Rakousko řeší s balkánskými státy rostoucí počet migrantů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Rakousko a balkánské státy řeší rostoucí počet migrantů v jihovýchodní Evropě. Ve Vídni to ve středu řekl rakouský ministr vnitra Herbert Kickl, jenž hovořil se svými protějšky z Albánie, Bosny a Hercegoviny, Chorvatska, Kosova, Makedonie, Řecka, Slovinska a Srbska. Všichni podle Kickla chtějí zabránit obnovení pohybu běženců do střední Evropy.
Ministři se shodli na "operativním a politickém plánu," citovala Kickla agentura DPA. Konkrétní opatření budou předmětem schůzky 6. června ve Slovinsku.
Rakousko podle Kickla v případě vyhrocení situace zavře hranice, "aby se neopakovala krize z let 2015/2016". Tehdy se do Rakouska dostaly po takzvané balkánské trase z Řecka desetitisíce migrantů. Většina z nich ale pokračovala v cestě do Německa.
Kickl je členem protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Rakousko od července převezme předsednictví EU a boj proti nelegální migraci učiní jednou ze svých priorit.
Do Albánie a Černé Hory dorazilo do konce května tolik migrantů, jako za celý loňský rok. Řekl to mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). V Bosně pobývá přibližně 5000 běženců hlavně ze Sýrie, Afghánistánu a Pákistánu. V Řecku je kolem 60.000 registrovaných migrantů, kteří často nechtějí čekat na azylové řízení a snaží se dostat dál do Evropy.