KSČM a podpora vlády ANO

Skála naznačil, že KSČM nemusí podpořit vládu ANO kvůli jejímu postoji k Sýrii

KSČM a podpora vlády ANO
Skála naznačil, že KSČM nemusí podpořit vládu ANO kvůli jejímu postoji k Sýrii

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Komunistům vadí, že premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a další ministři podpořili útok USA, Británie a Francie v Sýrii, téma chtějí otevřít při jednáních s ANO o toleranci vládě. Budou chtít vědět, zda vláda hodlá podobné kroky činit i do budoucna. Považují je za porušení Washingtonské smlouvy, tedy ustavujícího dokumentu NATO, řekl v pořadu Partie televize Prima místopředseda KSČM Josef Skála, který je před nadcházejícím sjezdem KSČM jedním z kandidátů na předsedu této strany.

„Agrese proti Sýrii nemůže nebýt velké téma při jednání s ANO. Tím spíš, že už se jedná o třetí krok stejným směrem. My bychom byli spokojeni třeba v případě, že by se premiér Andrej Babiš zavázal, že se bude řídit ustavujícím dokumentem NATO – Washingtonskou smlouvou, kde její první článek říká, že vojenskou sílu lze použít v případě vnějšího napadení nebo na základě rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN. Tentokrát to bylo porušeno brutálně,“ uvedl Skála. Pokud se k tomu Babiš nezaváže, Skála podle svých slov začíná mít s případnou podporou vládě velký problém.

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) v pořadu České televize Otázky Václava Moravce (OVM) řekl, že KSČM dlouhodobě zastává postoje vstřícné k ruské diplomacii. „Nás, doufám, nikdo nepodezřívá z toho, že bychom byli nadšeni z toho, že tady dochází k eskalaci a ke zhoršování vztahů s Ruskem. Ale jsme spojenci v NATO. Někdy se stane, že je třeba jasně říct, jsme spojenci a držíme partu,“ řekl. Podotkl také, že mu KSČM při jednání o vládě dosud připadala konstruktivní.

Babiš v sobotu označil zásah v Sýrii za nevyhnutelný. Ministr zahraničí Martin Stropnický uvedl, že bylo třeba dát najevo, že použití chemických zbraní je nepřípustné. Útok již v sobotu podpořily také opoziční ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Zdrženlivější byli Piráti a ČSSD. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček v reakci na zásah uvedl, že vojenské řešení by mělo být až poslední v řadě. Zásah důrazně odmítly SPD a právě KSČM. Komunisté měli přitom už dřív výhrady k tomu, že Česko vydalo do Spojených států ruského hackera Jevgenije Nikulina, o něhož měly zájem USA i Rusko. KSČM nesouhlasila ani s vyhoštěním tří členů ruského diplomatického personálu v reakci na otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v Británii.

Pokud jde o jednání o nové vládě, ANO se nyní rozhodlo vrátit k rozhovorům s ČSSD poté, co část poslanců i někteří čelní představitelé hnutí dávali najevo, že nesouhlasí s tím, aby se na vládě podílela SPD. Předseda hnutí ANO a premiér Babiš bude dnes o situaci hovořit s prezidentem Milošem Zemanem. Zeman totiž po předchozím neúspěchu jednání ANO-ČSSD Babišovi doporučoval, aby hledal podporu pro svou vládu u KSČM a SPD. ANO nyní vrátilo do hry variantu menšinové koaliční vlády s ČSSD, kabinet by měl 93 poslanců a ve Sněmovně by se opíral i o podporu 15 komunistických poslanců.

,