VOLBA NÁRODNÍHO PTÁKA

„Proč Čechům nestačí orlice?“ Volba národního ptáka budí vášně mezi biology

VOLBA NÁRODNÍHO PTÁKA
„Proč Čechům nestačí orlice?“ Volba národního ptáka budí vášně mezi biology

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Volba národního ptáka, kterou prosazuje vládní koalice, rezonuje u laické i odborné veřejnosti. Vzniká také spoustu zatím neoficiálních anket, jednu z nich spustil i spolek Naše společná krajina, který usiluje mimo jiné o záchranu koroptve polní. Členové spolku zároveň upozornili na to, že kolem volby opeřence panuje amatérismus a nedostatečné vysvětlování, a ptají se také, proč se Češi nespokojí s orlicí ze svého státního znaku. S hledáním národního ptáka přišel europoslanec Alexandr Vondra (ANO), jeho návrh současná vláda zařadila do programového prohlášení. Prezident Miloš Zeman to označil za hloupé. Podle něj je národním ptákem už dvě stě let sokol.

Podle Vondry by měla proběhnout jakési národní dobrovolné referendum, kde by lidé národního ptáka vybrali. Výběru by se neměli účastnit politici a měla by jednoznačně rozhodovat společnost. „Představa byla taková, že Česká společnost ornitologická představí například deset návrhů. Následně by pomocí internetové ankety studenti ve školách vybírali vhodného ptáka,“ řekl pro Echo24 Vondra.

Vondra tím chce ze soutěže odstranit cynismus. Právě studenti by tak mohli vybrat bez předsudků vhodné adepty. „Pokud by anketa proběhla ve spolupráci s ornitology a výběr by měli mladí lidé, tak věřím, že by se nic podobného nestalo. Navíc straka jako zlodějka a sojka jako práskačka už jsou jinými státy obsazeny,“ řekl Vondra. Podle organizace Naše společná krajina je ale přesto celý záměr volby málo vysvětlený a nedostatečný.

„Už v předvolebním programu měl navrhovatel národního ptáka vysvětlit, proč nestačí jeden národní pták, který je prakticky celou naši historii používán, je všeobecně znám a je také nedílnou součástí velkého státního znaku. Jedná se o samici orla skalního. Dnes je ve velkém státním znaku používána jen orlice moravská a slezská. Nutno však zdůraznit, že českému lvu předcházela také orlice, a to tzv. plamenná orlice, která byla základem erbu české knížecí a královské dynastie Přemyslovců. Orel je proto symbolem šlechetnosti, síly a svobody pro všechny naše země,“ myslí si biolog Petr Rejzek ze spolku Naše společná krajina.

Podle biologa je tedy otázkou, proč by Češi měli hledat nového ptáka a nespokojit se s orlicí. „Proč máme zavrhnout nebo přinejmenším utlumit význam naší orlice, která je i z hlediska použitého ženského rodu ve světě unikátní? Zpravidla je totiž v erbech a znacích používán jen samec, nikoli samice,“ tvrdí Rejzek.

Spolek pak z povahy svého zaměření požaduje, aby byl pták zvolen s cílem pomoci konkrétnímu ptačímu druhu a jmenuje několik kritérií pro volbu. Podobně jako Vondra odmítá cynismus, kvůli spojení „krade jako straka“, tak například tohoto pěvce zavrhují. Stejně tak zavrhují ptáky, kteří jsou již zabraní jinými státy. Nesouhlasí ani s těmi, kteří nejsou pro naši krajinu typičtí nebo s těmi, kteří na zimu odlétají.

Mezi své kandidáty organizace vybrala druhy typické pro každý druh ohrožené české krajiny. Je mezi nimi ledňáček říční, koroptev polní a tetřívek obecný. Lidé se mohou na jejích stránkách také zapojit do připravené ankety.

Plán na zvolení národního ptáka se dostal do předvolebního programu, následně do koaliční smlouvy mezi koalicí Spolu a Pirátů se STAN a konečně také i do programového prohlášení vlády. U životního prostředí lze tak najít formulaci, která je zařazená v sekci podpůrných činností. „Podpoříme environmentální vzdělávání a výchovu, především s ohledem na systémové uplatnění tzv. klimatického vzdělávání ve školách. Ve spolupráci s Českou společností ornitologickou podpoříme celostátní kampaň, která vybere českého národního ptáka,“ uvádí koalice.

 

23. ledna 2022