli, po Babišovi chtít záruky naprosté nedotknutelnosti policie a tajných služeb. To jsou místa, po nichž Andrej Babiš, v obraně svých zájmů a své svobody, vždycky pásl. Pokud se rozhodnou ponechat trestně stíhanou osobu v premiérském křesle, měli by mít záruky, co se bude dít, až tady místo obviněného předsedy vlády bude předseda obžalovaný nebo nepravomocně odsouzený. Pravomocný rozsudek se při Babišových obstrukcích, na něž v dohledu nad dozorem Čapího hnízda upozorňovala i vrchní pražská žalobkyně Lenka Bradáčová, v řádu měsíců čekat nedá.

Sociální demokraté dostávají unikátní příležitost. Babiš se jim sám vmanévroval do pozice, kdy drží spoušť u jeho hlavy. Teď je otázka, jak s ní Jan Hamáček, Jiří Zimola a prezident Miloš Zeman, který jen umně hraje roli Babišova spojence, budou umět zacházet.

Z pohledu budoucnosti Česka je společný kabinet Babiše a sociálních demokratů podporovaný komunisty skoro nejhorší variantou. V přirozené spolupráci s Okamurovou SPD a komunisty, k nimž Babiš přirozeně patří, by se jasně ukázalo, co je zač. Přítomnost sociální demokracie ve vládě naopak bude Babišovu skutečnou podstatu maskovat. A pokud se Hamáček se Zimolou nechají válcovat, jako to dělal jejich předchůdce Sobotka, může Babiš poslat tradiční levicovou stranu mimo sněmovnu.