válka v Jemenu

Proti saúdské agresi. Sněmovna USA schválila ukončení americké účasti v jemenské válce

válka v Jemenu
Proti saúdské agresi. Sněmovna USA schválila ukončení americké účasti v jemenské válce

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Sněmovna reprezentantů Spojených států ve čtvrtek schválila ukončení americké podpory koalici Saúdské Arábie ve válce v Jemenu. Rezoluce, kterou již v březnu přijal Senát, má zavázat Rijádu nakloněného prezidenta Donalda Trumpa k odvolání všech amerických vojáků z Jemenu i veškeré vojenské pomoci saúdskoarabské koalici. Šéf Bílého domu hodlá návrh Kongresu vetovat.

Komora, kontrolovaná opozičními demokraty, přijala rezoluci poměrem hlasů 247 ku 175, když se k levici přidali i někteří republikáni. Podobný průběh mělo i březnové hlasování v Senátu, kde demokraté získali podporu několika zákonodárců Trumpovy strany.

Stoupenci návrhu tvrdí, že vysláním jednotek do sektářského konfliktu porušil Bílý dům ústavní pravidlo, podle něhož má o nasazení amerických vojáků do války rozhodovat Kongres. Druhá strana však namítá, že v tomto případě není souhlas zákonodárců nutný.

Většina kongresmanů má výrazně kritičtější přístup k Saúdské Arábii než Trump. Členové Kongresu prezidenta kritizují, že nedostatečně odsoudil Rijád za vraždu saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího. Kongres připsal odpovědnost za Chášukdžího vraždu, která se stala na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, saúdskému korunnímu princi Muhammadu bin Salmánovi. Trump volil na jeho adresu výrazně mírnější slova a podotkl, že ropná monarchie zůstane v každém případě blízkým americkým partnerem.

Trump již v březnu uvedl, že hodlá rezoluci vetovat. Po návrhu rušícím jeho vyhlášení výjimečného stavu na hranicích s Mexikem by to bylo v krátké době podruhé, kdy by k tomuto mimořádnému kroku sáhl. Americká média se shodují, že dvoutřetinovou většinu v obou komorách, která je potřebná k přehlasování veta, Trumpovi odpůrci zřejmě neseženou.

Saúdská Arábie stojí v čele koalice, která od roku 2015 pomáhá jemenským vládním vojskům v boji proti šíitským povstalcům podporovaným Íránem. V důsledku bojů zemřely již desetitisíce lidí a miliony trpí hladem či musely opustit svůj domov.