Summit k brexitu

Tusk svolává mimořádný summit EU k brexitu

Summit k brexitu
Tusk svolává mimořádný summit EU k brexitu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Mimořádný summit Evropské unie k brexitu bude v neděli 25. listopadu, oznámil předseda Evropské rady Donald Tusk. Šéfové států a vlád unijních zemí by na schůzce měli „finalizovat a formalizovat“ text dohody o britském odchodu z EU, který ve středu podpořila britská vláda a který následně zveřejnila Evropská komise.

Tusk poděkoval šéfovi unijního vyjednávacího týmu Michelu Barnierovi. Dosažený text podle něj plní cíle, které si před jednáním stanovilo ostatních 27 unijních zemí. Dohoda omezuje škody, které britský odchod znamená, a zároveň chrání zásadní zájmy a principy sedmadvacítky. Barnier ráno rozsáhlý dokument Tuskovi před novináři předal.

Britská premiérka Theresa Mayová ve čtvrtek předstoupí před britský parlament s prohlášením k odchodu země z EU. Její kabinet s dokončeným textem „rozvodové smlouvy“ ve středu v podvečer souhlasil až po velmi bouřlivém jednání.

Postoj vlády v Londýně však umožnil unijnímu šéfvyjednavači Michelu Barnierovi skoro 600 stran dokumentu zveřejnit a oznámit, že podle jeho názoru nastal „dostatečný pokrok“ v jednáních o brexitu. Británie z unie odchází 29. března 2019 a dohoda má zajistit, že se tak stane spořádaným způsobem a bude existovat polštář následného přechodného období.

Mayová má v britském parlamentu komplikovanou situaci, protože dohodu odmítá nejen opozice, ale také řada poslanců její vlastní Konzervativní strany.

Ve středu ale dala premiérka jasně najevo, že existovaly jen dvě alternativy: „Volba byla mezi touto dohodou, která nám umožní získat zpět kontrolu a vybudovat lepší budoucnost pro naši zemi, a tím, abychom se vrátili na začátek s další nejednotou, další nejistotou a nesplněním slibu referenda.“

,