Seriál McMafia ukazuje svět globalizovaného zločinu

Ze života zločinných světoběžníků

Seriál McMafia ukazuje svět globalizovaného zločinu
Ze života zločinných světoběžníků

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Britský seriál McMafia je příklad solidního žánrového díla, kde všechno vypadá, jak plus minus vypadat má, a je zachyceno přiměřeně poutavým způsobem. V dnešní době „quality TV“, která se snaží přicházet s čím dál originálnějšími a nezvyklejšími koncepty, je taková všednost vlastně docela osvěžující. Navíc se člověk při jeho sledování tak trochu poučí, český divák si zároveň užije scény z Prahy, jejichž zábavnosti pro tuzemce je místy dosaženo bezděčně.

McMafia byla propagována jako obdoba loňského hitu Noční recepční s Tomem Hiddlestonem podle předlohy Johna LeCarrého, naštěstí je to ale o dost lepší seriál než ta únavná přebarvičkovaná nuda. Odsýpá svižně, postavy mohou působit povědomě a zdají se směřovat k povědomým koncům, ale to k žánru může trochu patřit, pokud je svět, v němž se příběh odehrává, zajímavý a je adekvátním způsobem vykreslený. A to se v případě McMafie stalo.

Seriál vychází z faktografické knihy britského žurnalisty a akademika Mishy Glennyho (mimo jiné někdejšího korespondenta BBC ve východní Evropě). Vykresluje obraz organizovaného zločinu globalizovaného až do úrovně jakéhosi kriminálního McDonaldu, struktury, ve které spolupracují a střetají se gangy, legitimní byznys, nájemní pěšáci, státní složky (Glenny například popisuje druhdy zásadní „zásluhy“ bulharské tajné služby o pašování heroinu do Evropy). Seriál McMafia ale není nějaké dokumentární dílo a ani o sobě netvrdí, že by byl založen na skutečných událostech. K obrazu, jaký líčí Glennyho faktografická práce, dospívá přes fiktivní příběh. Autorům Hosseinovi Aminimu a Jamesi Watkinsovi se daří docela organicky propojit tu „vzdělávací“ rovinu seriálu se vtahující story, ve které účinkují postavy, k nimž je možné mít nějaký vztah.

McMafia - Foto: BBC

Vyprávění se přitom drží často používaného schématu – hrdina pochází z rodiny zapletené do zločinu, sám s ním však nechce mít nic společného, nastane ale krize a on musí rodinu chránit, během toho je sám se zločinem čím dál víc srostlý, až z něj vyroste zločinec ze všech zločinců největší. Příběh povědomý už od dob Kmotra, v němž Michael Corleone prochází podobným vývojem. Alex Godman (James Norton) je seriózní mladý finančník, vede fond, který funguje přesně podle pravidel, má milou snoubenku, jež je ztělesněním ušlechtilosti. Od dětství žije v Anglii, je ale ruského původu (sám už rusky sotva mluví), jeho otec Dmitrij (Alexej Serebrjakov) musel z vlasti utéct kvůli nějakému „obchodnímu sporu“. V rodině však dojde k vraždě a není nikdo než Alex, aby ji ochránil. Jediný způsob, jak toho dosáhnout, je odstranit zdroj nebezpečí.

V Alexově případě to znamená postavit se Vadimovi (Merab Ninidze), mocnému moskevskému mafiánovi napojenému na stát, hrdinovi přitom pomáhá stárnoucí a jistým způsobem sympatický praktik Semjon (David Strathairn). Divák pak spolu s Alexem odhaluje stínový svět celosvětově propojené kriminality, v němž nejlepší způsob, jak z Londýna zatopit někomu v Moskvě, je dostat ho do průšvihu v Bombaji. Rychle se střídají známé i méně známé lokace i perspektivy. Ta McMafia z titulu je ukazována jak shora – pohledem gentlemanů v drahých oblecích s mobily v rukou –, tak zespodu, třeba z perspektivy sexuální otrokyně. Story je konstruovaná možná předvídatelným způsobem, i tak ale dokáže vyvolat napětí – díky efektivně konstruovaným situacím a přinejmenším funkčně napsaným postavám, ději, který nespěchá, ale také se u ničeho zbytečně nezdržuje.    

Jedním z dějišť toho globalizovaného střetu je Praha, charakterizovaná jako město fakticky pod ruskou kontrolou (alespoň co se zločinu týče). Ruským satrapou je lokální kápo jménem Řezník (Martin Hub), nařvaný buran, který si rád zajde do restaurace, jež si hraje na středověk, a mlátí tam korbelem do stolu. Jeho zástupcem je ovšem chladnokrevný a bystrý někdejší policajt Beneš (Karel Roden) a pochopitelně dojde i na Marka Vašuta v roli drsňáckého a zkorumpovaného policisty, který zmíněnou drsňáckost své postavy vyjadřuje velmi „vašutovsky“. Gang sídlí v továrně, kde asijské šičky vyrábějí fotbalové dresy všech klubů, ruská mafie má taky prsty v obchodech s… padělaným pivem. Srdce vlastencovo krvácí. 

McMafia (GB, 2018)
Tvůrci: Misha Glenny, James Watkins, Hossein Amini
Hrají: James Norton, David Strathairn ad.