VOLBY DO EP

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo hnutí ANO následované ODS a Piráty. ČSSD zcela propadla

VOLBY DO EP
Volby do Evropského parlamentu vyhrálo hnutí ANO následované ODS a Piráty. ČSSD zcela propadla

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

České volby do Evropského parlamentu znovu vyhrálo vládní hnutí ANO, bude mít šest europoslanců o dva více než dosud. Za ním skončila ODS se čtyřmi europoslanci, která počet mandátů zdvojnásobila. Třetí místo obsadili Piráti a získali tři europoslance stejně jako koalice Starostů s TOP 09, která o jedno křeslo přišla. Po dvou europoslancích budou mít SPD a KDU-ČSL, která také jeden mandát ztratila. KSČM bude mít jen jednoho europoslance oproti dosavadním třem. Vládní ČSSD zastoupení v europarlamentu ztratila, stejně jako Svobodní. Výsledky oznámil Český statistický úřad.

K letošním evropským volbám přišlo v Česku 28,72 procenta oprávněných voličů. Je to účast o více než deset procentních bodů vyšší než před pěti lety.

ANO vyhrálo evropské volby se ziskem 21,18 procenta hlasů, minulé eurovolby před pěti lety vyhrálo díky 16,13 procenta. ODS si polepšila na 14,54 procenta hlasů (7,67 procenta v roce 2014). Pro Piráty hlasovalo 13,95 procenta voličů (4,78 procenta). Koalice Starostů s TOP 09 spadla na 11,65 procenta (15,95 procenta).

SPD při své premiéře získala 9,14 procenta hlasů. KDU-ČSL dostala 7,24 procenta (9,95 procenta v roce 2014). KSČM klesla na 6,94 procenta (10,98 procenta). ČSSD volilo pouze 3,95 procenta lidí (14,17 procenta). Jednomístné zastoupení v Evropském parlamentu ztratili Svobodní, které nyní volilo jen 0,65 procenta lidí.

Více než jedno procento hlasů, které zaručuje jednorázový příspěvek ze státního rozpočtu 30 korun za hlas, získaly naopak Hlas v čele s europoslancem Pavlem Teličkou (dříve za ANO), a to 2,38 procenta hlasů, a také recesistické uskupení ANO, vytrollíme europarlament (1,56 procenta hlasů). ESO dalšího europoslance Jaromíra Štětiny obdrželo pouze 0,53 procenta hlasů.

Rekordmanem v počtu preferenčních hlasů ve volbách do Evropského parlamentu se stal kandidát TOP 09 a STAN Luděk Niedermayer. Se ziskem 67.430 preferenčních hlasů překonal kandidátku hnutí ANO Ditu Charanzovou, které voliči dali 53.924 hlasů. Nejvýraznější skok zaznamenal bývalý ministr Alexandr Vondra (ODS), který se do Evropského parlamentu probojoval z 15. místa kandidátky a dostal 29.536 hlasů. Vyplývá to z informací na volebním webu.

ANO dosáhlo skvělého výsledku, čelilo sprosté kampani, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) označil na tiskové konferenci vítězství ANO ve volbách do Evropského parlamentu za skvělý výsledek. Proti hnutí byla podle jeho názoru v poslední době vedena intenzivní a sprostá antikampaň. Propadák koaliční ČSSD podle něj nebude mít vliv na vládu, nevidí žádnou souvislost mezi výsledky a koaliční spoluprácí.  S ČSSD hodlá Babiš také vyjednávat o nominaci českého zástupce v Evropské komisi, kandidátkou ANO je nynější eurokomisařka Věra Jourová.

Babiš řekl, že výsledek považuje za úspěch, protože proti hnutí „jela intenzivní kampaň“. „Těch mýtusů, co na nás bylo použito,“ kritizoval. Zmínil, že řada kritických informací se objevila v médiích i v první den hlasování. Všichni političtí konkurenti podle šéfa ANO pracovali s „antibabišem“ a mrzí ho, že s tím nepřestali ani po vyhlášení výsledků.

Antikampaň byla podle Babiše vylhaná a velice intenzivní. „Ale vyhráli jsme, je to skvělé, znovu všem děkuji. Já jsem to bral jako nějaký indikátor, jestli naše vláda funguje. A myslím, že vláda funguje skvěle, má výsledky, není důvod mít obavy o budoucnost naší země,“ konstatoval premiér.

Babiš uvedl, že předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček mu gratuloval k výsledku. „Na vládu tyto volby nemají absolutně žádný vliv. O vládě rozhoduje naše Sněmovna, kde je 15 poslanců ČSSD, naši poslanci. Já tam nevidím žádnou souvislost mezi výsledkem ČSSD a účastí ve vládě,“ uvedl. Sociální demokraty a jejich výsledek komentovat nechtěl.

Babiš také potvrdil, že Jourová je kandidátkou ANO na českou eurokomisařku. O nominaci ale bude ještě jednat ve vládní koalici. „Pokud bude mít ČSSD jiného kandidáta, budeme o tom vést debatu. Ale ještě to není na stole,“ řekl Babiš.

Přál by si, aby Česko získalo v příští komisi silnější portfolio, než je nynější oblast spravedlnosti, ochrany spotřebitele a rovných příležitosti mužů a žen. „My bychom chtěli jiné portfolio, například vnitřní trh,“ řekl Babiš. Dodal, že tuto oblast považuje za nejdůležitější pro Česko.

Volby podle Fialy ukázaly nesouhlas voličů s Babišovou vládou

ODS obhájila pozici nejsilnější opoziční strany, reagoval na druhé místo ve víkendových Evropských volbách a zisk čtyř mandátů lídr občanských demokratů Jan Zahradil v rozjásaném volebním štábu. Podle předsedy Petra Fialy dali voliči najevo nesouhlas s premiérem Andrejem Babišem (ANO). „Země má naději na změnu,“ uvedl při vyhlášení výsledků. ODS podle něj splnila svoje předsevzetí a dalším cílem je pro ni vítězství ve sněmovních volbách.

„Gratuluji i vítězi voleb, ale doufám, že to bylo naposledy,“ konstatoval Fiala a poděkoval voličům.

„Nalilo nám to více krve do žil a budeme ještě usilovněji pracovat na tom, abychom uspěli i v dalších volbách v ČR a abychom iniciovali skutečnou reformu EU,“ uvedl Zahradil. Výsledek je podle něj významný jak pro vnitropolitickou situaci v Česku, tak pro budoucnost Evropské unie. Ukazuje se podle něj, že ODS představuje životaschopnou alternativu vládě, zejména Babišovi a hnutí ANO. „I alternativu těm dvěma krajním extrémům, které dnes zápasí o budoucí podobu evropské integrace, těm, kteří chtějí vystoupit z EU nebo ji chtějí rozpustit, i alternativu vůči těm, kteří chtějí pokračovat za každou cenu v bezuzdné integraci,“ uvedl.

Seznam nově zvolených poslanců Evropského parlamentu za ČR

ANO 2011 – Martina Dlabajová, Martin Hlaváček, Dita Charanzová, Ondřej Knotek, Ondřej Kovařík, Radka Maxová
ODS – Evžen Tošenovský, Alexander Vondra, Veronika Vrecionová, Jan Zahradil,
Česká pirátská strana – Markéta Gregorová, Marcel Kolaja, Mikuláš Peksa,
STAN s TOP 09 – Luděk Niedermayer, Stanislav Polčák, Jiří Pospíšil
SPD – Hynek Blaško, Ivan David
KDU-ČSL – Michaela Šojdrová, Tomáš Zdechovský
KSČM – Kateřina Konečná

, ,

26. května 2019