Seznam vládních škrtů

Utahování opasků. Schillerová představila škrty ministerstev, nejvíce má krvácet místní rozvoj

Seznam vládních škrtů
Utahování opasků. Schillerová představila škrty ministerstev, nejvíce má krvácet místní rozvoj

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) připravuje své kolegy ve vládě na období škrtů. Ministryně na páteční koaliční radě vyzvala ostatní členy vlády, aby začali hledat úspory ve svých resortech kvůli přípravě státního rozpočtu pro rok 2020. Server iHned.cz nyní zveřejnil seznam konkrétních škrtů, který Schillerová koaliční radě představila. Celkové úspory by měly dosáhnout 25 miliard korun.

O nejvíce peněz by podle seznamu Schillerové mělo přijít ministerstvo dopravy. To by mělo dostat o 9,5 miliardy korun z původních 49 miliard méně. Opatření by se podle ministryně financí nemělo dotknout podpory krajů na provoz regionálních tratí.

Velké škrty čekají i ministerstvo pro místní rozvoj, které by místo původních pěti miliard korun mělo dostat 2,8 miliardy, tedy jen lehce nad polovinu očekávané částky. „Já určitě vím o nějakých úsporách, určitě můžeme šetřit, ale určitě to nebudu dělat na úkor investic. To je zásadní, my jsme investiční vládou a musíme investovat pro naši budoucnost,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).

Uskromnit by se mělo také ministerstvo životního prostředí. To by mělo z původních 8,6 miliard korun obdržet pouze 5,3 miliard. „Je jasné, že škrty budou. Je dobře, že paní ministryně to avizuje dostatečně včas, o to více času bude se na to dostatečně připravit. Ty věci mají setrvačnost, především v té oblasti personální,“ řekl v pátek šéf resortu a vicepremiér vlády Andreje Babiše Richard Brabec (ANO).

Naopak jiné resorty by si podle seznamu ministryně financí měly polepšit. Například ministerstvo práce a sociálních věcí by mělo k původním 653 milionům korun získat dalších 15 milionů. Větší částku obdrží také úřad ombudsmanky, které ke 141 milionům korun přibude ještě jeden milion. Peníze navíc jsou v seznamu připsané také kanceláři prezidenta republiky, které by k 289 milionům mohlo získat ještě 137 tisíc korun navíc.

, tk