Rostoucí nedostupnost bydlení, změny životního stylu. Mladí budou odsouvat nákupy nemovitostí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Situace na trhu bydlení se podle expertů výrazně propíše do budoucích trendů. Mladí lidé budou kvůli zvyšující se nedostupnosti a rostoucím cenám nemovitostí odsouvat jejich nákup do pozdějšího věku, budou tlačit na růst mezd a do nákupů se projeví i změna jejich životního stylu.
Ceny bydlení v Česku v posledních letech vytrvale rostou a přes letošní rekordní zájem o hypotéky začne podle analytiků jejich dostupnost se zvyšujícími se úrokovými sazbami dále klesat. To pak začne v příštích letech podle odborníků komplikovat situaci mladým lidem a povede zřejmě k posunu v trendu, kdy si o většinu úvěrů na bydlení lidé říkali už do třicítky.
Situaci například podle zářijového průzkumu agentury Ipsos vnímají negativněji i dospělí do 65 let. Celkem šest z deseti Čechů se obává, že současná situace zhoršila jejich šance dovolit si vlastní bydlení. Strach z toho, že si nebudou moci pořídit nebo rekonstruovat nemovitost, má dokonce 77 procent lidí, loni to bylo jen 62 procent. „Ceny bydlení vytrvale rostou již několik let a koronavirová krize na tom nic nezměnila. Pandemie naopak pro spoustu lidí představovala výrazný zásah do úspor či příjmů, takže se někteří z nich vzdali myšlenky na koupi vlastní nemovitosti,“ uvedl Marek Bečička ze společnosti Generali Investments, pro kterou průzkum vznikl.
Odborníci tak odhadují, že se do roku 2030 zvýší průměrný věk, kdy lidé žádají o úvěry na bydlení, až o pět let. „Průměrný věk zvyšuje nejen rostoucí cena nemovitostí, a k tomu neúměrně vysoké platové ohodnocení, ale také skutečnost, že se lidé usazují později, než tomu bylo před několika lety. Jednoduše řečeno, to, že mají lidé potomky v pozdějším věku, ovlivní přirozený proces, při kterém si mladí lidé pořizují bydlení buďto za zděděné finanční prostředky nebo za peníze, které získají prodejem starší nemovitosti po prarodičích,“ uvedl obchodní ředitel společnosti GarantovanyNajem.cz Viktor Mejzlík.
Mladí lidé budou muset odkládat koupi nemovitostí i podle hlavního ekonoma BHS Štěpána Křečka. „Ceny nemovitostí se v příštích 10 letech zdvojnásobí. Budou se tak vyvíjet odlišně oproti čistým příjmům českého obyvatelstva, které porostou pomaleji. Výsledkem bude další snížení dostupnosti vlastnického bydlení, na které již nedosáhne ani podstatná část střední třídy. Na nákup nemovitostí bude nutné šetřit delší dobu, takže se pochopitelně zvýší průměrný věk nakupujících,“ uvedl pro deník Echo24 Křeček.
Česko bylo loni v dostupnosti bydlení druhé nejhorší ze dvaadvaceti evropských zemí za Srbskem. Nový byt podle poradenské společnosti Deloitte v ČR vyjde na 12,2 průměrného hrubého ročního platu, o rok dříve to bylo 11,4 platu. Podle Mejzlíka tempo, kterým ceny bydlení rostou oproti navyšování mezd, povede i navzdory situaci ovlivněné pandemií koronaviru k tlaku zaměstnanců na růst mezd, na to by pak mohly přistoupit řada zahraničních či IT firem, které prostředky disponují. „V případě, že zaměstnanci zatlačí na navýšení příjmů, měla by se dorovnat navýšená hodnota nemovitostí a vlastní bydlení tak bude o něco více dostupné,“ dodal Mejzlík.
Jedním z dlouhodobých problémů nedostupnosti bydlení je podle odborníků pomalá výstavba. České stavebnictví bylo v prvním pololetí s meziročním poklesem o 0,7 procenta mezi 25 zeměmi Evropské unie na 17. místě. Meziročně tak Česko kleslo o čtyři příčky. „Když porovnáme objem bytové výstavby s úrovní na začátku roku 2000, pak Česko je nyní se Španělskem na nejhlubším propadu z celé unie. Stavební činnost v bytové výstavbě je v obou zemích na 87 procentech předcovidové úrovně. Česko se dostalo pod 90 procent v květnu 2020 a od té doby je pod ní neustále,“ uvedl analytik Natland Petr Bartoň s tím, že to do budoucna znamená ještě nižší přísun nových bytů na trh, což ještě zesílí tlaky na zvyšování cen nemovitostí.
Není to však jediný důvod, podle Asociace českých stavebních spořitelen hrají výraznou roli také zvyšující se požadavky na nízkoenergetické a udržitelné bydlení. „Stávající technické normy a předpisy na jedné straně pozitivně ovlivňují například spotřebu energií, na straně druhé se ale negativně podepisují na růstu cen staveb a nemovitostí. Díky nim dnes už de facto nelze postavit byty s nízkým standardem, které by byly levné,“ uvedl tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.