"Sauronova věž" v Dánsku

Jako Sauronova věž v Mordoru. V dánském zapadákově postaví nejvyšší mrakodrap západní Evropy

"Sauronova věž" v Dánsku
Jako Sauronova věž v Mordoru. V dánském zapadákově postaví nejvyšší mrakodrap západní Evropy

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

V malém městečku v zemědělské oblasti Jutsko v Dánsku vyroste 320metrový mrakodrap. Postavit si ho tam nechá jako své ústředí módní gigant Bestseller. Budova navržená světoznámým studiem Dorte Mandrup bude nejen nejvyšší budovou v Dánsku, ale i v celé Západní Evropě. O více než deset metrů překoná i budovu Shard v Londýně. „Bude to budova, která Brande zviditelní na mapě,“ uvedl vedoucí projektu Anders Krogh Vogdrup poté, co místní zastupitelé projekt minulý měsíc schválili.

Podle deníku The Guardian dnes Dánové v podstatě netuší, kde se sedmitisícové město nachází. „Více než třicet let máme své ústředí zde v Brande a nemůžeme si to vynachválit. Chtěli jsme to městečku nějakým způsobem vrátit,“ dodal Vogdrup.

Ačkoliv jde o výjimečný úkaz, nejde o první mrakodrap postavený uprostřed ničeho. V období realitní bubliny byl v Japonsku vybudován mrakodrap Sky Tower 41 uprostřed polí. Přesto jde o výjimečný projekt a lidé budovu uvidí až na vzdálenost 60 kilometrů, mimo jiné i z třicet kilometrů vzdáleného Legolandu.

Návrh byl podle reportéra lokálních novin Mortena Dickmanna přijat jednomyslně. „Těžko byste našli někoho, kdo by byl proti,“ uvedl. „Dánská média se opravdu snažila, ale ani jim se nepodařilo najít nikoho, komu by se nápad nelíbil. Líbí se i mně,“ dodal. Přesto se však opozice našla, především v Kodani, kde mrakodrap přirovnávají k děsivé Sauronově věži z trilogie Pán Prstenů. Dokonce prý navrhli, že budou financovat uměleckou instalaci v podobě obrovského oka na střeše nového ústředí firmy Bestseller.

Architektka Trine Krammerová si stěžuje, že místní noviny odmítají publikovat její objektivní námitky k projektu. „Lidé v Brande si vůbec nedovolí Bestseller kritizovat, vypadá to jako nějaké náboženství,“ tvrdí a dodává, že budova zničí dojem klidné a ničím nenarušené krajiny. „Taková obrovská budova úplně zničí ideu klidného venkova. Proč mám myslet na velkou firmu, když se sama procházím po lese?“ kritizuje Krammerová.

Firma Bestseller vznikla v roce 1975 a postupem let překonala veškerá očekávání. I díky této společnosti se stal Anders Holch Povlsen nejbohatším Dánem. Mimo jiné zastřešuje značky jako Vero Moda nebo Jack and Jones.

, jk

1. dubna 2019